byt s podkrovim

6 tipov ako zariadiť byt s podkrovím

Podkrovie je veľmi zaujímavé a pre mnohých príťažlivé. Zošikmené steny dávajú priestoru príjemnú atmosféru. Pravdou však je, že má jednu veľkú negatívnu stránku. Tou je ťažké zariaďovanie. Dnes máme pre vás zopár tipov, ako zariadiť byt s podkrovím.

byt v podrkoví
Zdroj: Pinterest

Hneď na prvý pohľad môžete vidieť, že podkrovie poskytuje atypický vzhľad. Ak je správne zariadené, celý byt alebo dom vyzerá perfektne. V tom je však menší problém. Mnohé typy nábytku nie sú určené na šikmý sklon, ktorý steny majú. Práve preto sa izby zariaďujú ťažko. Ako zariadiť byt s podkrovím? 

Nábytok na mieru

Prvým a tým najlepším variantom je staviť na nábytok na mieru. Pri tom máte istotu, že rozmery sú správne. Taktiež si budete istí, že jednotlivé kusy nábytku navzájom ladia.

Pri výrobe na mieru zadáte všetky dôležité rozmery ako výška a šírka. Výška je rozhodujúca. Nábytok je niekde vyšší, na iných miestach v miestnosti nižší. Každý kus tak uložíte presne podľa vašich potrieb. 

podkrovná spálňa
Zdroj: Pinterest

Nábytok na mieru poskytuje komfort a veľmi štýlový vzhľad. Nemusíte tak chodiť po obchodoch a zhľadávať jednotlivé kusy. Tie by ku koncu ani spolu ladiť nemuseli. Na druhej strane ide o unikátne kusy. Ste jediní, ktorí ich vlastnia. 

Tento typ nábytku sa vám nesmierne vyplatí. Kvalitne zhotovené skrinky, vitríny alebo komody vydržia roky. Nemusíte ich tak po krátkom čase meniť. 

spálňa v podkroví
Zdroj: Pinterest

VEDELI STE, ŽE:

Biela farba vie miestnosť opticky zväčšiť? Stavte preto minimálne na biely strop. Steny miestnosti namaľujte buď na bielo, alebo bledými odtieňmi. Veľmi obľúbené sú pastelové odtiene ružovej či modrej. 

Ako zariadiť byt s podkrovím? Zistite si všetky rozmery 

Nábytok do podkrovia musí spĺňať najmä správne rozmery. Až potom sa zamerajte na štýl a výzor. Dopredu je dobré vedieť, že pôjde o celkom dlhé hľadanie. Nájsť správny nábytok rozmerovo a štýlovo je niekedy takmer nereálne. Netreba sa ale báť, dá sa to. 

Pred nákupom si zmerajte miesta, kam jednotlivé kusy umiestnite. Nezabúdajte, že je potrebné zopár centimetrov nechať voľných. A to ako po bokoch, tak aj zvrchu. S nameranými rozmermi začnite honbu za tým najlepším nábytkom. 

Myslite na police

Premýšľate nad tým, ako zariadiť byt s podkrovím? Stavte na police! Tie sú minimalistické, dobre vyzerajú a hlavne, šetria miesto. Vhodné sú tak do menších bytov a do podkrovia.

knižnica v podkroví
Zdroj: Pinterest

Najväčšou výhodou políc je možnosť umiestniť ich na zošikmené steny. Pri ich montovaní si dávajte pozor. Police nesmú zasahovať do priestoru tak, že by vám vadili. Taktiež nezabúdajte na správny rozostup medzi jednotlivými kusmi.

Správne úložné priestory

Nie je to síce pravidlom, no mnohé podkrovné miestnosti sú menšie. Ľudia sa v nich preto snažia ušetriť každý jeden voľný priestor. Ak k nim patríte, vyskúšajte úložné priestory. 

Tieto priestory môžu byť vo forme štýlových boxov alebo krabíc. Tie sa hodia najmä do industriálneho štýlu. Veľmi obľúbené úložné priestory však poskytujú sedačky alebo postele. 

Snažte sa využiť úplne každé jedno miesto, ktoré vám miestnosť poskytuje. Či už to bude miesto pod posteľou alebo sedačkou, je na vás. 

Rada odborníka:

Podkrovné izby sú menšie ako tie bežné. Preto ich zariaďujte v minimalistickom štýle. Myslite na to, že menej je niekedy viac. Nepreháňajte to ani s doplnkami. Najoptimálnejšie sú 3 – 4 väčšie doplnky. 

Variabilná sedačka

Zariadiť byt v podkroví je ťažké. A to najmä vtedy, keď sú týmito izbami obývačka alebo spálňa. Ide o hlavné miestnosti v domácnosti. Nevyužívate ich len vy, ale taktiež priatelia, hostia a návšteva. Takáto miestnosť musí byť zariadená tak, aby prezentovala váš štýl. 

byt s podkrovim
Zdroj: Pinterest

Do podkrovnej obývačky zvoľte variabilnú sedačku. Ide o taký typ sedačky, ktorý sa dá prispôsobiť. Ramená sa dajú rozdeliť a umiestniť z jednej alebo druhej strany. Ak má sedačka viac kusov, tie rozmiestnite po celej obývačke. 

Takýto typ sedačky vám vie vyjsť v ústrety. Skvelo sa kombinuje s inými kúskami v miestnosti a vyzerá dobre. 

Neviete, ako zariadiť byt s podkrovím? Stavte na kreslá! 

Kreslá patria medzi veľmi obľúbené kúsky v domácnosti. Ideálne je postaviť ich k sedačke, k stolíku alebo v spálni k posteli. Sú variabilné a prispôsobia sa presne podľa vašich predstáv. 

čitateľský kútik v podkroví
Zdroj: Pinterest

Tento kus nábytku je ako stvorený do podkrovnej izby. Často ide o 1 – 2 kusy. Tie nie sú v porovnaní so sedačkou masívne a dajú sa umiestnisť pri zošikmenej stene. 

Ako sme už spomínali, podkrovné miestnosti nebývajú také veľké. Kreslá poskytujú práve dôležité miesto na sedenie. 

Zariadiť byt s podkrovím je ťažké. Obzvlášť je náročné vtedy, keď nezvolíte nábytok na mieru

oddychová zóna
Zdroj: Pinterest

Rada na záver

Tapety sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené. V podkrovných izbách by ste sa im mali ale vyhýbať. Dokážu opticky miestnosť zmenšiť. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu