jedálenské stolicky

Jedálenské stoličky, ktoré vám sadnú ako uliate

Jedáleň už dávno nie je len miestnosť, v ktorej sa jedáva. Dnes je často tou najvýraznejšou časťou domácností a to nielen tých moderných. Pripojte k nej jedálenské stoličky tak, aby ste sa v nej cítili príjemne vy a celá vaša rodina. Hľadáte niečo jednoduché, či sa chcete pri výbere jedálenských stoličiek trochu vyblázniť? Možností je veľa. Buďte originálni a ukážte, čo sa vo vás skrýva.

Estetickosť a funkčnosť v škandinávskom štýle

Predstavte si, že vstúpite do jednoducho zariadenej, slnkom zaliatej jedálne. Zhlboka sa nadýchnite, práve ste vstúpili do jedálne zariadenej v škandinávskom štýle, ktorý vo svoj prospech využíva každý lúč slnka a pôsobí ľahko a vzdušne. Minimalizmus nechá vyniknúť priestor, ale napriek tomu pôsobí útulne.

Jedálenské stoličky majú v tomto prípade čisté línie, sú hladké a majú zaoblené hrany, ktorým sa nenápadne darí celý priestor zjemniť. Viete, kedy máte dočinenia so škandinávskym tipom jedálenských stoličiek? Prezradia ich úzke drevené nohy v svetlom dreve a pohodlná, dostatočne široká časť na sedenie. Z materiálov vedie drevo, koža, kožušina a vlna. Aj preto stoličky pôsobia pohodlne už na pohľad.

Rada odborníka:

Škandinávsky štýl bez vankúšov, jemnučkej deky, svietnikov a vonných sviečok? Domov dotvárajú doplnky. Áno, aj v jedálni. Nebojte sa ich.  

Kombinácia štýlov? Prečo nie

Drevenú konštrukciu dnes často nahrádza kovová, ale to vôbec neprekáža. Práve naopak. Jedálenské stoličky tohto typu jednoduchšie spojíte s moderným, či industriálnym štýlom a vaša jedáleň tak dostane jedinečný rozmer.

Hry s farbami a jedálenské stoličky

Biela, šedá, hnedá a čierna aj dnes tvorí základ. K jedálenskému stolu potrebujete prisunúť 6 stoličiek? Dve vyberte vo výraznejšej farbe. Stanú sa stredobodom celej jedálne, ale zároveň zvýraznia štýl, ktorým je jedáleň tvorená. A nie len to. Pomôžu vám podčiarknúť vašu osobnosť. Jedálenská stolička to dokáže. Kto by to bol v minulosti povedal, nie?

horcicovo zlta stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že:

Čierna nie je zakázaná, aj keď sa o nej v spojitosti so škandinávskym štýlom nehovorí. Práve naopak. Čierna jej dokáže pridať na inakosti. Len ju treba vedieť správne použiť.

Rovnaké a predsa iné

Stoličky za vrchom stola sa od ostatných môžu úplne líšiť. Tvarom, veľkosťou, farbou. Prečo nie? Nikde nie je napísané, že všetky musia byť rovnaké. Prepojte ich jedným spoločným prvkom, aby jedáleň pôsobila ucelene. Spojiť praktickosť, pohodlnosť a dizajn v jednej stoličke? Všetko sa dá.

Moderné? Jedálenské stoličky v ničom nezaostávajú

Preferujete niečo modernejšie? Žiadny problém. Industriálny štýl vdychuje tomu modernému historické tajomno. Tieto prvky nie sú prvoplánové a návšteva bude potrebovať trochu času, kým si na tento štýl zvykne. O to viac ho potom ocení. Tento štýl je plný kontrastov a platí to aj pre stoličky určené do jedálne. K veľkému stolu si môžete dovoliť mohutné stoličky s čalúneným prešitým sedákom, ktorý je často doplnený výraznými kovovými cvokmi.

jedálenské stolicky
Zdroj: iKuchyne.sk

Šetríte miesto a stoličky potrebujete pod stôl zasunúť tak, aby zaberali čo najmenej miesta? Plastové alebo kovové stoličky sú štýlové a ľahké.

Vedeli ste, že:

Jedným z najpopulárnejších materiálov industriálneho štýlu je pálená tehla. Objavuje sa najmä v kuchyniach a jedálňach. Dnes jej na päty šliape betón.

Rozmanitosť moderného štýlu

Najrozmanitejším štýlom, aj čo sa jedálenských stoličiek týka, je ten moderný. Uplatníte v ňom naozaj všetko. Dizajnérske kúsky, aj úplne obyčajné stoličky. Uprednostňuje čisté kontúry a nezaťažuje sa doplnkami, ktoré majú stoličky niečim ozvláštniť.

Neviete si vybrať? Kombinujte. Moderný štýl dovoľuje všetko. Každá stolička môže byť iná. Jedna drevená, druhá kovová. Fantázii sa medze nekladú.

Tento štýl sa snaží dokonale prepojiť s potrebami každodenného života. Jedálenská stolička má byť pohodlná, ale nemusí byť stavaná tak, aby ste na nej vydržali sedieť niekoľko hodín denne.

svetloseda stolicka v industrialnom style
Zdroj: iKuchyne.sk

Stále populárny vidiecky štýl

Jedným z najobľúbenejších a stále aktuálnych štýlov je ten vidiecky. Väčšina z nás si hneď predstaví kuchyňu a jedáleň starej mamy. Presne o tom to je. Útulnosť, harmónia, teplo domova. Miesto, z ktorého sa nám nechce odísť a na ktoré sa vždy radi vraciame. Základným materiálom je v tomto prípade drevo. Masívna stolička s čalúnením alebo bez. Na vidieku išlo predovšetkým o funkčnosť. Dekorácie tu nemali miesto. Všetko, čo sa v kuchyni nachádzalo malo svoj význam. Ľudia žili v harmónii s prírodou, preto vyhrávali prírodné farby a materiály. Jedálenský stôl a stoličky boli umiestnené tak, aby si jedáleň zachovala dostatok svetla a priestoru.

Rada odborníka: O drevo sa treba starať. O to na stoličkách tiež. Nielen preto, aby dobre vyzeralo. Stoličky do jedálne pri správnej starostlivosti vydržia dlhšie.

Drevo? V ponuke je toho oveľa viac

Dnes sa aj vidiecky štýl prepája s moderným a v ponuke jedálenských stoličiek nájdete aj čalúnené a čalúnené s opierkami. Na prvý pohľad možno na vidiek nepasujú, ale keď ich správne skombinujete prídete na to, že aj tento štýl môže mať mnoho tvárí. Každá dedina je iná. Francúzska, provensálska, aj tá naša, slovenská. Ku ktorej máte najbližšie vy?

Ktorý štýl sa vám páči najviac? Výber jedálenských stoličiek je bohatý. Máte predstavu, ako ich skombinujete?