Hygge trend, spomaliť a vychutnávať si chvíľku

Vianočná pohoda v štýle hygge – 6 tipov ako na to

Už ste sa stretli s filozofiou hygge? Hygge je celosvetový fenomén a keďže práve začala sezóna hygge priblížime si najskôr tento pojem. Hygge (čítaj “hüke”) je dánske slovíčko, ktoré vystihuje škandinávsky spôsob života alebo aj ako sa hovorí – recept na šťastie. Je to komplexný súhrn pohody, ktorý zahŕňa všetko čo v nás maličké potešenia a radosti vyvolávajú. 

Hygge trend, spomaliť a vychutnávať si chvíľku
Hygge trend, spomaliť a vychutnávať si chvíľku (Zdroj: Pinterest)

Aj keď nie sme severania, vniesť hygge do domácností sa oplatí. Princípy hygge zjednodušene vychádzajú z potešenia, prítomnosti, pohodlia a atmosféry. Ničím nerušený relax, chvíľky pre seba, radosť z prítomného okamihu a najmä stlmené svetlá.

Teraz pred Vianocami je ideálny čas na odbúranie stresu v podobe hygge a keďže každý z nás je jedinečný, je na vás, ako si ho zaradíte do svojho životného štýlu. 

Vedeli ste, že:

Severania sú najšťastnejšie národy na svete? Dánsko vedie na prvej priečke, ale napríklad aj vo Švédsku sa obyvatelia dožívajú celkom vysokého veku a to v priemere 80,7 až 84 rokov života. Celkom pozitívne nie?

Obľúbený nápoj a jedlo

Keďže aj u nás su zimy studené a dni krátke a pochmúrne, skúste začať s hygge. Pripravte si váš obľúbený nápoj. Kľudne si ho vyšperkujte, nalejte do peknej šálky či poháriku, ozdobte, a hlavne s pokojom vypite. Jedlo pripravené doma je taktiež hygge. Či už si ho dáte sami  alebo s priateľmi a rodinou, dôležité je mať aj z prípravy radosť. Nalejte si drink, pustite hudbu a zapojte aj deti. Skvelou voľbou je jednoduché tzv. “comfort food” jedlo, hrejivé a chutné ako napríklad varené jedlo z jedného hrnca alebo iba nakrájaný syr, sušená šunka a obľúbené víno. Internet je plný hygge receptov, takže voľba je len na vás.

Misa plná jednoduchého a chutného jedla, aj to je hygge
Misa plná jednoduchého a chutného jedla, aj to je hygge (Zdroj: Pixabay)
Horúce kakao alebo čokoláda poteší všetky zmysly
Horúce kakao alebo čokoláda poteší všetky zmysly (Zdroj: Pixabay)

Prírodné prvky 

Pre hygge su typické prírodné materiály a prírodné farby. Obzvlášť keď vonku je sychravo a všetko je sivé a pochmúrne a nám sa vonku nechce byť, je príjemné vniesť tieto prvky do domova. Drevo, bavlna, kožušinky, ľan, vianočné rastliny ako vianočná ruža, čečina, imelo a samozrejme nezabudnime na pièce de résistance – živý vianočný stromček, bez ktorého by Vianoce neboli Vianocami.

V jednoduchosti je krása, hygge s prírodnými prvkami
V jednoduchosti je krása, hygge s prírodnými prvkami (Zdroj: Pinterest)

Svetelná atmosféra

Harmóniu v priestore nám dotvára ambientné osvetlenie. Vypnite si centrálne osvetlenie a atmosféru si dolaďte náladovými svetlami. Sviečky, svietniky, tlmené svietidlá, stolové lampy alebo stojace lampy a najmä, obľúbené vianočné svetielka dovolia spomaliť rýchle tempo v domácnosti a upokoja aj myseľ. Obrazovky televízorov a počítačov na nás vplývajú stresujúcim modrým svetlom, preto voľte teplé odtiene žiaroviek. 

Stojanová lampa Big Bow spraví perfektné náladové osvetlenie
Stojanová lampa Big Bow spraví perfektné náladové osvetlenie (Zdroj: ikuchyne.sk)
Svietnik Limotion z teakového dreva dotvorí hygge atmosféru
Svietnik Limotion z teakového dreva dotvorí hygge atmosféru (Zdroj: ikuchyne.sk)

Vône a aromaterapia

Vône dokážu vykúzliť neopakovateľnú atmosféru. Dokonca je vedecky preukázané, že pomáhajú v boji s depresiou a nielen to, dokážu aj liečiť. Náš mozog si ukladá vône do pamäte zároveň so spomienkou na daný zážitok, čiže napríklad vôňa ihličia či perníkov v nás bude vzbudzovať vždy Vianoce a slávnostnú náladu. Kúpte si sviečku s príjemnou vôňou a zapáľte si ju kedykoľvek, keď máte náladu.

Taktiež skúste esenciálne prírodné oleje, ktoré majú zdravotné benefity a domácnosť prevoňajú z difúzera alebo len tak kvapnite jednu kvapku do roztopeného vosku v sviečke. Šupky z citrusov nechajte uschnúť na radiátore či na krbovej rímse, teplo z nich uvoľní príjemnú vôňu a pridá na dobrej nálade.

Bambusové tyčinky a pár kvapiek esenciálneho oleja spravia skvelú náladu
Bambusové tyčinky a pár kvapiek esenciálneho oleja spravia skvelú náladu (Zdroj: Pixabay)

Bez stresu

Vianoce sú po náročnej jeseni, kedy sa všetko pripravuje na zimu, po zozbieraní úrody do komôr, tou časťou, kedy sa oddychuje.

Vážte si, že ste so svojími blízkymi, jedzte všetky tie vianočné jedlá, na ktoré ste sa tešili po celý rok. Často sa stane, že ľudia su viac vystresovaní pred ale aj po Vianociach, napríklad pripravovaním jedla, ktorého sa aj tak nachystá vždy priveľa, presúvaním sa po návštevách a podobne. Skúste si spísať zoznam povinností vopred, a následne veci, ktoré sú podstatné najmenej jednoducho škrtnúť. Čas navyše využite zmysluplne, odložte mobil a napríklad si zahrajte spoločenskú hru s deťmi alebo sa začítajte do knihy, na ktorú ste nemali čas.

S kombináciou deka, sviečka, horúci nápoj si spravíte perfektné hygge
S kombináciou deka, sviečka, horúci nápoj si spravíte perfektné hygge (Zdroj: Pixabay)

Hygge v práci

Aj v práci sa treba obklopiť vecami, ktoré máte najradšej. Pracovné tempo sa odráža aj na tom, či ste v pohode, čiže byť v pohode znamená mať aj vyšší pracovný výkon. 

  • Rešpektujte svojich kolegov, zaujímajte sa o nich a podeľte sa s nimi o dobrú náladu.
  • Do práce si môžete priniesť aj zelený prvok v podobe interiérovej rastliny, ktorá bude užitočne čistiť vzduch ( a to nielen Vám)
  • Spravte kolegovi čaj, len tak – nezištne, prípadne ho ponúknite sušienkami alebo čokoládou, nikdy neviete, kto má práve ťažký deň
  • Ak vám to prostredie dovolí, zapáľte si aj v práci sviečku, kľudne aj tú vonnú, keď to nikoho neruší
  • Taktiež si môžete doniesť malé vianočné svetielka na baterky a zapnúť si ich za obrazovkou pre potešenie a navodenie tej správnej vianočnej nálady
Dobrá nálada v práci znamená vyšší výkon
Dobrá nálada v práci znamená vyšší výkon (Zdroj: pinterest.sk)

Keďže je tu sezóna hygge, čiže dlhé zimné večery, skoro je tma a nám sa vonku veľmi nechce byť, tak si to doma vyskúšajte zaviesť aspoň 1 x do týždňa. Napríklad tepláky, deku, svetielka, sviečka, sladkosť, čajík a je to 🙂

Zjednodušene, robte to čo vás robí šťastnými a prežívajte okamih tu a teraz.

Tip: 

Ak by vám nestačili informácie o hygge, v súčasnosti je veľmi veľa kníh aj v našich kníhkupectvách o tejto skvelej filozofii, kde sa dozviete viac, načerpáte aj ďalšie nápady a konkrétne recepty.