moderná jedáleň

5 tipov ako by mala vyzerať moderná jedáleň

Jedálenská časť bezprostredne patrí k najdôležitejším častiam domácnosti, nakoľko sa za jedným stolom stretáva celá rodina, návštevy či priatelia. Preto by sme jej zariaďovaniu mali venovať dostatočnú pozornosť. Ak patríte k vyznávačom moderného štýlu, máme pre vás 5 tipov ako sa aj z vašej jedálne stane moderná jedáleň.

1. Jednoduché línie a honosné doplnky

Stavte na jednoduchosť. Jednoduché línie jedálenského stola a stoličiek vytvoria v jedálenskej časti pocit väčšieho priestoru. Minimalizmus je veľmi vhodný a obľúbený štýl nie len v Škandinávii, ale v súčasnosti i v celej Európe. Priestor pôsobí vzdušne a príjemne. Na dotvorenie celkového dojmu stavte na vkusné doplnky s nádychom luxusu, ako napríklad bohaté nástenné dekorácie alebo okázalé stropné svietidlá. Priestor tak bude pôsobiť rafinovane a luxusne. Môžete využiť aj okenné závesy v rôznych odtieňoch, materiáloch či prevedeniach, ktoré sa opäť vracajú do módy s veľkým úspechom. Poslúžia ako dekorácia a zároveň budú spĺňajú i úžitkovú funkciu

2. Moderná jedáleň súčasťou obývacej izby

Ak je jedálenský kút prepojený s obývacou izbou, je vhodné ladiť jeho štýl k dizajnu obývačky. Neutrálnymi farbami jedálenského stola sa nedá nič pokaziť. Veľmi moderné sú tiež rôzne druhy kamenných mramorových stolov, ktoré sú dostupné v rôznych odtieňoch od bielych,  cez prírodné, až po tmavé či čierne odtiene. Stoličky stačí doladiť vo farbách použitých v obývacej izbe a celý priestor bude pôsobiť jednoliato a rafinovane.

3. Okrúhly stôl do malých priestorov

Aj keď sa môže zdať, že okrúhle stoly patria iba do rozmerovo väčších jedální, nemusí to byť vždy pravda. Okrúhly stôl v správnych rozmeroch vytvorí aj v menšej jedálenskej časti krásny a útulný priestor. Dbajte na vhodne zvolené materiály a tiež na samotný dizajn. Stoličky s vykrojeným otvorom v operadlovej časti opticky zväčšujú priestor, čím sú priam ideálne do menších avšak útulných jedální.

Vedeli ste že: Sklenené jedálenské stoly vytvoria optický klam a priestor sa zdá byť väčší.
V kombinácii s drevenými či kovovými prvkami pôsobia štýlovo a moderne.  Ideálne riešenie pre menšie jedálenské kúty.

Rada odborníka: Okrúhly stôl pre 3 až 4 osoby má ideálny priemer 100cm, pre 6 osôb by mal byť priemer stola 120 cm a pre 8 osôb je ideálny priemer 150cm.

4. Nebojte sa zrkadiel

Zrkadlový nábytok je červený rúž v interiérovom dizajne: keď je potrebné trochu pôvabu, zakaždým ho vytvorí. Kombinácie moderných materiálov dotvárajú atmosféru jedálne rovnako, ako samotný dizajn nábytku. Sklené či zrkadlové povrchy sú kombinované s honosným štýlom, minimalizmom, žiarivými či neutrálnymi farbami. A to je presne univerzálnosť, ktoré tieto materiály poskytujú. Nehovoriac o tom, že použitie zrkadiel nie len opticky zväčší priestor, zároveň vnáša do priestoru viac svetla a pôsobí moderne a luxusne.

5. Zamat, zamat, zamat

Zamatové čalúnenie jedálenských stoličiek je veľmi trendy najmä v zahraničí, ale i na Slovensku je dostupná široká škála prevedení a farieb. Zamat sa rýchlo stal niečím, čo sa v interiérových schémach na celom svete stáva číslo jeden vo výbere tkanín. Od hotelov a barov až po obývačky a spálne s najväčšou možnosťou variability si zamat ušil cestu do našich domovov. Od čalúnenia, až po záclony a koberce, a trend predpovedá ešte dlhú dobu na výslní pre tento krásny a bohatý materiál.

Zamatové jedálenské stoličky vďaka správne vybranému odtieňu budú krásne ladiť s ostatným zariadením v byte a zároveň dodajú priestoru pocit luxusu. Nebojte sa siahnuť aj po výraznejších farbách. Najmä v neutrálne ladenej domácnosti oživia priestor a prinesú ten správny ,,šmrnc” do vášho interiéru.

Inšpirácia na záver: Nechajte sa inšpirovať napríklad jedálňou známej blogerky Lydie Millen, ktorá krásne prepojila inak neutrálny dekor jedálne so zamatovými stoličkami a v rovnakých tónoch ladila aj nástenné dekorácie.

Veríme, že vám tieto typy pomôžu pri zariaďovaní alebo oživení vašej jedálne. Ak by ste hľadali ďalšiu inšpiráciu, môžete kliknúť na náš eshop, kde máme široký sortiment nie len jedálenského nábytku. Vaša nová moderná jedáleň sa vám odvďačí.