obyvacia izba s konferencnym stolikom

Obývacia izba: Aké typy stolov sa do nej hodia?

Obývacia izba je jednou z najfrekventovanejších miestností v dome. Doplnok, ktorý v nej nesmie chýbať, je konferenčný stôl. Existuje niekoľko druhov stolov vhodných do obývačky. Niektoré skvelo poslúžia ako odkladací priestor, iné majú skôr len funkciu dekorácie. Ako si zo širokej ponuky vybrať ten najlepší?

Stolík v obývacej izbe je základom. Či už je to konferenčný stolík v priestore pred sedačkou alebo len nejaký príručný. Stoly v obývačke síce často neslúžia na konzumáciu jedál či prácu, sú však dôležité na odkladanie drobností. Aké typy stolov poznáme a aké sú do obývačky vhodné? 

Konferenčný stolík

Konferenčný stolík je asi základom všetkých stolov v obývačke. Má ho doma väčšina. Nájdete ho v mnohých veľkostiach, farebných prevedeniach či materiáloch. Dá sa skombinovať do úplne každého štýlu a je veľmi praktický. So sedačkou často tvorí nerozlučný pár a má najmä praktickú funkciu.

Takýto stolík však nemusí byť len obyčajným stolíkom pri sedačke. Môže sa stať stredobodom pozornosti. Stolík môže mať úplne inú farbu ako obývacia izba. Taktiež môže byť z nejakého zaujímavého materiálu. Dnes je veľmi obľúbený vidiecky štýl, vďaka čomu môže byť napríklad z paliet. Fantázii sa medze nekladú a aj vy sami si môžete konferenčný stolík vyrobiť. 

Pri vyberaní sa zamerajte na správnu výšku. Tá by mala mať od 35 do 45 cm. Konferenčný stolík býva spravidla nižší, aby sa naň dobre odkladali veci. Okrem toho, pri sedačke by vysoký stôl mohol zavadzať. 

Držte sa ešte jedného pravidla. Dĺžka stola by nemala byť väčšia ako dĺžka sedačky. Celok by nemusel vyzerať dobre.  

A aby sa pri sedačke dobre chodilo, nezabudnite nechať voľný priestor. Ten by mal byť približne 60 cm. Vďaka tomu sa vám bude dobre na sedačke sedieť. Problém nebudete mať ani pri zdvíhaní sa.

Rada od odborníka:

Ak sa vám nechce merať každý jeden konferenčný stôl, nemusíte. Ideálna výška takéhoto stolíka by sa mala rovnať výške kolien pri sedení na sedačke.

Príručný stolík

Druhým typom celkom obľúbených stolíkov príručné stolíky. Tie sa najčastejšie nachádzajú z jednej strany sedačky. Sú tak vždy po ruke. Môžete si na ne odložiť telefón, knihu alebo aj šálku. Príručné stolíky však často bývajú menšie ako konferenčné. Slúžia skôr len ako dekorácia

Dá sa povedať, že príručný stolík je veľmi podobný tomu nočnému. Nachádza sa na jednej alebo oboch stranách sedačky. Výhodou je ich dizajn. Ten býva zaujímavejší ako pri konferenčných typoch. Dôvod je ten, že príručný stolík má skôr sedačku dopĺňať. 

Rozkladacie stolíky

Veľmi zaujímavým typom sú rozkladacie stolíky. Vhodné sú do menšej obývacej izby, kde potrebujete ušetriť miesto. Počas bežných dní sú zložené a miesto šetria. Naopak, počas návštev alebo v prípade, kedy potrebujete viac miesta, ich rozložíte.

Rozkladacie stolíky sú zaujímavé už na prvý pohľad. Často pozostávajú z dvoch alebo až troch častí. Tie sa do seba následne zasúvajú. Aj keď je stolík zložený, vyzerá veľmi pekne. Je to dizajnový kúsok, ktorý ozdobí každú obývaciu izbu, no taktiež ušetrí miesto. 

Konzolové stolíky

Konzolové stolíky sa vo väčšine prípadov umiestňujú za sedačku. Vhodné sú však aj ako príručné stolíky umiestnené pri stene. Keďže sú pomerne vysoké, môžete pri nich pokojne aj stáť. Často slúžia ako miesto pre fotografie alebo vázy. 

Vďaka príjemnej výške môžu niektoré typy poskytovať aj niekoľko poličiek. Mnohé z nich majú aj na spodnej časti prepážku. Na tú môžete následne niečo položiť. Konzolové stolíky najčastejšie spĺňajú úlohu doplnku

Najlepší materiál do obývacej izby

Pri stoloch do obývacej izby je však potrebné vedieť aj to, aký materiál zvoliť. Výhodou je, že táto miestnosť v dome znesie takmer všetko. Podľa toho, ako ste si ju zariadili, by ste mali voliť aj materiál. Do minimalistických obývacích izieb sa hodí sklo či kov. Naopak, do obývačiek zariadených v útulnejších štýloch môže byť skvelé drevo

Výber je však najmä na vás a na tom, čo sa vám páči. Niektorí si nevedia predstaviť sklenený stôl, iní zas drevený. Ak si neviete vybrať, stavte na kombináciu dvoch materiálov.

Vedeli ste, že:

Ak je vaša obývacia izba menšia, sklenený stolík ju dokáže opticky zväčšiť. 

Povrch stolíka do obývacej izby

Kým celý stolík do obývačky môže byť v jednom materiáli, povrch môžete voliť v inom. Kombinácia materiálov je dnes veľmi obľúbená a často praktická. Drevený stôl môže byť skvelý, no často je náchylný na zničenie. Stolíky v obývačke sú využívané ako na drobnosti, tak aj na jedlo či pitie. V prípade dreva je tak potrebné si dávať neustále pozor

Ak však stavíte na materiál ako kov či sklo, nemusíte sa ničoho obávať. Stôl by nemal byť náchylný ani na zmenu teploty v prípade horúcej šálky. 

Rovnako ako pri materiáli aj pri povrchu je výber len na vás. Myslite na to, čo sa vám páči a v akom štýle je obývacia izba zariadená

Stolík je v obývacej izbe nutnosťou a nesmie v nej chýbať. Plní nielen praktickú, ale aj tú výzorovú stránku. Skvelo dopĺňa sedačku, tvorí s ňou nerozlučný pár. Vyberte si aj vy ten svoj!

Medzi stolíky do obývačky nepatrí len konferenčný stôl. Na trhu je viacero typov stolov, ktoré sa hodia do obývacej miestnosti. 

Hľadáte viac inšpirácie?
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu