konferencny stolik s uloznym priestorom

Spojte sa pri zariaďovaní bytu s prírodou

Príroda dokáže do našich príbytkov priniesť veľmi príjemnú atmosféru. Vďaka nej dokážu jednotlivé miestnosti lepšie dýchať. Nejde však len o rastliny a kvety. Premýšľate, ako zariadiť byt čo najlepšie? V tom prípade by ste mali staviť na prírodu! 

drevena skrinka
Zdroj: iKuchyne.sk

Veľkou výhodou je fakt, že pri zariaďovaní bytu máte široké možnosti. Existujú desiatky rôznych štýlov a trendov, ktoré sa dajú vyskúšať. Medzi jeden veľmi obľúbený trend patrí aj príroda. Presnejšie ide o prírodné prvky. Do miestností prineste nielen živé kvety alebo rastliny. Pokojne sa zamerajte na nábytok v dreve. 

Aký štýl zvoliť pri zariaďovaní bytu? 

Ešte predtým, ako sa pustíte do zariaďovania, je dobré vedieť, aký štýl zvolíte. Miestnosti musia vyzerať harmonicky. Nemali by v sebe kombinovať viacero štýlov. V prípade, že ste sa rozhodli pre prírodu, máte na výber niekoľko možností. 

drevena miska
Zdroj: iKuchyne.sk

Štýly využívajúce prírodu sú najmä rustikálny, vidiecky a retro. Preferujete bielu farbu a skôr severský štýl? Skúste prírodné prvky zakomponovať do severského. Vytvoríte tým zaujímavú kombináciu.

Zariaďte byt dreveným nábytkom

Keď sa povie príroda a interiér, mnohým hneď napadne drevo. Niet sa ani čomu čudovať. Drevo je prírodný a veľmi obľúbený materiál. Hodí sa do mnohých interiérových štýlov. Prináša teplo domova a je štýlové. Skvelo dopĺňa každý interiér. Je vhodný ako vo forme menších komôd, tak aj vo forme väčších skríň. 

Ako zariadiť byt pomocou dreva? Drevo do interiéru prinesie dôležité spojenie s prírodou. Na výber máte širokú ponuku rôznych druhov. Od tmavého cez svetlé. Od menších kusov cez veľké. Od lakovaných k nelakovaným. Výber je na vás. 

bambusova komoda
Zdroj: iKuchyne.sk

Najväčšou výhodou dreva je to, že vydrží roky bez nejakej špeciálnej starostlivosti. Samozrejme, je dôležité starať sa oň. Nie je to ale potrebné tak často, ako napríklad pri koži. 

Pri zariaďovaní bytu menších rozmerov vyberajte skôr menšie kúsky dreva. Skúste sa vyhnúť veľkým skriniam. Zaberajú veľa priestoru a opticky vedia miestnosť zmenšiť.

pribornik z masivu
Zdroj: iKuchyne.sk

Doplnky v dreve

Doplnky sú veľmi dôležité. Dopĺňajú celú miestnosť a nastavujú jej tón. Netreba to s nimi preháňať, no v miernom množstve, 3 – 4 kusy, sú potrebné. 

Ako zariadiť byt do prírodného štýlu pomocou doplnkov? Existuje jedna možnosť – vyskúšajte doplnky z dreva. Nemusí ísť len o celodrevené kúsky. Dnes ľudia preferujú skôr kombinácie materiálov.

soka z naplaveneho dreva
Zdroj: iKuchyne.sk

Na trhu tak nájdete kombináciu dreva a kovu. Tá je štýlová a skvelo vyzerá. Ďalšou obľúbenou kombináciou je drevo a sklo. Takáto kombinácia je tiež vhodná do minimalistických miestností. 

Živé vs. umelé

Pri prírode netreba zabúdať ani na rastliny a kvety. Tie sa nachádzajú v mnohých príbytkoch a to najmä počas jari a leta. Rastliny však v domácnosti môžete mať po celý rok. 

konferencny stolik s uloznym priestorom
Zdroj: Pinterest

To, na aký druh stavíte, je na vás. Výber je široký. Dnes nájdete obrovské množstvo interiérových rastlín a kvetov. Ak zariaďujete byt s väčšími rozmermi, pokojne vyskúšajte veľké palmy. Netreba sa báť ani veľkých listnatých kvetov či prevísajúcich rastlín. 

Na druhej strane, v prípade malého bytu, je dobré vybrať si menšie rastliny. Tie si spravia svoju dôležitú úlohu, no nezaberú príliš veľa miesta. 

Na výber máte ešte z dvoch alternatív a to zo živých rastlín alebo umelých. V minulosti boli umelé rastliny nepekné. Namiesto toho, aby miestnosť ozdobili, spravili presný opak. Dnes už vyzerajú realisticky. Aj napriek tomu mnohí stále preferujú živé rastliny. 

miska z naplaveného dreva
Zdroj: iKuchyne.sk

Zvoľte správnu farbu

Spolu s prírodnými motívmi je dôležité vybrať si správnu farbu. K zeleni idú najlepšie neutrálne odtiene. Medzi tie najlepšie sa radí hnedá, sivá, biela alebo karamelová. Vhodné sú taktiež pastelové farby ako jemná modrá alebo zelená. 

V prípade, že ste stavili najmä na drevo, môžete zvoliť ako bledé, tak aj tmavšie odtiene. K drevu sa hodia sýte farby ako červená, tmavá hnedá alebo čierna. 

masivny pribornik
Zdroj: iKuchyne.sk

Potlače a motívy

Ako zariadiť byt, aby bol k prírode ešte bližšie? Zvoľte potlače a motívy s prírodnými prvkami. Môže ísť o vankúše, obliečky alebo dokonca obrazy. Mnohí tiež milujú tapety. 

tmavozeleny-zamatovy-vankusik-so-zlatou-potlacou-paprad
Zdroj: iKuchyne.sk

Priniesť prírodu do svojho príbytku nie je vôbec ťažké. Vyberajte medzi rastlinami a kvetmi, ale taktiež prírodnými materiálmi. Výhodou je fakt, že príroda sa hodí do takmer každého štýlu. 

Rada na záver

Pod pojmom prírodné materiály nájdete širokú ponuku materiálov. Nejde len o drevo. Skúste korok, bavlnu alebo hodváb. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu