regal na knihy - kov

Ako správne zakomponovať kov do obývačky?

Kov je jedným z veľmi obľúbených materiálov. Využíva sa v mnohých miestnostiach a štýloch. Ponúka minimalistický vzhľad a často viaceré úžitkové vlastnosti. Jeho kombinovanie s inými materiálmi je jednoduché. Musí byť však dobre premyslené. Ako zariadiť obývačku a zakomponovať do nej kov?

siva-zamatova-rohova-sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Neviete, ako zariadiť obývačku? Kov je jedným z prvkov, ktorý sa hodí do úplne každej miestnosti. Skvelo v nej vynikne a vyzerá dobre najmä s drevom. No nielen s ním. Dobre vyzerá aj so sklom či inými materiálmi. Nie každý však vie, ako ho do obývačky priniesť. 

Pre ktorý štýl je kov vhodný? 

Na začiatok je dobré povedať si, aký štýl najčastejšie kombinuje kov. Pomocou takého dostanete do obývačky tento materiál omnoho jednoduchšie. 

Medzi veľmi obľúbené štýly založené na kovových detailoch patria minimalizmus a industriálny štýl. Oba preferujú jednoduchosť a funkčnosť nábytku a doplnkov. Dôležitá je pre nich vzdušnosť a priestrannosť každej miestnosti. 

V prípade minimalizmu si dávajte pozor. Jednoduchosť v kombinácii s kovom pôsobí chladne a neosobne. Preto pri zariaďovaní myslite na osobné dekorácie ako napríklad fotografie. Kov pokojne skombinujte s drevom. To prináša pocit tepla a rodinnej pohody. Pre domov je takáto atmosféra veľmi dôležitá.

medena-dekorativna-lebka-matadora
Zdroj: iKuchyne.sk

Industriálny štýl je inšpirovaný starými továrňami. Kombinuje tvrdosť a ostrosť predmetov s komfortom. To, čo ostatné domy zakrývajú, on odkrýva. Sú to napríklad potrubia alebo nedokonalosti na stenách. Tento štýl je prirodzeným prostredím pre kov. Kovové poličky, konferenčný stôl či doplnky sú tak samozrejmosťou. 

Jemné kovové doplnky a detaily sú vhodné aj do iných štýlov. Medzi ne sa radia vidiecky, rustikálny či škandinávsky.

polica na knihy
Zdroj: iKuchyne.sk

Kovové doplnky

Začnime tak zľahka a to doplnkami. Mnohé kovové doplnky sú vhodné do úplne každého jedného štýlu. Medzi ne patria rôzne vázy, nádoby, rámy na fotografie alebo stojany. 

Veľkou výhodou je to, že kov dnes nájdete v mnohých farebných prevedeniach. Okrem čiernej tak stavte aj na bielu, zlatú, striebornú alebo ružovozlatú. Netreba sa báť ani rôznych kombinácií. Tou najlepšou je drevo a kov. Veľmi obľúbené sú taktiež kov a sklo. 

Je úplne jedno, ako máte zariadenú obývačku. Dôležité je, aby ste to s doplnkami neprehnali. Niekedy stačia 1 – 2 výraznejšie doplnky. 

siva-zamatova-sedacka-s-taburetom
Ako kovový doplnok postačí aj výraznejśí luster. Zdroj: iKuchyne.sk

Zamerajte sa na detaily 

Občas stačí, keď sa zameriate na maličké detaily. Tie dokážu zmeniť celý výzor nielen daného predmetu. Rovnako vedia zmeniť atmosféru celej miestnosti. Na aké detaily sa zamerať? 

Pri sedačke sa skúste pozrieť po kovových nožičkách. V dnešnej dobe sú v obľube najmä kusy nábytku s nožičkami. Tie vyzerajú štýlovo a elegantne. Na nožičky sa zamerajte aj v prípade skríň. 

skrinka so suflikmi
Zdroj: iKuchyne.sk

Police a knižnice 

Police sú skvelým pomocníkom na odkladanie vecí a šetrenie priestoru. Často poskytujú veľa miesta. Na druhej strane však príliš nezasahujú do priestoru. Dokážete tak skvelo využiť miesto napríklad v rohu. V prípade podkrovnej obývačky miesto na zníženom strope. 

Rovnako sú na tom aj knižnice. Tie vedia poskytnúť skvelé miesto na odloženie nielen kníh. Oba kusy nábytku vyzerajú veľmi štýlovo v čiernom kovovom prevedení. Hodia sa do každého štýlu, pretože sú neutrálnym kúskom. 

regal na knihy - kov
Zdroj: iKuchyne.sk

Kov v podaní konferenčného stolíka

Ak neviete, ako zariadiť obývačku, začnite od sedačky a konferenčného stolíka. Sú to často najvyužívanejšie miesta v obývačke. Keď vyberiete konferenčný stolík správne, perfektne doplní každú sedačku.  

Jedným z tých najlepších konferenčných stolíkov je ten z kovu. Je minimalistický a hodí sa do každej obývačky. Dobre sa kombinuje s koženou a čalúnenou sedačkou. Na trhu nájdete veľké množstvo v rôznych farebných prevedeniach. Vyberiete si teda presne ten, ktorý sa vám hodí. 

obyvacia izba s konferencnym stolikom
Zdroj: iKuchyne.sk

Kov patrí medzi veľmi obľúbené materiály v každej jednej miestnosti. Niet sa ani čomu čudovať. Vyzerá elegantne a dá sa skombinovať s takmer všetkým. Vyberte si ho do obývačky aj vy.

zrkadlo oblozene kamienkami
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver 

Ako sme spomínali, kov dnes nájdete v mnohých farebných prevedeniach. Ak ešte úplne neviete, ako zariadiť obývačku, stavte na čierne prevedenie. Je neutrálne a neskôr ho skombinujete s úplne všetkým. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu