modrá zamatová sedačka

6 tipov aby vyzerala vaša obývačka štýlovejšie

Vo väčšine domácností je bezpochyby jednou z najfrekventovanejších miestností. Pulzuje v nej život rodiny, trávia sa tu dlhé zimné (niekedy i letné) večery, diskutujeme a oslavujeme v nej s našimi hosťami. Nie náhodou je obývačka častokrát označovaná ako „srdce“ domova. Zariadenie obývacej izby veľa napovie o životnom štýle majiteľov, aj preto si zaslúži našu zvýšenú pozornosť. Vďaka našim tipom z nej vykúzlite štýlovejšie miesto bez toho, aby výrazne utrpel váš rozpočet i časové možnosti. Veď napokon – kto by nechcel mať obývačku, ktorá vie očariť a zároveň si zachovať punc funkčnosti?

luxusná obývačka
Zdroj: thespruce.com

1. Osvetlenie ako základ

Správne osvetlený priestor dokáže doslova divy, to vám potvrdí azda každý dizajnér či architekt. Pravdou však je, že svetlo je ešte stále často opomínaným interiérovým prvkom a jeho význam sa podceňuje. Nerobte rovnakú chybu aj vy a dajte si záležať na tom, aby hralo vo vašej domácnosti dôležitú úlohu. V prípade osvetlenia obývacej izby je rozhodujúce jeho vrstvenie – vytvoríte ho kombináciou hlavného stropného svetla, menších lámp (umiestnených na stenách, prípadne voľne stojacich) a využiť môžete aj svietniky so sviečkami. Zdroje svetla sa snažte umiestniť tak, aby tvorili aspoň približný trojuholník (pre zabezpečenie dobrého rozdelenia osvetlenia).

obývačka so sivou stenou
Kombinácia rôznych druhov osvetlenia pomáha udržať príjemnú atmosféru v miestnosti. (zdroj: usa.flos.com)

Rada odborníka

V otázke výberu vhodného stropného svietidla do obývačky sa riaďte aj samotným rozmerom izby. Ak máte menšiu obývačku a nízke stropy, zvoľte radšej prisadený luster alebo prisadené stropné svietidlo – poskytnú dostatok rozptýleného svetla a miestnosť opticky zväčšia.  V prípade, že má vaša obývačka vyšší strop, sú vhodnejšie lustre.

bambusové svietidlá
Vzdušná závesná lampa vyrobená z bambusu. Dizajnovo pôsobí ako lampión, ktorého tienidlo je vytvorené z prepletených bambusových tyčiek. (ikuchyne.sk)

2. Vymeňte vankúše

Na prvý pohľad sa zdajú byť len nepatrným doplnkom, avšak ich význam je omnoho väčší. Ak chcete, aby vaša obývačka bola štýlovejším miestom, venujte pozornosť aj tomuto zdanlivo banálnemu prvku. Vo všeobecnosti možno totiž povedať, že textílie sú výborným pomocníkom pri dizajnovaní akéhokoľvek priestoru, vankúše nevynímajúc. Vymeňte ich preto za väčšie a výraznejšie, nebojte sa ani zaujímavých neobvyklých textúr, ktoré dodajú obývačke osobitosť.

tyrkysová obývačka s vankúšmi
Pri výbere vankúšov je ideálne zvoliť dve hlavné farby a kombinovať ich v rôznych vzoroch aby mali pestrejšie vrstvenie. (zdroj: rockvilleinteriors.com)

3. Metalické farby? Určite áno!

Nech k nim už máte akýkoľvek vzťah, pravdou je, že metalické farby sú už nejaký ten čas v interiérovom dizajne mimoriadne obľúbené a žiadané. Strieborné, zlaté, mosadzné i medené odtiene dodávajú domovu nielen dojem luxusu a nezameniteľného štýlu, ale dokážu v momente pozdvihnúť aj nevýrazný priestor. Vaša obývačka sa vám poďakuje! Pokiaľ vám kovové odlesky v interiéri imponujú, môžete ich navzájom kombinovať alebo si zadovážiť tie, ktoré sú obohatené o trblietajúce sa a žiarivé detaily.

zlatá kovová vitrína
Metalické farby pôsobia v interiéri luxusným nadčasovým dojmom. Využiť ich môžete v podobe nenápadných doplnkov, ale aj výraznejších dekorácií. (zdroj: Pinterest)
drevený konferenčný stolík Fire earth
Metalické akcenty môžu byť zakomponované do obývačky nielen vo forme interiérových doplnkov, ale aj ako súčasť nábytku. (ikuchyne.sk)

4. Zaveste záclony a závesy

Použitie závesov a záclon je nielen jedným z najjednoduchších spôsobov ako vizuálne pozdvihnúť vašu obývačku, ale aj dodať jej dojem útulnosti a v neposlednom rade i upraviť proporcie okien. Pri výbere tých správnych je samozrejme dôležité zohľadniť celkový štýl miestnosti, jej farebnosť a ladenie. Platí však, že vzorovo a farebne výrazné záclony i závesy sú skôr vhodné do väčších miestností, nakoľko tmavé odtiene zmenšujú a veľké vzory uberajú hĺbku priestoru, svetlé odtiene ho zas naopak zväčšujú. Podstatný význam hrá aj látka z ktorej sú vyrobené. Tie ľahšie kĺzavé dokážu svetlo rozptýliť, ťažké materiály majú tendenciu svetlo pohlcovať. Myslite na to pri ich výbere. Pokiaľ chcete dodať vašej obývacej izbe efekt elegancie, nechajte ich siahať od podlahy až po strop.

sivá rohová sedačka v obývačke so závesmi
Ak máte záclony alebo závesy (prípadne oboje), nechajte ich siahať až po podlahu. (Zdroj: Pinterest)

Vedeli ste, že

Pri kúpe závesov sa môžete stretnúť s dvoma výrazmi – „dim out“ a „black out“. Ide o stupne použitia špeciálnej zatemňovacej látky. Zatiaľ čo „dim out“ závesy neprepustia svetlo so 70 – 75 % účinnosťou, „black out“ závesy vďaka strednej čiernej vrstve dokážu priestor zatemniť na 100 % a tým pádom vedia splniť aj úlohu tepelného izolanta.

5. Koberec ako nenahraditeľný doplnok

Koberec dokáže urobiť s vašou obývačkou zázrak na počkanie. Okrem toho, že poskytuje pocit teplej a príjemne mäkkej podlahy a má schopnosť tepelnej (i zvukovej) izolácie, významná je aj jeho estetická funkcia – ovplyvňuje totiž celkový výraz priestoru. Pozor si však treba dávať najmä na rozmery koberca – pokiaľ chcete obývačku opticky rozšíriť, siahnite po väčšom kúsku. Nezabudnite tiež na jeho harmonické prepojenie s ostatnými prvkami interiéru. 

modrá zamatová sedačka
Súčasný trh ponúka veľké množstvo rôznych štýlov kobercov, dôležité však je aby pekne podtrhol estetiku priestoru. (Zdroj: Pinterest)

Rada odborníka

Páčia sa vám koberce s vyšším vlasom, ale obávate sa náročnosti jeho údržby? Pri voľbe dĺžky vlasu cca 7-8 mm nebude starostlivosť o takýto koberec ťažká. V takomto prípade je totiž koberec príjemné mäkký, vlas neľahne tak ľahko a aj vysávanie je primerane nenáročné.

6. Dajte priestor umeniu

Možno nepatríte k veľkým nadšencom umenia, ale verte nám, že nič „neoživí“ priestor lepšie než kus (kvalitného) umenia. Zaveste na jednu zo stien pekný obraz a uvidíte sami, že výsledok vás ohromí. Či už siahnete po abstrakcii alebo zátiší nie je až také podstatné – dôležité je najmä to, aby obraz akcentoval charakter obývačky a bol v súlade s jeho celkovou atmosférou. Nemusí ísť o drahý kúsok, za ktorý by ste zaplatili tisíce, internet je predsa plný nádejných talentovaných umelcov, ktorí svoje diela ponúkajú za ceny dostupné aj bežným smrteľníkom. 🙂

veľký modrý obraz na stene
Obývačku oživíte veľkým dominantným obrazom alebo aj sériou vkusných záberov, ktoré sa spájajú v jeden motív. (Zdroj: architecturaldigest.com)
obrazy na stene
Zdroj: Pinterest

Prečítajte si aj ostatné články na blogu iKuchyne.sk!