ako zariadiť spalnu

5 rád, ako si zariadiť spálňu tak, aby nepôsobila príliš tesne

Plánujete prerábať váš interiér, alebo sa presunúť do nového? Medzi prvé izby, ktoré budete zariaďovať bude patriť spálňa, bez nej sa totižto tak ľahko nezaobídete. Síce sa vám ju na začiatku podarí pekne zariadiť, ale po dlhšom čase stále pribúdajú veci a postupom času je až príliš zaprataná? Máme pre vás návod na to, ako si zariadiť spálňu tak, že  bude dlhodobo pôsobiť priestranne a otvorene. Nebude vás to stáť ani cent, stačí, ak budete dodržiavať nasledujúce pravidlá a vaša spálňa nikdy nebude pôsobiť zaprataná a rozhádzaná.

2. cierna spalna
Zdroj: Pinterest
1. minimalizmus spalna
Zdroj: Pinterest

V jednoduchosti je krása

Ak nemáte dostatok informácií o tom ako zariaďovať interiér, alebo ako kombinovať materiály, či kam a ako umiestniť jednotlivé kusy nábytku, držte sa zlatého príslovia: ,,v jednoduchosti je krása“. V tomto duchu sa nesie aj štýl zariaďovania interiérov, ktorým je minimalizmus. Žiadne zbytočné dekorácie či extrémne kombinácie farieb. Minimalizmus vám do vašej domácnosti prinesie pocit priestrannosti, čistoty a je dlhodobo udržateľný. Len treba vedieť, ako na to. Ako to napríklad môže vyzerať? 

Zdroj: iKuchyne.sk

Nakupujte len potrebné veci, aby ste nezahltili spálňu

Čo je skutočne potrebné mať v spálni? No predsa posteľ, skriňu na oblečenie, lampu a v poslednom prípade nočný stolík, ale ten už v dnešnej dobe nepatrí medzi až tak podstatné kúsky, ale dobre, akceptujeme aj ten. Je síce pekné, že máte v spálni taburetku, či stoličku. Ale koniec koncov, na čo slúži? Veľakrát iba na odkladanie vecí. Koľkokrát ste na nej v skutočnosti sedeli? Táto odpoveď v číselnej hodnote bude asi veľmi nízka. Presne takéto druhy nábytku minimalizmus vylučuje.

7. svetla spalna
Zdroj: Pinterest

Pozor na hĺbku nábytku

Ak idete zariaďovať spálňu, ktorá nemá príliš veľké rozmery, je potrebné dbať aj na hĺbku jednotlivého nábytku. Nekupujte príliš hlboké skrine, radšej také, ktoré sa roztiahnu po celej dĺžke izby. Dôvod je jednoduchý, čím je skriňa hlbšia, tým viac bude zužovať priestor vo vašej novej spálni.

6. bezova skrina
Zdroj: iKuchyne.sk

Optické zväčšenie a presvetlenie priestoru

Ak chcete aby váš priestor pôsobil priestrannejšie, využite napríklad zrkadlo, ktoré umiestnite oproti oknu. Dodá vášmu interiéru viac prirodzeného svetla, ale hlavne je veľmi užitočným nástrojom práve vtedy, keď chcete priestor opticky zväčšiť.

manzelska-postel-ikuchyne
Zdroj: iKuchyne.sk

Zvoľte si pre spálňu jednu farebnú škálu

Vopred si stanovte farby, ktorých sa chcete držať. Odporúčame stanoviť si 3 farby a pri zariaďovaní spálne sa držať totožnej, alebo aspoň podobnej farebnej škále. Páči sa vám kombinácia bielej farby s drevom? Doplňte ju o napríklad sivú farbu. Alebo máte radi skôr pestrejšie farby ako žltá? Dokonale sa kombinuje s pastelovými, jemnejšími farbami. Dekorácie ako napríklad kvetináče, obrazy, alebo zrkadlá držte tiež vo farebnej línií, v ktorej ste sa rozhodli zariaďovať spálňu. 

4. ruzovo cierna spalna
Zdroj: Pinterest
ako zariadiť spalnu
Zdroj: Pinterest

Týchto pár bodov je veľmi podstatných pri zariaďovaní spálne, pokiaľ nechcete, aby váš priestor pôsobil príliš zapratane a rozhádzane. Základ takéhoto zariaďovania vychádza z minimalizmu. Nenakupujte zbytočné veci, ktoré vám preplnia vašu spálňu, ušetríte tak aj mnoho priestoru, ale hlavne aj veľa peňazí. Vyberajte nábytok, podľa farebnej škály, ktorú si stanovíte vopred. Hlavne vyberajte kúsky nábytku, ktoré nie sú príliš hlboké. Nezabúdajte aj na to, akým spôsobom dokážete opticky zväčšiť priestor vo vašej domácnosti.