siva-zamatova-sedacka-s-taburetom

6 parametrov, podľa ktorých spoznáte kvalitnú sedačku

Sedačka je dominantným kúskom v miestnosti. Najčastejšie sa nachádza v obývačke. Stretávame sa s ňou však aj v pracovni alebo v spálni. Ako spoznať tú najkvalitnejšiu sedačku? Občas to môže byť náročné, preto netreba výber rozhodne podceňovať. Dbajte na zopár hlavných bodov, ktoré sú rozhodujúce, a ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú kvalitu. 

siva zamatova sedacku
Zdroj: iKuchyne.sk

Do domácnosti sa vždy snažíme vyberať také kúsky, ktoré dlho vydržia. Investícia do kvalitného nábytku alebo sedačky je preto normálna vec. Vysoká cena však nie je parameter ovplyvňujúci kvalitu. Často sa stáva, že aj menej kvalitné výrobky sú drahé. Ako teda vybrať dobrú sedačku? 

Materiál sedačky rozhoduje

Materiál sedačky je často rozhodujúcim faktorom. Odvíja sa od neho nielen kvalita, ale taktiež samotný výzor. Ak sa nachádzate v kamennom obchode, sedačku vyskúšajte na dotyk. Rukou prejdite po povrchu a zistite, či je pre vás vhodný. Naopak, pri vyberaní cez internet je dobré prečítať si dôležité informácie o materiáli. Zistite aspoň približne, aké má vlastnosti.

Zdroj: iKuchyne.sk

Vo všeobecnosti existujú 3 varianty materiálov, a to: 

  • koža
  • ekokoža
  • látka 

Výber je len na vás. Koža patrí medzi najkvalitnejšie materiály. Je drahá, ale po rokoch má stále rovnaký tvar a výzor. Dôležité je, aby ste sa o ňu starali správnymi prostriedkami, ktorých je dnes na trhu veľké množstvo. 

Poťah vo forme látky je často príjemný. Dobre sa na ňom leží alebo spí. Takéto sedačky sú lacnejšie a sú dostupné v mnohých farbách a veľkostiach. Problém môže byť iba v tom, že po čase sa látka vyšúcha. Samozrejme, všetko záleží od toho, ako často sedačku využívate. Je tu ešte jedna menšia nevýhoda. Ak náhodou sedačku oblejete alebo zašpiníte, horšie sa čistí.

siva-zamatova-sedacka-s-taburetom
Ako kovový doplnok postačí aj výraznejśí luster. Zdroj: iKuchyne.sk

Ekokoža je zo spomínanej trojice najnovším materiálom. Je aj najdrahšia. Ide o syntetický materiál. Na prvý pohľad je od kože takmer nerozoznateľná. Je však omnoho kvalitnejšia. Tento materiál je univerzálny a používa sa nielen pri sedačkách. 

Odolnosť voči odieraniu 

Vybrali ste si ako materiál látku? V tom prípade je dôležité pozerať na jeden menší detail, ktorým je odolnosť látky voči oderu. Tento údaj vám napovie o kvalite a životnosti celej sedačky. Vždy ide o číselný údaj. Čím vyššie číslo sedačka má, tým vyššia je odolnosť. Z toho vyplýva, že životnosť látky je vyššia a vy budete môcť využívať sedačku dlhšie.

bezovosiva-rohova-sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Konštrukcia 

Pri konštrukcií je dobré vedieť, aký podklad sedačka má. Čím kvalitnejší podklad je, tým dlhšie vydrží. No nielen to. Čím lepší podklad sedačka má, tým máte menšiu šancu ju vysedieť.

siva-zamatova-rohova-sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Existujú 3 základné typy: 

  • LTD doska
  • Vlnovcová pružina
  • Čalunícke pásy

Prvý typ býva v obchodoch predávaný za príjemné a dobré ceny. Cena je totiž prvá vec, ktorá zákazníka osloví. Druhou vecou je pohodlnosť. Na sedačke sa dá oddychovať, sedieť, ležať či spať. Ich nevýhodou je fakt, že sa ľahko vysedia. Sú preto vhodné skôr do izieb, kde sa nebudú toľko využívať. Pokojne ich umiestnite aj do detských izieb. Deti majú menšiu váhu a opotrebenie nebude také rýchle.

antracitova-rohova-sedacka-scandinavia
Zdroj: iKuchyne.sk

Druhý typ podkladu je vlnovcová pružina, ktorá je komfortná a má dlhú životnosť. Sedačky s takýmto podkladom sú tiež vhodné do obývačiek, pričom sú najpohodlnejšie. 

Posledným typom sú čalunícke pásy, ktoré sú zlatou strednou cestou medzi dvoma spomínanými typmi. Sú lacnejšie ako vlnovcová pružina, no drahšie ako LTD doska. Pásy majú pomerne dlhú životnosť a hodia sa aj do obývačky.

svetlosiva-sedacka-cloud
Zdroj: iKuchyne.sk

Výplň

Pri výplni sedáku máte 3 základné možnosti, a to: 

  • PUR pena 
  • HR PUR
  • Bonellová pružina

PUR pena je základná alternatíva. Táto pena má rôzne tuhosti. Na ich základe sa odvíja to, aká je sedačka mäkká. Čím je sedačka tuhšia, tým je odolnejšia. 

tyrkysova-zmatova-sedacka-cozy-velvet
Zdroj: iKuchyne.sk

HR PUR pena má vyššiu tuhosť a lepšiu kvalitu. Jej životnosť je preto vyššia. Pravdou však je, že jej cena je v porovnaní s inými materiálmi o niečo vyššia. 

Doplnkové funkcie

Doplnkové funkcie vedia výber sedačky často ovplyvniť. Mnohí ľudia potrebujú pri sedačke napríklad možnosť roztiahnutia. Takéto sedačky vedia poskytnúť miesto na spanie až pre 3 osoby, a preto sú veľmi praktické. 

siva-sedacka-euphoria
Zdroj: iKuchyne.sk

Druhou obľúbenou funkciou je úložný priestor. Sedačky sa dajú otvoriť a poskytnúť miesto na odloženie vecí. 

Možnosti čistenia

Znie to síce ako maličkosť, no je to pomerne rozhodujúca vec. Kožená sedačka sa čistí jednoducho. Stačí vám len navlhčená handrička. Pri látke je to o niečo ťažšie. Dávajte si však pozor. Niektoré škvrny z látky dole nedáte. 

kozena hneda sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Každá sedačka má svoje výhody a nevýhody. Je potrebné nájsť takú, ktorá bude sedieť najmä vám. Sedačku nekupujte len podľa výzoru, ale tiež podľa vlastností. Niektoré sedačky vám poskytujú aj praktické možnosti. 

Rada na záver

Rozhodujete sa, na aký materiál staviť? Vypíšte si plusy a mínusy každého, a následne ich porovnajte. Možno tak zistíte, aký materiál je pre vás ten najlepší. Spravidla je to tak, že látku si vyberajú ľudia s menším rozpočtom. Naopak, ľudia s väčším rozpočtom si vyberajú kožu. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu