dekoratívne predmety

Dekoratívne predmety, ktoré upútajú vašu pozornosť

Nezáleží na tom, či ste milovníkom umenia, alebo skôr preferujete praktické predmety v domácnosti. Prostredníctvom vybraných dekoratívnych prvkov povýšite akýkoľvek interiér v medziach vášho záujmu. V článku vám neponúkame výhradne estetické objekty bez úžitkovej hodnoty, práve naopak, tieto dekoratívne predmety majú praktickú funkciu a zároveň vkusne ozvláštňujú priestory. 

malé dekoratívne kúsky
Dôraz na detaily v interiéri. Zdroj: Pinterest

Prostredníctvom dekoratívnych predmetov dokážete interiér príbytku výrazne pozdvihnúť po estetickej stránke. Objekt vnímame vkusne, hoci nemusí byť netradičných rozmerov ani kričať prehnanou okázalosťou. Dekoratívne predmety existujú najmä v zmysle estetického vnímania a zároveň spájajú praktické využitie.

Prvý krok do vášho príbytku 

Prvotný dojem je v rámci vnímania estetična dôležitý. V prípade interiéru  sa vytvára hneď pri vstupe do vášho príbytku.

Koberec

Medzi dekoratívne predmety patrí aj koberec, ktorý môžete umiestniť do priestorov vstupnej haly, obývacej miestnosti a ostatných izieb. V prípade chodby je skvelým doplnkom, ktorý navodzuje útulnosť. Je teda pomyselným uvítacím medzníkom pre hostí. Považuje sa za jeden z dôležitých doplnkov, ktoré plne vypĺňajú priestory chodieb.

koberec - ikuchyne(1)
Koberec je dôležitým detailom, ktorý dopĺňa interiér. Zdroj: ikuchyne.sk

Pri výbere sa zamerajte na tvar koberca, ktorý je v prípade priestoru dôležitý. Hoci je vo veľkej obľube práve obdĺžnikový koberec, želaný efekt dosiahnete najmä tým, že tvar kobercu prispôsobíte tvarom a rozmerom miestnosti. Dôležitý je i materiál, keďže najmä vo vstupnej hale dochádza k jeho rýchlemu opotrebovaniu. Dobrým riešením sú práve prírodné materiály, ktoré tieto vplyvy lepšie zvládajú. 

koberec - ikuchyne
Zdroj: ikuchyne.sk

Váza

Veľmi decentná forma dekorácie, ktorá je schopná vyniknúť v interiéri je váza. Nejde o nič netradičné, pravdepodobne ju máte doma všetci. Čím sa môže líšiť a vytvárať vysoko estetický predmet? Pokiaľ je schovaná v skrinke, odpoveď je viac ako priezračná. Dokonale jej necháte vyniknúť iba v prípade čistého vyvýšeného stolu a v náruči rozkvitnutých kvetov.

Dobrou variantou môže byť i samostatne stojaca vyššia váza, ktorá je skôr dekoračná, teda spĺňa viac-menej len estetickú funkciu. V tomto prípade do nej umiestnite umelé kvety alebo nechajte vyniknúť len telo vázy. V prípade správneho rozloženia a aranžovania kvetín sa môže stať správnym dekoračným kúskom, ktorý je cenovo dostupný. Miesto jej nájdete i v predsieni vášho príbytku, aby bol návrat domov o to príjemnejší.

dekoratívne predmety
Dekoračná váza v interiéri. Zdroj: Pinterest

Dizajnové stojany

Stojan na kvety i netradičné formy črepníkov môžu patriť medzi naozaj skvostné dekoratívne predmety, ktoré v interiéri pekne ukážu. Vnášajú do priestorov príjemný prvok a kvety tak vyniknú o čosi viac.

stojan na kvetináče
Stojan na kvety. Zdroj: Pinterest

Vešiaky

Vešiak na šaty je minimalistickým kúskom, ktorý svoju praktickú funkciu spĺňa najmä v priestoroch predsiene. V súčasnosti sú však stojany nápadné a vo veľa prípadoch dotvárajú dizajn chodieb. Skúste si pozrieť najmä originálne vešiaky, ktoré imitujú koruny stromov. V inom prípade môžete vešiak nahradiť aj priamo nástennými háčikmi, ktoré pekne ukážu na stene. Sú ideálne na organizovanie oblečenia.

zostava na vešanie vecí
Zdroj: Pinterest

Držiaky na víno ako dizajnový doplnok

Veľmi pekne a esteticky môže v prípade obývacej miestnosti ukázať práve regál na víno. Ide o menej tradičný doplnok, ktorý pekne vyznieť najmä v mužskom interiéri. Pokiaľ ste zberateľom vín alebo si naozaj dávate záležať na chuti rôznych odrôt, prečo si zároveň nevytvoriť dekoráciu schopnú pozornosti? V konečnom dôsledku vás veľmi poteší tento doplnok a navyše vám skvelo poslúži.

regál na víno - ikuchyne
Zdroj: ikuchyne.sk

Zrkadlá nepatria len do kúpeľne

Zrkadlo s netradičným orámovaním pôsobí v interiéri esteticky. Navyše vytvára dojem väčšieho priestoru. Ide o veľmi praktický kúsok, ktorý vyniká najmä v priestoroch predsiene. Pokiaľ si vyberiete zrkadlo s efektným orámovaním, viete tým vytvoriť naozaj pekný dojem. 

zrkadlo - ikuchyne
Nástenné zrkadlo s nápaditým orámovaním. Zdroj: ikuchyne.sk

Dekoračné misky

Menej nápadný predmet – miska na ovocie, dokáže vyniknúť na konferenčnom stolíku v obývacej miestnosti. V netradičnom spracovaní, ako na to poukazuje nás zmienený príklad, púta pozornosť a stáva sa praktickou dekoráciou. 

miska na ovocie - ikuchyne
Vyrezávaná drevená miska na ovocie. Zdroj: ikuchyne.sk

Zaujímavé obrazy

Veľké obrazy impozantne dopĺňajú interiér a vnášajú do priestorov veľmi ojedinelé cítenie.

Jedným z dôležitých estetických detailov, ktoré plne vyniknú na stenách izieb sú práve obrazy a fotografie. Tieto dekoratívne predmety dokážu jednoduché a nenápadné priestory oživiť. Možno ich považovať za malý dekoratívny kúsok, ktorý má zásluhu veľkého dojmu. 

interiér
Dôraz na obrazy v interiéri. Zdroj: Pinterest

Svietidlá

Skvelým doplnok je dizajnérsky luster, ktorý ozvláštni priestory a pridá im osobitný dojem. Určite je vhodné zvážiť túto rýchlu obmenu, ktorá v priestoroch krásne vyniká a navyše predstavuje jednoduchú úpravu.

luster v predsieni
Impozantný luster v priestoroch predsiene. Zdroj: Pinterest

Sochy a sošky

Sochy predstavujú plne dekoratívny predmet. Špeciálne sú sošky z dreva, ktoré sa vedia náramne vynímať v priestoroch. V jednoduchšej i menej tradičnej podobe dokážu priestor vkusne dopĺňať.

sošky z naplaveného dreva
Sošky z naplaveného dreva - netradičný doplnok do interiéru. Zdroj: ikuchyne.sk

Vystúpte z bežného vzhľadu príbytkov výberom netradičných dizajnerskych doplnkov, ktoré pozdvihnú interiér. V niektorých prípadoch je podstatné nechať detaily hovoriť za seba a vnímať ich plné vyžarovanie. Sú nimi drobné dekoratívné predmety, ktoré si za každú cenu  plne získajú pozornosť. 

Tip na záver 

Pri zariaďovaní sa zamerajte na správnu architektúru príbytku. Esteticky môžu pôsobiť práve vysoké stropy a rôzne geometrické tvary, ktoré tvoria architektúru v interiéri. Nejde o doplnok, napriek tomu plne upútajú našu pozornosť. Zamerajte sa tiež na výber jednotného štýlu, ktorý bude definovať príbytok.