ako skladovať veci v malých priestoroch

7 nápadov ako skladovať veci v malých priestoroch

Minimalizovať veci v miestnostiach a vytvoriť si optimálny priestor pre funkčné bývanie je častokrát zložitejšie, ako sa prvý pohľad zdá. Čisté izby sa zapĺňajú nie vždy plne potrebným nábytkom, ktorý nás ukracuje o úžitkovú plochu. Ako ko skladovať veci v malých priestoroch tak, aby ste využili každý m², pričom skladovanie vecí bude záležitosťou dizajnu a nie diskomfortu?  

stena
Zdroj: Pexels

Základnou radou je kupovať nábytok, ktorý je nielen estetický, ale naozaj funkčný. Teda poskytuje dostatok úložného priestoru, prípadne veľa poličiek a šuflíkov, ktoré dokážu obsiahnuť všetky vaše veci. Samozrejme, ak už nábytok máte, a miesta na skladovanie je napriek tomu málo, môžete sa rozhodnúť pre dokúpenie nových závesných poličiek, ktoré využijú zvyšný priestor naozaj dokonale. Prípadne si vyberte naozaj funkčný kus nábytku, ktorý obsiahne všetky potrebné predmety.

ako skladovať veci v malých priestoroch
Zdroj: Pinterest

Ďalším krokom je eliminovať veci, ktoré nenachádzajú uplatnenie. Ide o správny prístup z hľadiska funkčnosti bývania. V prvom rade si prejdite, koľko vecí vaša domácnosť obsahuje. Zamerajte sa i na tie, ktoré viac nevyužívate. Jednoduchým spôsobom zistíte či danú vec naozaj potrebujete. Ak ste sa jej celý rok nechytili, potom prirodzene nejde o žiadnu praktickú nevyhnutnosť. V tomto prípade máme na mysli vyslovene úžitkové predmety, nie spomienkové objekty.

stol
Zdroj: Pexels

Odkladanie sezónnych vecí 

Jedným z dôvodov preplnených miestností môže byť i nesprávne skladovanie sezónnych vecí, ktoré využívate naozaj sporadicky. Dôležité je vytvoriť si priestor, v ktorom bude synchrónne rozloženie vecí – sezónnych a celoročných. Tie najdôležitejšie potrebujete na očiach, prípadne v zásuvkách, ktoré máte po ruke. Menej dôležité v úložných priestoroch skríň, postelí a podobne. Sezónne veci je dobré odkladať na menej frekventované miesta.

Pribornik-Canadian-Wild-Oak-150cm-dub-38448
Zdroj: iKuchyne.sk

Box 

Veľmi dobrým riešením je využiť  úložný priestor boxu. Na trhu je naozaj veľké množstvo boxov, ktoré sú nielen praktické, ale i esteticky vkusné. Môžete ich mať na očiach alebo schované pod veľkými kusmi nábytku na menej viditeľných miestach. Zvyknú sa uskladniť pod posteľ, písací stôl alebo do skríň. Môžete do nich umiestniť naozaj čokoľvek – od detských hračiek po oblečenie. Ideálne je využiť ich na menej potrebné veci, ktoré príliš často nevyužívate.

Zaujímavou alternatívou sú vákuové vrecia. Nie sú estetické, ale v niektorých prípadoch môžu byť šikovnejšie a poňať viac vecí. Používajú sa najmä na skladovanie oblečenia. 

organizer
Zdroj: Pexels

Miestnosti, ktoré vám pomôžu s uskladňovaním 

Následné odporúčanie je vyslovene záležitosťou bývania. Nemôžete to zmeniť, ale pokiaľ si bývanie vyberáte, prípadne renovujete, je ideálne maximalizovať miestnosti, ktoré vám s uskladňovaním pomôžu. Medzi ne patrí najmä komora i šatník, ktoré sú veľmi dobrým spoločníkom uskladňovacích priestorov. Doslova sú výhrou v danej problematike. Ak dokážete maximalizovať dané priestory, potom by ste s preplnenosťou nemali mať problém. Do týchto dvoch miestností toho viete vtesnať naozaj veľmi veľa. Platí tu však praktickosť rozvrhnutia.

vstavana skrina
Zdroj: ikuchyne.sk

Využívajte malé miesta efektívne

Možno si poviete, že v malých priestoroch to nie je možné, ale práve naopak. Niekedy sa dajú využiť priestory, ktoré by vám ani neprišli na um. Vynechaný priestor pod umývadlom, voľné miesto pod schodiskom, roh sedacej súpravy, prázdny kút za kreslom, zrkadlom a podobne. Snažte sa na svoje bývanie pozrieť inými očami a kreatívne vymyslieť nové miesta na efektívne skladovanie.

uskladnenie na balkone
Zdroj: Pinterest

Tip:

Nezabudnite využiť i rohy miestnosti. Zvyknú sa nechať prázdne, môžete tam napríklad bez problémov pridať poličky a umiestniť tam knihy, fotografie, prípadne iné dekoratívne kúsky, ktoré zveľaďujú domácnosť.

Maximalizovať priestor sa dá naozaj zaujímavými i menej tradičnými tipmi. Pokiaľ chcete ušetriť priestor v obývačke, môžete miesto konferenčného stolíku použiť drevený podnos, ktorý sa umiestňuje priamo na sedaciu súpravu. V malých priestoroch ide o zaujímavé riešenie, ktoré má svoje opodstatnenie. Taburetka je malým pomocníkom, ktorý dokáže poslúžiť na uloženie drobností, ako je šitie, papuče, knihy, a podobne. Skvelým príkladom môže byť aj posteľ, ktorá okrem úložného priestoru poskytuje i inovatívne police na knihy.

kvetinace
Zdroj: Pexels

Nábytok, ktorý má hneď niekoľko funkcií, pričom zahŕňa i uskladňovací priestor, je odpoveďou na nedostatok miesta v príbytkoch. Dôležité je nenechávať si príliš veľké množstvo vecí. Zahltíte tým malé izby. Minimalizujte, ak je to potrebné. Využite odkladacie priestory, ak je to nevyhnutné.

Tip na záver:

Neinvestujte do príliš mohutného nábytku, ktorý zaberie veľkú plochu miestnosti. Nielen opticky, ale i fyzicky sa tým zmenší úžitková plocha. V malých priestorov je dobré zvoliť si nábytok s jemnými líniami a pevnou konštrukciou.

Tipov, ako skladovať veci v malých priestoroch je samozrejme neúrekom. My sme sa snažili predostrieť vám hlavne tie najdôležitejšie. Veríme však, že odteraz budete mať v skladovaní vecí už jasnejšie 🙂

Páčil sa vám tento článok? Prečítajte si aj ostatné!