retro

Štýlový domov s retro prvkami

Retro štýl nie je žiadnou gýčovou záležitosťou neudržiavaných, postarších príbytkov. Tento pojem prebratý z latinčiny označuje niečo spätné, návratné. Návrat teda hlási istý typ nábytkových zostáv, sedacích súprav, stolíkov či postelí tak, aby si zachovávali svoju praktickosť a očakávaný dizajn. Retro štýl je pomerne náročný, pretože prepája staré a nové, pričom je tam stále tenká hranica medzi štýlovosťou a preplnením.

Zdôrazňujeme, že pri retro štýle nejde o žiadny tridsaťročný nábytok a doplnky, ale je to súčasné prevedenie istého súboru dobových prvkov medzi súčasné. Áno, retro označuje novodobý, aktuálny štýl bývania

Obývacia izba

Ako spoznáte, že ste vstúpili do obývačky, ktorá podlieha retro štýlu? Na prvý pohľad to snáď prezradí sedačka, lavica či iné zostavy na sedenie. Možno v nej dominuje čalúnený trojsedák s príjemnou poťahovou látkou, na opierke ozdobený gombíkmi a v sedacej časti nechýba viac či menej pohodlná vlnovcová pružina.

Kostra trojsedáku zväčša býva drevená, no nie je to pravidlom. Typické je spojenie opierok na ruky s častou na sedenie do tvaru U alebo v predĺženou obdĺžnikovom dizajne. Z farieb dominuje petrolejová, oranžová, tmavá zelená, modrá, červená alebo sivá.

Výnimočné retro usadenie  

V obývačke v retro štýle si pokojne môžete dovoliť lavicu s pevným polyesterom a bez opierky. Nie je to samozrejme na bežné, každodenné sedenie, ale skôr na usadenie hostí k šálke čaju.

Rada odborníka:

Do modernej retro obývačky zapasuje aj úzka a predĺžená lavica v klasickom čierno-bielom vzorovaní a s výrazným čalúnením na opierkach rúk v oblom tvare. Takýto typ súpravy na sedenie podporuje veľmi sofistikovaný dojem, k čomu môžu prispievať aj vysoké, štíhle detailne vyrezávané podnože.

Sedenie v obývačke v retro štýle si zachováva veľmi hrubé čalúnenie, a to rovnako sedadla, opierok aj podrúčok. Stabilitu sedacích súprav či kresiel zabezpečujú vyvýšené oceľové či drevené nožičky. Zväčša bývajú potiahnuté zamatom, no exkluzívnosť tohto dizajnu znásobuje koža. Vo farbách v odtieni coffee tomu dodáte správnu „farbu aj zvuk“. 

Konferenčné stolíky a komody

Kvalitu celkového sedenia a pohyb v miestnosti značne ovplyvňuje aj výber konferenčného stolíka. Zašlú slávu dobových stolíkov z čias socializmu vám môže pripomínať ich trojuholníkový mierne zaoblený tvar či typicky oválny na rôzne vysokých nožičkách. 

To, že retro konferenčné stolíky si taktiež zachovávajú noblesný výraz, dokazujú aj hranaté, ale zato masívne drevené stolíky. Stanú sa tak nielen dizajnovým, ale aj nosným prvkom v miestnosti.

V žiadnom byte, ale ani v dome nie je úložného priestoru nikdy dosť na to, aby sme odmietli praktické komody. Medzi obľúbené retro komody zaraďujeme napríklad drevené modely v tmavých odtieňoch vo vysokom lesku a s typickými posuvnými dverami a policami. Bývajú nižšie, niektoré z nich nemajú do výšky ani viac ako 45 cm. 

Ak chcete retro komodu používať na umiestnenie nejakej elektroniky, zistite si, či má navŕtané vývody na kabeláž. Medzi sortimentom nemôžu chýbať ani retro komody s praktickými priehradkami na fľaše.

Príjemné ozvláštnenie na komode vytvorí stolové svietidlo v bielej prírodnej farbe s látkovým tienidlom a masívnymi drevenými nožičkami. 

Vitajte v krásnej retro spálni!

V spálni s dôrazným akcentom minulosti vyhrávajú drevené povrchy, tapety či jemné textílie, ktoré môžu byť v protiklade s geometrickými tvarmi a rôznymi abstraktnými vzormi.

Manželská posteľ 

Najväčším lákadlom pre pohodlný a nerušený spánok zostáva naďalej priestranná manželská posteľ. Možno máte stále v pamäti typickú robustnú posteľ s vysokou kovovou konštrukciou a výraznými ornamentmi. Tým dosiahnete nádherný retro efekt, ktorému ak dominuje napríklad kombinácia čierneho kovu a nosných drevených častí v čerešňovej, budete sa cítiť priam kráľovsky. 

Skrine, komody, nočné stolíky

Retro skrine do spálne boli taktiež „osviežené“ ornamentmi a výraznými vzormi. Často ich súčasťou bolo po celej prednej ploche zrkadlo alebo boli úplne jednoduchého štýlu s čistými líniami

Ponúkali však viac úložného priestoru na skutočne masívnych policiach. Ak vám vo vašej retro spálni bude stále niečo chýbať, skúste v nej nájsť miesto pre exkluzívny nočný stolík, ktorý buď hýri rôznymi farbami alebo vytvára unikátny efekt socialistickej „skriňovej“ televízie.

Bolo by na škodu nedodať nočnému stolíku ešte pôsobivejší dojem. Ak sa vám do celej retro kompozície skutočne hodí, umiestnite naň stolovú lampu, ktorá je vďaka okrúhlej dekoračnej Edison žiarovke predstaviteľkou vintage, retro a aj industriálneho štýlu. 

Nové retro farby v kuchyni 

Nedokážete zabudnúť na kuchynskú linku (u babičky) vo výraznej červenej či so šachovnicovými alebo inými geometrickými útvarmi? 

Dnes to až také náročné nemusí byť, pretože súčasný retro štýl je otvorený aj vizuálne príjemnejším pastelovým farbám. Z aktuálnej ponuky je tomu dôkazom tyrkysová jedálenská stolička s plastovým operadlom a sedákom z umelej kože. Podnož tvorí biely lakovaný kov. V sete retro dizajn ešte viac znásobí oválny jedálenský stolík v spodnej časti ukončený okrúhlou podnožou.

Ak ani v kuchyni si nedokážete odoprieť z vlastného komfortu, ideálnym tipom je pre vás jedálenské sedenie s pohodlným čalúnením, na povrchu potiahnuté jemným mikrovláknom. Opierky rúk sú ergonomicky navrhnuté, dostatočne navýšené a predĺžené. Všetko pre váš jedinečný komfort! 

Takýto výrazný retro dizajn najlepšie „uzemnia“ jednoduché úzke kovové nožičky, ktoré sú typické už pre moderný štýl? Miera totiž musí byť vo všetkom, aj v tomto štýle!