súčasná spálňa

Spálňa v premenách času

Ako vyplýva už zo samotného názvu, spálňa je miestom určeným predovšetkým na spánok a odpočinok. No tak ako iné miestnosti v našich príbytkoch, aj ona prešla zaujímavým vývojom a má za sebou bohatú históriu. Podobu i účel aký jej prisudzujeme dnes by sme však v niektorých obdobiach minulosti hľadali márne. Ak ste zvedaví prečo, vydajte sa spolu s nami na malý prieskum dejinami spálne a zistite aké udalosti a spoločenské vplyvy ju formovali.

spálňa
Zdroj: Dexorate.com

Prvá posteľ alebo ako to všetko začalo

Ak sa domnievate, že posteľ je „vynálezom“ posledných storočí, nasledujúcimi riadkami vás zrejme poriadne prekvapíme. Najstaršie známe lôžko má totiž až neuveriteľných 77 000 rokov a bolo objavené v Južnej Afrike pred ôsmimi rokmi. Pozostávalo z niekoľkých vrstiev trávy ostrica, ktorá slúžila (okrem iného) aj ako veľmi účinný prírodný prostriedok odpudzujúci hmyz.

Vysoké bolo približne 30 cm a svojou rozlohou veľkorysé, čo však veľmi neprekvapuje, nakoľko v tom čase bola idea postele pre jedného či dvoch ľudí neznáma. Ľudia pracovali i spali v skupinách.  Nemenej dôležitým je aj objav archeológov v Číne. Tí zistili, že už v období neolitu využívali pravekí ľudia zahrievanie kameňov za účelom odpočinku.

prvá spálňa na svete
Nálezisko najstaršej známej postele v jaskyni Sibudu, ktorá sa nachádza v provincii KwaZulu-Natal v Južnej Afrike. (zdroj: web.philo.ulg.ac.be)

Ak sa posunieme o niekoľko tisíc rokov neskôr, do obdobia staroveku, nemôžeme opomenúť mimoriadne vyspelú egyptskú civilizáciu. Faraóni poznali posteľ dokonca už ako jeden z hlavných prvkov miestnosti, ktorú môžeme považovať za predchodkyňu dnešnej spálne. Ich lôžka boli vyrobené z ebenového dreva a zlata a nohy postele spolu s opierkou hlavy mali bohato zdobené s množstvom vyrezávaných detailov.

Staroveká egyptská posteľ
Staroveká egyptská posteľ (zdroj:touregypt.net)

Starovekým Rimanom posteľ neslúžila len na odpočinok a jej účel bol rôznorodý. Od lôžka určeného na štúdium, konzumáciu jedla, až po posteľ vyhradenú pre mŕtvych. Je však pozoruhodné, že už v roku 79 n.l. spal aj obyčajný rímsky ľud na matracoch (vyplnených senom, vlnou alebo perím z labutí či husí).

Koncept spálne od stredoveku až po priemyselnú revolúciu

Stredovek je obdobím, v ktorom pospolitý ľud vo svojich príbytkoch nepoznal súkromie. Posteľ bola takpovediac spoločenským mobiliárom. Nebolo ničím výnimočným, že na nej spávali rodiny spolu so svojimi hosťami a pred pohrebom na nej ležal aj zosnulý. No odohrávali sa pri nej gratulácie rodičke po narodení dieťaťa, ale aj kondolencie vdove. Keďže domy boli v drvivej väčšine malé a rodiny početné, lôžko bolo cez deň častokrát využívané aj ako lavica alebo stôl.

starodavna spálňa
Posteľ obyčajného stredovekého človeka slúžila viacerým potrebám. (zdroj: thespruce.com)

Dom obyčajného človeka bol však celkom odlišný od príbytku šľachty, či dokonca kráľa. V otázke histórie spálne je totiž dôležitým míľnikom práve táto vrstva spoločnosti a obdobie konca renesancie (17. storočie), kedy sa začínajú objavovať prvé izby vyhradené pre postele. Spálne tu mali osobité postavenie. Slúžili aj ako audienčné siene pre uskutočňovanie dôležitých stretnutí s privilegovanými ľuďmi, či už išlo o dohadovanie obchodu alebo riešenie súkromných záležitosti. Ich postele boli opulentne zdobené, doplnené luxusnými závesmi.

kráľovská spálňa
Spálňa rakúskej kráľovnej Anny z polovice 17. storočia. (zdroj: brunosleep.co.uk)
spálňa vo versailles
Spálňa kráľa Ľudovíta XIV. vo Versailles, v ktorej vykonával svoj úrad. Na závesy, tapety a textilné dekorácie bolo použitých niekoľko kilogramov rýdzeho zlata. Na stenách spálne boli fresky zobrazujúce nepriateľov, aby ich mal kráľ stále na očiach. (zdroj: wikipedia.com)

Je teda zjavné, že koncept spálne, tak ako ho chápeme dnes, vznikol vo chvíli, keď sa súkromie stalo ceneným a najmä možným. V 18. storočí je už vo všetkých spoločenských vrstvách definitívne spálňa vnímaná ako súkromný priestor určený na spánok. Navyše, vplyvom priemyselnej revolúcie, kedy došlo k zvýšeniu výroby a zároveň k zníženiu cien, nastala éra, ktorá priniesla nielen nové spôsoby výroby nábytku, ale aj novú estetiku.

Vedeli ste, že

Postele 18. a 19. storočia boli oproti tým súčasným kratšie. Dôvod bol nielen ten, že ľudia boli menšieho vzrastu, ale väčšina ľudí spala takmer v sede, pričom pod hlavou i za chrbtom mali podložené viaceré vankúše, čím sa chránili pred chladom.

Na fotografii je posteľ z roku 1726 z hradu Norris Castle, na ostrove Wight v Anglicku.
Počas 18. storočia boli postele štýlovo jednoduchšie, stále však často obklopené ťažkými záclonami. Okrem drevených boli populárne aj kovové postele. Na fotografii je posteľ z roku 1726 z hradu Norris Castle, na ostrove Wight v Anglicku. (zdroj: sellingantiques.co.uk)

Ohýbanie dreva, pružinové matrace a perina

19. storočie však znamenalo v oblasti vývoja spálne výraznejší pokrok. Objavenie ohýbania dreva nemeckým návrhárom nábytku Michaelom Thonetom bolo zlomovým okamihom, keďže práve vďaka nemu začali spálne nasledovať rôzne umelecké trendy. Je však zaujímavé, že v tomto období sa už postele tvarovo nijako zásadne nelíšili od tých dnešných a dokonca mnohé z nich disponovali aj úložným priestorom

Náš tip

Históriou spálne sa venuje veľmi zaujímavá kniha The Bedroom: An Intimate History . Je z pera poprednej francúzskej historičky Michelle Perrot, ktorá za toto dielo získala v roku 2009 aj prestížnu cenu Prix Femina Essai.

Spálňa z 19. storočia, Auckland.

V rámci „dejín postele“ stojí nepochybne za zmienku aj ďalší nemecký vynálezca – Henrich Westphal, ktorý vynašiel prvé pružinové lôžko, patentované v roku 1865. Tento objav priniesol nezanedbateľný pokrok predovšetkým v oblasti hygieny, keďže pružná drôtená vložka sa využívala najmä v kasárňach a nemocniciach.    

výroba matracov

Vedeli ste, že

V roku 1900 Angličan James Marshall prišiel na trh s revolučným nápadom – plnením matracov konskými vlasmi. Tím sa zabezpečila ich dostatočná pružnosť a takéto matrace ponúkali dovtedy nevídaný komfort, hlavne čo sa týka hygieny. Konské vlasy sa používajú pri výrobe matracov dodnes a majú nenahraditeľné vlastnosti. Ide o čisto prírodný a kvalitný materiál, je ľahký, vzdušný a priedušný.

Počiatok 20. storočia sa niesol v znamení kladenia väčšieho dôrazu na dizajn, dekorácie, farby i textúry. Výrazným prúdom boli v dvadsiatych rokoch štýly Art Deco a Art Nouveau. Tie spôsobili, že spálne boli odrazu plné geometrických tvarov, tapiet, tmavých farieb, ale i odvážnych farebných kombinácií.

Vynájdením nových materiálov (polyuretán) došlo taktiež k výraznému posunu vo výrobe matracov, dôležitou zmenou však bolo i používanie pružných lamelových roštov. Nesmieme tiež zabúdať na fakt, že ešte na začiatku 20. rokov 20. storočia bolo samozrejmosťou, že spálňa obsahovala aj umývadlo.

Spálňa začiatku 20.storočia,

Je nespochybniteľné, že práve 20. storočie bolo pre zabezpečenie komfortu spánku najproduktívnejšie. Vďaka výraznému technologickému pokroku sa výdobytkom 50. rokov stali postele s matracmi z kaučukovej peny. O desaťročie neskôr sa mnohé spálne mohli pýšiť modernými polohovateľnými, či dokonca vodnými lôžkami.

Spálňa z roku 1952.

60. roky však priniesli ďalší mimoriadny medzník – začiatok používania periny. Tento škandinávsky výtvor priviezol do Anglicka dizajnér, reštaurátor nábytku a obchodník Terence Conran. Jeho obchod Habitat (ponúkajúci domáce potreby a bytový textil) zakrátko doslova trhal rekordy predaja.

Prvá kamenná predajňa Habitat

Dominantným trendom v období 60. a 70. rokov bolo jednoznačne pohodlie. Nepochybne tomu napomohlo aj vynájdenie nového materiálu – pamäťovej peny, ktorá je produktom výskumu americkej vesmírnej agentúry NASA. Pena bola pôvodne vyvinutá na odbremenenie tela kozmonautov a zbavenie sa tlaku pri štarte do vesmíru. Komfort, ktorý dokázali matrace z pamäťovej peny zabezpečiť, bol bezkonkurenčný a stali sa preto celkom logicky takmer okamžite obľúbeným artiklom. 

spálňa v 60tych rokoch

Spálňa súčasnosti

V spálni 21. storočia už zďaleka nenájdeme iba postele. Bežnou súčasťou našich najintímnejších miestností sa stávajú moderné technológie, predovšetkým televízory. Svoje miesto si tu našli aj vstavané či voľne stojace šatníky, pohodlné kreslá, gauče, dokonca častokrát aj priestranné kúpeľne. Komfort a pohodlie dosahujú svoj vrchol a niet sa čomu čudovať. Svoj čas na oddych a relaxáciu si dnes vážime viac než kedykoľvek predtým.

A aké trendy hýbu dizajnom súčasnej spálne? Je to najmä minimalizmus, využitie prírodných materiálov, tapiet a betónu. Netreba však zabúdať na to, že ideálna spálňa je tá, ktorá nám poskytuje pocit pohodlia, súkromia a bezpečia.

súčasná spálňa

Zaujíma vás spálňa? Prečítajte si aj článok o tom, ako si vybrať správnu posteľ!