vstavané spotrebiče

Vstavané spotrebiče v kuchyni. Áno alebo nie?

Kuchyňu si dnes bez pomocníkov v podobe elektrospotrebičov nedokážeme predstaviť. Sporák, elektrická rúra, umývačka riadu, chladnička, mikrovlnka. V tom, čo potrebujete máte jasno. Akurát sa neviete rozhodnúť, ktoré spotrebiče si vybrať. Vstavané spotrebiče alebo tie voľne stojace – ktoré sú lepšie?

Značka alebo dizajn? Čo si vyberiete? 

Všetky spotrebiče v kuchyni v rovnakej značke? Prečo nie. Vyskladajte si zostavu, ktorá sa vám páči najviac. Bude mať rovnaký dizajn a kuchyňa bude pôsobiť ucelenejšie.  Páčia sa vám farebné? Super. Spojte funkčnosť so štýlom a oživte kuchyňu tak, ako sa patrí. Stavte na výrobky jednej rady. Pôsobí to čistejšie a útulnejšie. 

spotrebice
Domáce spotrebiče rovnakej značky ako “módny” doplnok (zdroj: pinterest)

Značku skryjete. Na čo sa ňou trápiť? 

V prípade vstavaných spotrebičov dizajn až tak nerozhoduje. Za dvierkami kuchynskej linky ich aj tak nikto nevidí. 

Nenápadnosť, či jemná dávka extravagancie?

Kým pri voľne stojacich spotrebičoch je hneď každému jasné, kde sa čo nachádza, vstavané spotrebiče sú súčasťou kuchynskej linky a chvíľu potrvá, kým odhalíte, čo sa za ktorými dvierkami skrýva. Líniu kuchynskej linky v tomto prípade nič neruší, preto si môžete vybrať výraznejší kuchynský stôl a jedálenské stoličky. So vstavanými spotrebičmi kuchyňu skôr prispôsobíte svojmu štýlu. Neobmedzujte sa. Spotrebiče sa vám prispôsobia.

jedalensky stol
Vstavané spotrebiče vám dovolia viac experimentovať s ostatnými doplnkami (zdroj: ikuchyne.sk)

Umiestnenie spotrebičov šité na mieru

Nevýhodou vstavaných spotrebičov je to, že ich bez asistencie odborníka nezapojíte. Do kuchynskej linky musia pasovať presne, aby sa v linke nehýbali a nepadali. Najnáročnejšia na zapojenie je v tomto prípade varná doska a rúra, najmä keď sa rozhodnete umiestniť ju do výšky očí, aby ste k nej pri varení a pečení mali lepší prístup. To isté platí pre mikrovlnku. Treba vedieť, ako ich umiestniť a zapojiť, aby si teplo, ktoré z nich sála, neodniesla ešte aj kuchynská linka.

fuxova realizacia
Uľahčite si to. Rúra nemusí byť súčasťou sporáka. Myslite na svoje kríže. (zdroj: ikuchyne.sk)

Rada odborníka:

Rozhodli ste sa pre vstavané kuchynské spotrebiče? Vyberajte len z techniky, ktorá je na tento účel určená. Chladenie a vetranie nie je rovnaké, ako pri tých voľne stojacich. Zle zvolené spotrebiče nakoniec narobia viac škody, ako osohu.

Nepasuje? Tak to presuňte

Pri voľne stojacich spotrebičoch sa s ich umiestnením môžete viac pohrať. Nie sú fixované na jedno miesto a manipulácia s nimi nie je taká náročná. Všetko, čo musíte urobiť je zapojiť ich do elektriny. 

Nevýhodou je, že sú mohutnejšie a zaberú viac miesta. Predtým, ako kuchyňu uložíte do požadovaného stavu, dobre si premyslite, čo kde umiestnite. Je to lepšie, ako spotrebiče stokrát presúvať z jednej strany kuchyne na druhú.

cierna kuchyna
Chladnička. Vstavaná, či voľne stojaca. Čo myslíte? (zdroj: ikuchyne.sk)

Chladnička ako dekoratívny prvok? 

Ponuka vstavaných chladničiek je pestrá, je z čoho vyberať, ale mali by ste vedieť, že tieto chladničky majú menší objem. Overte si to skôr, ako sa pre vstavanú chladničku rozhodnete. Voľne stojace chladničky sa dnes vyrábajú v rôznych tvaroch, dizajnoch a farbách. Prečo to nevyužiť? Chladnička do kuchyne patrí, tak ju spestrite práve ňou.

kuchyna s volne stojacou chladnickou
Čo ste si v tejto kuchyni všimli ako prvé? Chladničku! Aj to je riešenie. (zdroj: ikuchyne.sk)

Náš tip:

Pri chladničke počítajte s tým, že dvere na otvorenie potrebujú viac miesta. Nedávajte ich úplne k stene, lebo chladničku poriadne neotvoríte a s jej čistením si potom tiež neporadíte. 

Cena rozhoduje? Voľne stojace spotrebiče sú lacnejšie

Jednou z nevýhod vstavaných spotrebičov je ich cena. Oproti tým voľne stojacim sú aj o štvrtinu drahšie. Musia spĺňať zvýšené nároky na chladenie, parozábranu a doplnkovú tepelnú izoláciu a to niečo stojí. Musíte vedieť, čo je pre vás dôležitejšie. Priestor alebo peniaze. Predtým, ako sa pre vstavané spotrebiče rozhodnete, ujasnite si, kde presne ich chcete umiestniť. Po zabudovaní s nimi už nepohnete.

vstavané spotrebiče
Na kuchynskej linke viac kuchynských spotrebičov nepotrebujete. (zdroj: ikuchyne.sk)

Vstavané spotrebiče do malých priestorov. Viete prečo? 

Máte malú kuchyňu a pochybujete, že sa vám podarí do nej napratať všetko, čo potrebujete? So vstavanými spotrebičmi sa vám to podarí. Nemusíte ich sústrediť len do kuchyne. Za dvierkami, ktoré budú korešpondovať s celkovým zariadením malého bytu si ich ani v obývačke nikto nevšimne. 

realizacia ikuchyne
V ktorej skrinke sa umývačka riadu skrýva? Kto uhádne? (zdroj: ikuchyne.sk)

Upratovanie môže dať zabrať. Ale nemusí

Upratovania sa pri vstavaných spotrebičoch nemusíte báť. Prach sa pod ne nedostane, odťahovať ich nepotrebujete. Vysávanie a umývanie podlahy bude o to jednoduchšie. Dostať sa k neporiadku pri voľne stojacej chladničke dá niekedy poriadne zabrať. Odtiahnuť, poutierať, vrátiť na pôvodné miesto. Každý týždeň to asi robiť nebudete, ale bez pomoci ďalšieho člena rodiny si neporadíte.

Postrehli ste prechod medzi kuchyňou a obývačkou? (Zdroj: ikuchyne.sk)
Postrehli ste prechod medzi kuchyňou a obývačkou? (Zdroj: ikuchyne.sk)

Predĺžená záruka ako bonus

Výrobcovia vstavaných spotrebičov ako záruku kvality často poskytujú predĺženú záruku, to ale neznamená, že sú spotrebiče nesmrteľné. Pokazia sa a treba ich vymeniť. Žiadny strach. Rozmery vstavaných spotrebičov sa nemenia. Pri výbere rovnakej značky sa dokonca stane, že aj určité špecifiká budú zachované. Nimi sa predsa odlišuje od tých ostatných. 

Tak čo, vstavané, či voľne stojace? V oboch prípadoch si nájdeme niečo pre, aj niečo proti. Posledné slovo máte pri výbere vy. Vyberte si to, čo sa vám páči. Je to vaša kuchyňa, vy v nej budete tráviť najviac času.