hneda chesterfield sedacka

Chesterfield sedačka a jej história

Trendy prichádzajú a odchádzajú. Niektoré sú tu na prechodné obdobie, ďalšie sa tu zas usadia natrvalo. Chesterfield sedačka má nezameniteľný a nesmrteľný štýl. Myslíte si, že ide o odvážne tvrdenie? Čítajte nasledujúce riadky a dozviete sa, prečo si za ním stojíme.

hneda chesterfield sedacka
Klasická chesterfield sedačka. Zdroj: ikuchyne.sk

Chesterfield sedačka je jedným z najpopulárnejších a najznámejších dizajnov sedačky a nábytku všeobecne. Hoci pochádza z anglického mesta Chesterfield, vo svete má viacero významov. V takej Kanade (dôležitý importér britských produktov) sa termín chesterfield používal pre sedačku akéhokoľvek dizajnu.

Ak sa však bavíme o originálnom dizajne, jednoducho povedané, ide o veľkú sedačku s valcovými operadlami, ktoré sú v rovnakej výške ako chrbát. Prevažná časť chesterfieldu je čalúnená tmavou kožou, s výraznými hlbokými gombíkmi na operadle a sedacej časti.

hneda rohova chesterfield sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Odkiaľ chesterfield sedačka pochádza?

Hoci to nie je oficiálne zdokumentované, verí sa, že história chesterfield začala v polovici 18. storočia. V tom čase Lord Philip Stanhope, 4. gróf Chesterfieldu, zadal objednávku na kúsok nábytku, ktorý sa stal predkom sedačky, ktorú poznáme dnes. 

Lord Stanhope bol uznávaným spisovateľom, politikom a zjavne vplyvným človekom, ktorý ovplyvňoval trendy svojej doby. Vyžiadal si kúsok nábytku, aby ako správny džentlmen mohol na sedačke sedieť vzpriamený bez pokrčenia obleku.

Legenda pokračuje tým, že Lord Stanhope na svojom smrteľnom lôžku ležal práve na tejto sedačke a zadal svojmu komorníkovi príkaz „give chair to Mr. Dayrolles“. To sa dalo preložiť doslovne ako odovzdať sedačku, alebo nájsť pozíciu pre pána Dayrollesa, ktorý bol jeho synovec.

Lord Stanhope to pravdepodobne myslel práve tak, aby komorník našiel v grófstve miesto pre svojho synovca. Komorník však jeho úmysly nepochopil, pretože prototyp sedačky doslova odovzdal pánovi Dayrollesovi. Ten potom začal svojim hosťom predvádzať dizajn, a tak sa tento trend rozširoval. Nebyť tohto omylu, sedačka by sa možno nikdy neosvedčila. Dá sa povedať, že je to odkaz a dedičstvo Lorda Stanhopea.

chesterfield
Zdroj: iKuchyne.sk

Dizajn sa časom menil

Treba poznamenať, že sedačka zo skorého 18. storočia bola pravdepodobne iná ako tá, ktorú poznáme dnes. Dizajn sedačky sa stal populárnym počas éry vládnutia kráľovnej Viktórie, ktorá mala dokonca vlastnú kockovanú verziu vo svojej maliarskej izbe v hrade. V tom čase sa pre nábytok stávalo prioritou pohodlie nad funkciou.

Pružinové odpruženie bolo vynájdené v polovici 18. storočia, vďaka čomu sa sedačky stali výrazne pohodlnejšie ako predtým. V 19. storočí bolo zas odpruženie nábytku plnené konskými vlasmi, ktoré boli prispôsobené vyšívaniu gombíkov.

Chesterfield sedačky boli zvyčajne pokryté kožou a bohatým zamatom, aby zodpovedali ich prostrediu vo vysokej spoločnosti. A tak sa zrodila sedačka, ktorá ilustrovala luxus a pohodlie. Rýchlo sa stala základom v domácnostiach, podnikoch a aristokratických kluboch v Anglicku. Nakoniec stredná trieda prevzala tento trend, uznávajúc jeho univerzálnosť a špičkový vzhľad, ktorý obstál v skúške času.

Vedeli ste, že:

Chesterfield sedačka poslúžila aj ako pomôcka pre modernú psychológiu Túto sedačku využil aj Sigmund Freud. Usádzal na ňu svojich pacientov a zatiaľ, čo sa mu zdôverovali so svojimi problémami, písal si poznámky. Sedačka s ním dokonca cestovala aj počas jeho ciest po USA.

smaragdovozelena sedacka chesterfield
Na podobnú sedačku Sigmund Freud usádzal svojich pacientov. Zdroj: ikuchyne.sk

Pôvodné vyhotovenie

Chesterfield bola pôvodne mužnou sedačkou vytvorenou pre tmavé miestnosti, určená pre stretnutia, majestátne obývačky, mužské brlohy a knižnice. Jej pôvodný zámer by vás však nemal odradiť od kúpy do domácnosti. Pôvodne bola celá z kože, ktorá je stále perfektnou voľbou pre chesterfield. 

Tradičná chesterfieldka
Tradičná chesterfieldka, ktorá zaujala anglickú aristokraciu. Zdroj: ikuchyne.sk

Modernejšie poňatie

Moderná chesterfield sedačka však môže byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu, s akoukoľvek farbou. Jasné farby ako červená, zelená, žltá, modrá, alebo dokonca biela vytvárajú profil chesterfieldky. Ak pracujete s jemnejšími témami, sedačka môže byť perfektným základom pre návrh vašej izby.

Ak sa vám viac páči moderný a súčasný dizajn, okrúhle opierky chesterfield do vašej témy nebudú pasovať. Nebojte sa, dizajnéri nábytkov vytvorili aj verzie so štvorcovými chrbtami a rovnými okrajmi.

Pôvodne to bola jednoduchá sedačka na usadenie 3 ľudí. Avšak pre praktickosť vidíme čoraz viac domovov s celou sadou vytvorenou v chesterfield štýle.

rohova sedacka chesterfield
Moderná verzia zahŕňa aj rohové prevedenie. Zdroj: ikuchyne.sk

Čistenie a udržovanie

Ako vyčistiť chesterfield sedačku bude záležať od typu látky, ktorý ste si zvolili. U pravej kože funguje dobre utieranie vlhkou handrou. Ak je to možné, použite destilovanú vodu, pretože chlór, ktorý sa nachádza vo väčšine vodovodnej vody, môže povrchovú úpravu vašej kože pomaly degradovať. Predtým, ako to urobíte, je najlepšie vyskúšať utrieť kožu v nenápadnej oblasti, aby ste zistili, či iba absorbuje vodu. 

Pokiaľ to nie je možné, použite suchú handričku, aby ste sa zbavili prachu z chesterfieldu a akýchkoľvek uvoľnených častíc. Na urýchlenie tohto procesu môžete použiť vysávač s adaptérom na mäkké kefy. Toto je obzvlášť efektívny spôsob, ako sa dostať do trhlín a štrbín na pohovke a odstrániť všetok prach alebo nečistoty.

Rada odborníka: V žiadnom prípade nepoužívajte univerzálne čistiace prostriedky, utierky a spreje na vašom nábytku chesterfield, pretože by mohli poškodiť jeho povrch.

tradicne chesterfield kreslo
Pohodlné kreslo, rovnako ako sedačka. Zdroj: ikuchyne.sk

Prízvukové kreslá

Je niekoľko typov kresiel, ktoré fungujú dobre so sedačkou chesterfield a váš typ bude záležať od témy s ktorou pracujete, pretože chesterfield dokáže fungovať vo viacerých typoch dizajnu. Sedačka však nie je jediný typ nábytku, ktorý sa vyrába v štýle chesterfield. Kreslá v tomto štýle sú mini verziou svojho väčšieho súrodenca, čo im však nič neuberá z ich pohodlia alebo štýlu.

taburet
Pre tých, ktorý nemajú radi operadlá. Zdroj: ikuchyne.sk

Taburety a podnožky

Taburety a podnožky sú perfektným doplnkom, ktorý dotvára vzhľad vášho apartmánu pomocou chesterfield dizajnu. Je to krásny kus nábytku v obývačke v klasickom dizajne, ktorý bude vyzerať skvele so všetkými štýlmi a dodá vám tiež ďalší pohodlný odpočinok. Okrem toho, taburety a podnožky sú ekonomickým a všestranným spôsobom, ako si po dlhom náročnom dni vyložiť svoje nohy a trochu si odpočinúť.

pohodlna podnozka
Nie je nič lepšie, ako si vyložiť nohy po dlhom pracovnom dni. Zdroj: ikuchyne.sk

Jedálenské stoličky

Akonáhle zažijete pohodlie a krásu chesterfield, pravdepodobne si kúpite aj ďalšie kusy nábytku. Dobrou voľbou, ako pokračovať v chesterfield dizajne je jedálenská stolička. Vydrží vám dlho a je z materiálov najvyššej kvality. Ide teda určite o dlhodobú investíciu, pričom ľahkosť a vzhľad majú spoločné prvé miesto v rámci vlastností.

siva jedalenska stolicka
Dizajn chesterfield sa dá využiť takmer v každej miestnosti. Zdroj: ikuchyne.sk

Chesterfield sedačka nikam neodchádza, práve naopak

Po vyše 200 rokoch všadeprítomnosti, sa dá chesterfield sedačka skutočne nazvať nadčasovou klasikou. Či už je čalúnená bohatou kožou alebo vzorovanou látkou, dizajn sa neustále objavuje v domácnostiach. Je to dôkaz, že patrí do mnohých iných priestorov, ako sú len zaprášené kluby starých pánov.

Tip: Zaujal vás tento nábytok? Pozrite sa, aké nadčasové kúsky máme v ponuke na našom e-shope v sérii chesterfield.