ako opticky zvacsit priestor

6 rád ako opticky zväčšiť malý priestor

Pokiaľ aj vy žijete v malom priestore, viete, že každý kúsok voľného miesta má veľkú hodnotu. Máte aj vy pocit, že ste doma priam stiesnený? Tento článok je potom určený práve pre vás. Malé izby môžu občas pôsobiť až nekomfortne, pretože ľudia majú tendenciu zmestiť do nich všetko. Niektoré dizajnové koncepty zariaďovania interiérov dokážu opticky zväčšiť miesta a tým dodajú malej izbe oveľa viac priestoru, ako v ňom skutočne je.  Sú to takzvané očné klamy vykonané pomocou rôznych farebných techník, inteligentného osvetlenia či nevšedných druhov nábytku.

2. modra obyvacka
Zdroj: iKuchyne.sk

1. Používajte svetlé farby a ich kontrasty

Je všeobecne známe, že svetlé farby dokážu vašu izbu nielen opticky zväčšiť, ale aj rozžiariť. Takéto farby pôsobia oveľa vzdušnejšie a váš priestor bude vyzerať oveľa viac otvorenejšie. Na výber je mnoho svetlých farieb, netreba sa držať len odtieňov bielej, béžovej či sivej. Všetky svetlé farby zachytávajú oveľa viac prirodzeného svetla z vonkajších zdrojov. Je veľmi pravdepodobné, že používanie lámp tak obmedzíte na minimum.  

Rada odborníka: 

Tmavým farbám sa odporúčame vyhýbať, pretože absorbujú veľké množstvo prirodzeného svetla a tým automaticky zmenšujú priestor. Ak chcete dosiahnuť čo najvyšší efekt, voľte mäkké odtiene šedobielej, modrej, alebo zelenej. Tieto farby efektívne opticky zväčšia váš priestor – treba len nájsť tú správnu, s ktorou sa stotožníte. 

zelena postel
Zdroj: iKuchyne.sk

2. Dobre umiestnené zrkadlá môžu robiť zázraky 

Zrkadlá sú kľúčovým elementom, pokiaľ chceme opticky zväčšiť priestor bytu, či domu. Využitie ohniskových bodov a správnych uhlov vám zabezpečí najväčší dojem optickej ilúzie.  Zrkadlá odrážajú aj prirodzené, aj umelé svetlo. Takže vaša izba bude oveľa jasnejšia vo dne i v noci. Zrkadlá na stenách, ale aj sklenené stolové dosky dodajú malému priestoru väčší, otvorenejší dojem. 

Rada odborníka:

Zrkadlo umiestňujte v blízkosti okna, alebo oproti. Bude tak odrážať viac svetla a vonkajšie prostredie. Jedným z výborných riešení je zrkadlo umiestnené na dverách skrine, takto dokážete jednoducho opticky zväčšiť priestor na jednotku!

4. okrúhle zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

3. Preorganizujte svoj nábytok jednoduchšie

Zlá organizácia nábytku môže spôsobiť to, že bude zaberať príliš veľa priestoru. Aby ste sa tomuto problému vyhli, používajte takzvaný multifunkčný nábytok. Ušetrí vám veľa  priestoru a v mnohých prípadoch vám vie byť veľmi užitočný. Priestor sa opticky zväčší a v prípade potreby ho viete využiť vo svoj prospech.

Je dobré si pri zariaďovaní malého bytu určiť ohniskové body, ktoré viete využiť najmä pri kreatívnych kúskoch vo vašej domácnosti. Tento ohniskový bod bude kradnúť všetku pozornosť očí a tak nastane ďalšie optické zväčšenie. V kuchyni to môže byť napríklad zaujímavý jedálenský stôl a v spálni výraznejšia posteľ

béžová sedačka dokaze opticky zväčšiť
Zdroj: iKuchyne.sk

4. Pohrajte sa so svetlami

Správne osvetlenie miestnosti je oveľa viac nápomocné pri optickom zväčšovaní priestoru, ako si myslíte.  Ak nemáte dostatok prirodzeného svetla, tento bod bude pre vás priam kľúčový. Siahnite po rôznorodých svetelných variáciách. Budete veľmi prekvapený, aké čary dokážu narobiť s vašim priestorom. 

Prispôsobujte svetlo svojmu interiéru. Mnoho domácností využíva najmä žiarovky s bielym svetlom, pretože priestor naokolo vyzerá oveľa viac žiarivejšie a čistejšie.

5. Stojanová lampa levels
Zdroj: iKuchyne.sk

5. Zbavte sa nepotrebných vecí

Udržujte svoj byt usporiadaný a uprataný. Priestor zaprataný neporiadkom môže pôsobiť ešte viac stiesnene, ako miestnosť zaprataná veľkým množstvom nábytku. S úhľadne usporiadanými vecami mimo dohľadu očí bude priestor pôsobiť oveľa viac otvorený. Nebojte sa nakupovať organizéry zásuviek a dajte im svoj účel. Sú veľmi nápomocné pri dlhodobom udržiavaní poriadku, priam vás nútia veci odkladať tam, kam patria. 

Ak chcete mať vo vašom byte dekoračné prvky ako obrazy, či fotografie, odporúčame vám siahnuť radšej po jednom väčšom, unikátnom kúsku, ako po viacero menších. Tie môžu vytvárať dojem preplneného priestoru. 

jeden obraz pomoze opticky zväčšiť priestor viac ako dva malé
Zdroj: iKuchyne.sk

6. Otvorte priestor odstránením nepotrebnej steny

Opticky zväčšiť priestor vám pomôže spojenie dvoch miestností do jedného. Či už odstránením dverí, alebo nepotrebnej priečky. Tento trend v dnešnej dobe ovládol mnoho domácností, či už ide o domy, ale aj o byty. Ak vám neprekáža mať niektoré miestnosti 2v1, tento tip môže byť pre vás skvelým riešením.

Ak sa kvôli optickému zväčšeniu priestoru vo vašej domácnosti rozhodujete pre možnosť spojenia dvoch rôznych miestností do jedného, najneškodnejšou variáciou je kombinácia obývačky a kuchyne. Odstránením nepotrebnej steny bude váš byt, alebo dom pôsobiť oveľa priestrannejšie a otvorenejšie. 

obývačka s kuchyňou
Zdroj: iKuchyne.sk

Týchto šesť základných techník vám môže efektívne pomôcť v prípade, ak potrebujete opticky zväčšiť priestor vo vašej domácnosti. 

Veríme, že vám tieto rady o tom, ako opticky zväčšiť malý priestor, pomôžu pri zariaďovaní vášho domova.