6 stylov pre kuchynu

Kuchynský ostrovček: Áno alebo nie?

Chcete mať modernú kuchyňu, ktorá ide s dobou? Ostrovček v kuchyni patrí k novším trendom v interiérovom dizajne. Je však potrebné, aby bolo v kuchyni dostatok priestoru. Ostrovček sa považuje za spájací prvok medzi kuchyňou a obývačkou, prípadne jedálňou a dá sa použiť na rôzne účely, môže pôsobiť ako jedálenský stôl, ako odkladací pult alebo môže byť na ňom umiestnený drez, prípadne varná doska.

kuchynský ostrovček
Zdroj: Pinterest

Ostrovček v kuchyni pridá miestnosti atraktívnosť a môže zlepšiť kontakt s rodinou. Sedieť pri ostrovčeku môžete pri raňajkách, pri káve alebo len pozorovať ako vaša drahá polovička varí v kuchyni. Ku ostrovčeku v kuchyni môžete pridať aj štýlové stoličky, ktoré pridajú na estetickosti tejto miestnosti. 

Výhody? Určite máme…

Teda prečo je dôležité mať ostrovček v kuchyni? Pretože rozšíri pracovný aj úložný priestor, zabráni priamemu pohľadu do kuchyne, schová neporiadok, ktorý nestihnete pred návštevou ukryť a pôsobí štýlovo a moderne. V prípade, ak máte dostatok priestoru, je možné zvoliť širší ostrovček tak, aby jeho skrinky boli zdvojené – chrbtom k sebe. Tak vznikne väčší úložný priestor.  Teda za nás ostrovček určite ÁNO.

Vedeli ste, že:
Ostrovček sa hodí do väčších priestorov. Z každej strany by mal mať vzdialenosť 120 centimetrov k ostatným plochám. 

Ale samozrejme ako každá vec, aj ostrovček má svoje nevýhody. Jednou z nich je najmä cena ostrovčeka. Tá sa kvôli nemu dokáže vyšplhať veľmi vysoko. Tiež si dopredu rozmyslite, či v ostrovčeku chcete mať drez, prípadne varnú dosku. Horúci povrch v otvorenom priestore môže byť veľmi nebezpečný pre deti, ktoré pobehujú zvyčajne okolo ostrovčeka. 

Kuchynský ostrovček ako predĺžená ruka pracovnej dosky

V niektorých kuchyniach sa môžete stretnúť s predĺženým ostrovčekom na veľkosť jedálenského stola. Stáva sa bežným, že ostrovček je z jednej strany využitý na prípravu jedla a z druhej strany môže byť jedálenský stôl. Tento štýl je výhodný pri malých priestoroch. 

kuchynský stôl, ktorý je predĺženou rukou
Ostrovček ako kuchynský stôl (zdroj: iKuchyne.sk)

Kuchynský ostrovček ako „DVOJLINKA“

Dvojlinka je názov pre dve protiľahlé kuchynské linky. Jedna časť sa môže skladať z vysokých potravinových skríň a skríň so vstavanými spotrebičmi a druhá časť je vytvorená kuchynským ostrovčekom. Určite treba pouvažovať pri takomto štýle nad zónami kuchyne, ktoré sa určite oplatí dodržiavať. V takomto prípade „dvojlinky“ by mala byť na jednej strane chladnička, potravinové skrine a tiež vstavané spotrebiče ako rúra na pečenie, mikrovlnka alebo kávovar. Strana ostrovčeka zahŕňa varnú zónu a umývanie. Samozrejme sa tieto zóny dajú aj kombinovať. Všetko sa odvádza od toho, aký je ostrovček veľký a aké je rozloženie jednotlivých skriniek v kuchyni. Ale určite nezabúdajte na trojuholník kuchynských zón.

6 stylov pre kuchynu
Ostrovček v kuchyni ako stredobod pozornosti (zdroj: iKuchyne.sk)

Kuchynský ostrovček ako varná zóna

Kuchynský ostrovček je veľmi praktický svojou pracovnou plochou a tiež aj možnosťou využiť ho na zónu prípravy jedla alebo zónu umývania. V prípade umiestneného drezu v kuchynskom ostrovčeku určite odporúčame systém s drvičom odpadu. Ak bude na ostrovčeku umiestnená varná doska, je potrebné siahnuť po výkonnom a tiež dizajnovo krásnym digestorom, ktorý môže poslúžiť aj ako dizajnové osvetlenie. 

využiteľný ostrovček s varnou doskou - realizácia Bratislava
Využiteľný ostrovček s varnou doskou (zdroj: iKuchyne.sk)

Tip:
Umiestniť varnú dosku na ostrovčeku môže spôsobiť nemalé komplikácie. Otočiť sa s horúcim hrncom plným vody až k drezu, môže byť nepohodlné a tiež aj veľmi nebezpečné, ak máte v domácnosti malé deti. 

Kuchynský ostrov ako barový pult 

Okrem už spomínaných zón sa dá použiť ostrovček v kuchyni aj na barové sedenie. Ak si k nemu pridáte dizajnové barové stoličky, ktoré zapadnú do priestoru, tak si tu môžete vychutnať raňajky alebo rannú kávu. Ale je potrebné si uvedomiť, že takéto sedenie sa využíva skôr ako príležitostné. Na obedovanie s rodinou je potrebný jedálenský stôl so stoličkami. 

ostrovček ako barový pult - realizácia bytu Záhorská Bystrica
Ostrovček ako barový pult vo farbe pracovnej dosky (zdroj: iKuchyne.sk)

Ak už sa rozhodujete či ostrovček do kuchyne chcete alebo nie, určite si premyslite všetky za a proti. Keď sa rozhodnete ostrovček zakomponovať do vášho interiéru, určite to neoľutujete. Bude to zaujímavý doplnok, ktorý urobí kuchyňu dokonalou. 😊