betonové svietidlá

Potrebujete svietidlá do kuchyne? Zjednodušte si výber vďaka týmto radám

Kuchyňa je vo väčšine domácností centrom diania, stretáva sa v nej celá rodina, pripravujú sa jedlá či nápoje, za kuchynským stolom častokrát vybavujeme pracovné veci aj pijeme kávu s návštevou. To je len zlomok rôznorodých činností, ktoré v kuchyni prebiehajú a svietidlá v tomto prípade plnia praktickú, ale aj skrášľovaciu funkciu. V tomto článku sa dozviete, ako zvoliť tie správne svietidlá aj do Vašej kuchyne.

chromovane svietidlá v kuchyni
Zdroj: ikuchyne.sk

Ak zariaďujete nové bývanie, odporúčame prekonzultovať celý plán osvetlenia s projektantom. V prípade rekonštrukcie je vhodné detailne zvážiť možnosti a zahrnúť do vizualizácie novej kuchyne svietidlá tak, aby spĺňali okrem estetických predstáv aj funkčné požiadavky.

Súčasné trendy prajú kuchyniam, ktoré sú prepojené s obývačkami a spolu tvoria jeden dizajnový celok.

Pri výbere osvetlenia do kuchyne je preto potrebné myslieť na viac detailov, ako pri bežných svietidlách. Inteligentné plánovanie je kľúčom k inštalácii funkčného a výzorovo zaujímavého osvetlenia.

technicky vykres
Plánovanie je základ. Zdroj: Pixabay.com

Čo zobrať do úvahy pri výbere osvetlenia

Využitie kuchyne

Tu je na mieste pouvažovať, či kuchyňu využijete na dennodenné varenie a vypekanie alebo skôr na stretávanie sa pri spoločnom stole. Prvá činnosť si vyžaduje aj detailnejšie osvetlenie, v druhom prípade ide skôr o to, akú atmosféru dodá svetlo miestnosti.

Materiál a štýl svietidiel

Materiálov je veľké množstvo, svietidlá môžu byť z keramiky, plastu, železa, skla a pod…konečný výber by mal ladiť k ostatným častiam nábytku a k priestoru celkovo.

Závesné svietidlá
Závesné svietidlo. Zdroj:ikuchyne!

Štýl svietidiel vyberáme podľa toho, či preferujeme stropné alebo závesné svietidlá a podľa technických možností priestoru. Pri zariaďovaní novej kuchyne viete zväčša do plánu zahrnúť svetlo podľa vašich preferencií, pri prerábaní sú možnosti obmedzenejšie.

Teplota svetla

Aktuálne sú veľmi populárne tzv. studené odtiene. Keďže ide o výraznejšie osvetlenie, odporúčame ho najmä na presvetlenie pracovných priestorov kuchyne. Čo sa týka dizajnu, hodí sa predovšetkým k svetlým a bielym kuchyniam a nerezovým spotrebičom. V ostatných prípadoch sme skôr za teplé svetlo, do 3000 Kelvinov.

betonove svietidlá
Príklad teplého svetla k tmavej kuchynskej linke. Zdroj:ikuchyne!

Veľkosť priestoru a rozmiestnenie

Iné svietidlá si vyberáme do veľkého priestoru, iné zas do malej kuchyne. Dôležitú úlohu zohráva tiež veľkosť a tvar kuchynskej linky. Takisto je potrebné myslieť aj na kuchynský stôl, jeho rozmery, tvar a umiestnenie.

Kuchynský ostrovček

Častý prvok súčasných kuchýň, ktorý je samostatným kusom nábytku a vyžaduje si aj samostatné osvetlenie. Voľba svetiel nad ostrovček záleží najmä od jeho využitia. Ostrovček môže slúžiť ako pracovná či varná doska, umývadlo alebo ako barový pult či náhrada kuchynského stola. Je potrebné na to myslieť dopredu a zvoliť svietidlo, ktoré podporí funkcionalitu ostrovčeka.

bodové svietidlá
Osvetlenie kuchynského ostrovčeka. Zdroj: Pexels.com

Správne zvolené osvetlenie môže zjednodušiť prácu v kuchyni, ale aj navodiť tú správnu atmosféru k chutnej večeri. Žiaden extrém nie je dobrý, príliš osvetlená kuchyňa stráca na útulnosti a naopak, slabé osvetlenie nie je vyhovujúce pre vykonávanie bežných činností.

industriálne svietidlá
Rôzne druhy svietidiel v kuchyni. Zdroj: ikuchyne!

Na komplexné zastrešenie kuchyne  je ideálne mať tri druhy svetiel: centrálne pre osvetlenie čo najväčšieho priestoru, svietidlá praktického charakteru a akcentové, ktoré zvýrazňujú určitý prvok.

1. Centrálne svietidlá

Ako hlavné, centrálne osvetlenie sa používajú svietidlá alebo lustre, ktoré svetlo rozptýlia do čo najväčšieho priestoru. Takéto svetlo osvetľuje povrch rovnomerne a jeho dopad je mäkký. Veľmi praktickou voľbou pre získanie čo najlepšieho svetla sú tzv. „bodovky“. Z hľadiska funkcionality vytvárajú rozptýlené svetlo a postačujú na osvetlenie priestoru, skriniek, chladničky…

Rada odborníka: Osvetlenie kuchyne môže pohltiť obrovské množstvo energie, najmä vďaka popularite svetlých halogénových žiaroviek. Zvážte inštaláciu LED svetiel, ktoré spotrebujú takmer desaťkrát menej elektrickej energie. Väčšina foriem halogénových žiaroviek má už ekvivalent LED.

2. Funkčné svietidlá

Tieto svietidlá plnia v prvom rade praktickú funkciu a umiestňujú sa do tzv. pracovných oblastí. Pracovným priestorom v kuchyni býva najčastejšie kuchynská doska, drez, stôl, varná doska či sporák. Svietidlá je vhodné nainštalovať priamo nad tieto oblasti.

Osvetlenie drezu a varnej dosky
Osvetlenie drezu a varnej dosky v kuchyni. Zdroj: ikuchyne!

3. Akcentové svietidlá

Svietidlá, ktorými vieme zvýrazniť zaujímavý prvok. Môže ísť o poličku s peknými pohármi, štýlovú dekoráciu či umelecké dielo. Svetlo kladie akcent na daný komponent a dokáže ho tak ešte viac vyzdvihnúť. Ak máte vysoké stropy, zvážte osvetlenie nad skrinkami. To dodá miestnosti elegantný tón a bude vyzerať veľkolepo, ale zároveň príjemne.

Osvetlenie s akcentom na dekoráciu.
Osvetlenie s akcentom na dekoráciu. Zdroj: Pinterest.com

Ak si nemôžete dovoliť nainštalovať všetky 3 typy osvetlenia, rozhodnite sa na základe primárnych funkcií miestnosti. V prípade, že miestnosť využívate vo veľkej miere na varenie, zamerajte sa na osvetlenie pracovného priestoru. Ak trávite viac času jedením ako varením, zamerajte sa na spomínané centrálne osvetlenie.

TIP na záver: Svietidlá bývajú veľmi obľúbeným dizajnovým prvkom. Na trhu je dnes tak široký výber, že sa Vám určite podarí zvoliť nielen moderne pôsobiace kúsky, ale navyše ich hravo zladíte s ostatným nábytkom v miestnosti. Oplatí sa venovať čas ich výberu,  dokonale podčiarknete štýl, v ktorom je zariadené bývanie.

Pre navodenie správneho celkového dojmu Vám prinášame aj nápady v podobe ostatných doplnkov do kuchyne. Inšpirujte sa tu.