retro styl

Moderný retro štýl v obývačke, ktorý si zamilujete

Retro štýl je v dnešnej dobe veľmi obľúbený. Je to najmä vďaka pocitu, ktorý človeku dáva. Prináša príjemný pokoj, teplo domova a mnohým taktiež spomienky. Hodí sa do každej miestnosti, no najlepšie sa vyníma v obývačke. Ako ho do nej priniesť? 

retro styl
Zdroj: Pinterest

Obývačka je jedna z najvyužívanejších miestností v domácnosti. Často v nej sledujeme televíziu, oddychujeme alebo sa rozprávame s priateľmi. Na to, aby sme sa v nej cítili dobre, by mala byť zariadená podľa našich predstáv. Jedným z veľmi obľúbených štýlov je retro štýl. Chceli by ste ho do obývačky? Stavte na naše tipy.

Inšpirujte sa

Na začiatok je dobré vedieť, ako chcete obývačku zariadiť. Retro štýl je celkom široké pomenovanie. Pod týmto názvom si každý predstaví niečo iné. Definujte si, čo pre vás retro vlastne znamená. Sú to staré skrine u babky? Alebo skôr sedačka? Niektorí si dokonca pod pojmom retro predstavia špecifickú vôňu. 

smaragdovozelena-zamatova-pohovka
Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že:

Retro štýl sa inšpiruje obdobím od 1. svetovej vojny? V tomto čase sa menila spoločenská a kultúrna situácia. Ľudia chceli zmenu a to sa prejavilo najmä v dizajne a interiéri.

Najlepší je pre odvážnych

Retro štýl je najmä pre odvážnych ľudí. Preferujete minimalistické zariadenie a čisté línie? V tom prípade to nie je nič pre vás. V tomto štýle sa kombinujú svetlé a sýte farby. Nechýba tu ani kontrast. Ten sa vytvára medzi farbami alebo materiálmi. 

Majte taktiež na pamäti, že retro štýl nevytvoríte pomocou 1 – 2 kúskov. Je dôležité, aby každý nábytok v miestnosti mali aspoň jemný retro nádych. Po vojdení do takejto obývačky sa máte jednoducho cítiť ako v inej dobe. 

Kreslo-hnede
Zdroj: iKuchyne.sk

Správne farby do obývačky

Základom retro štýlu sú správne farby. Každý štýl má nejakú svoju paletu. Kým industriálny si zakladá na tmavých odtieňoch, minimalistický na bledých. Ako je na tom retro štýl?

Obľúbenými farbami sú najmä sýta červená, oranžová, čierna, ružová a tyrkysová. Netreba sa báť ani svetlomodrej, jemne zelenej alebo mliečnej bielej. Všetky spomenuté odtiene definujú tento štýl. Pri zariaďovaní sa preto orientujte najmä na ne.

oranzova-zamatova-rohova-sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Nepodceňujte ani výber materiálov 

Rovnako ako pri farbách, tak aj pri materiáloch máte široký výber. Stavte napríklad na syntetické materiály, hliník či chróm. 

Nie každý vie, že retro štýl miluje kontrast. Nebojte sa ho ani v obývačke. Kombinujte pre niekoho nekombinovateľné. Skúste skombinovať jemný zamat a lesklý chróm. Vyskúšajte  huňaté koberce s nejakým hladkým materiálom. Výber je na vás.

nastenne-hodiny-zlate
Zdroj: iKuchyne.sk

Nábytok do obývačky musí byť premyslený 

Na začiatku sa môže zdať, že do retro obývačky sa nábytok hľadá ťažko. Opak je pravdou. Niektoré kusy nábytku nájdete v obchodoch, iné zas na bazároch. Nepodceňujte ani babičkin dom. Možno v ňom nájdete doplnky, ktoré vám daruje. 

Hlavný nábytok, čiže skrine, komody či konferenčný stolík, by mali byť drevené. V minulosti sa na drevo spoliehali mnohé rodiny. Bolo kvalitné, vydržalo roky a starostlivosť oň bola celkom jednoduchá. 

Stojanova-lampa-Roots-naplavene-drevo
Zdroj: iKuchyne.sk

Niektoré staré kusy opravte a následne použite. Skúste vdýchnuť život nejakému predmetu. Budete mať dobrý pocit, že ste ho nevyhodili a taktiež máte do obývačky ďalší kúsok. 

Retro sedačka

Samostatnou kategóriou je sedačka. Tento dominantný kúsok musí byť vyberaný veľmi precízne. Ak je sedačka kvalitná, je nielen pohodlná. Taktiež dokáže vydržať roky. A to často pri kúpe nábytku chceme, no nie? 

svetlosiva sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Retro sedačka je najčastejšie jednoduchá, no za to výrazná svojou farbou. Najobľúbenejšie odtiene sedačiek v minulosti boli červená, zelená, oranžová či žltá. Ak nie ste milovníkom výstredných farieb, siahnite po bielej alebo hnedej. 

Čo sa týka materiálu, najlepšie sedačky sú čalúnené. V minulosti ľudia nevyužívali kožené sedačky tak, ako dnes. 

Dekorácie do obývačky 

To, čo celý retro štýl dopĺňa a robí z neho celok, sú dekorácie. Medzi tie najobľúbenejšie sa radia obrazy, sošky alebo výtvarné diela. V rámci diel sa držte skôr jednoduchosti alebo abstrakcie. Vyhnite sa krajinkám alebo prírode. 

Lampy voľte kovové a jednoduché. Môžu byť samostatne stojace alebo stolové. Ak máte veľkú obývačku, stavte na kombináciu oboch.

Zaujímavým doplnkom sú vankúše. Tých je v retro štýle veľa. Pri nákupe doplnkov si pokojne niekoľko vyberte. Na sedačke sa vám vždy zídu.

moderný retro štýl
Zdroj: Pinterest

Retro štýl je dnes veľmi obľúbený. Je presným opakom minimalizmu, ktorý už roky panuje. Mnohí ľudia sa snažia z jednoduchých a chladných miestností dostať preč. Túžia po teple domova. A to retro štýl poskytuje. 

Rada na záver

Nábytok do obývačky vyberajte s nožičkami. Tie boli pred rokmi vo veľkej obľube. Nábytku dodajú nádych 60. rokov. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu