kuchyňa v industriálnom štýle

Kuchyňa v industriálnom štýle – čo v nej nesmie chýbať?

Rozmýšľate nad tým, ako si zariadiť vašu kuchyňu? Vybrať si môžete hneď z viacerých štýlov, ktoré sú charakteristické daným materiálom, farbami alebo nábytkom. Ak preferujete otvorený priestor, dobrú akustiku či vzhľad, ktorý pôsobí nedokončene, tak je pre vás ideálnou voľbou kuchyňa v industriálnom štýle. V nasledujúcom článku vám prezradíme niekoľko tipov, vďaka ktorým si môžete vytvoriť kuchyňu v tomto štýle bez väčších problémov.

kuchyňa v industriálnom štýle
Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchyňa v industriálnom štýle

Industriálny štýl, známy aj ako priemyselný, sa vyvinul z mohutných tovární 19. storočia. Tie boli postupne opustené a následne prerobené na priestory pre umelcov, architektov a ďalších tvorivých profesionálov. Hlavným cieľom bolo vytvorenie jedinečných širokých a otvorených priestorov, v ktorých mohli kombinovať svoj osobný a profesionálny život. Priemyselný dizajn má surový, nedokončený vzhľad a neutrálne tóny. 

Dosiahnuť takýto dizajn je možné v takmer akomkoľvek priestore, vrátane kuchyne. Rozmýšľate ako by mala vyzerať kuchyňa v  industriálnom štýle? Nie každý môže mať odkryté kovové rúrky vedúce cez steny, no stačí sa držať našich tipov a zakomponovať do kuchyne niekoľko dôležitých prvkov, aby mala vaša kuchyňa industriálny nádych.

kuchyňa v industriálnom štýle
Zdroj: Pinterest.com

Otvorený priestor

Dekor v priemyselnom štýle sa skladá z odizolovaných architektonických detailov vrátane použitia holých tehál, kovov a dreva, ako aj zo zachránených a recyklovaných materiálov. Jedným z najvýraznejších znakov kuchyne v industriálnom štýle je otvorený priestor a vysoké stropy. Textúra a povrchová úprava cementu a podobných materiálov sa stali základnými prvkami pri budovaní industriálnej kuchyne. Univerzálnosť cementu umožňuje viacnásobné použitie, od návrhu usporiadania nábytku po podlahy a od stien po pracovné dosky.

Drsný vzhľad, ktorý cement vytvára, sa stal čoraz obľúbenejším kvôli jeho „vzdušnej“ povahe. Ďalším z najvyužívanejších materiálov v industriálnej kuchyni je určite aj drevo. Ideálne je zakomponovať do takejto kuchyne drevený jedálenský stôl, ktorý podčiarkne celkový vzhľad kuchyne. Jedným z najtypickejších a najcharakteristickejších prvkov industriálneho štýlu sú aj krásne tehlové steny.

jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že:

Vypálená hlinená tehla sa v Spojených štátoch amerických používa ako stavebný materiál už stovky rokov. Tento starostlivo vytvorený štrukturálny prvok je známy svojou trvanlivosťou a dlhou životnosťou, takže ozdobil mnohé z prvých tovární v krajine.

Nábytok

Pri zariaďovaní kuchyne v industriálnom štýle zohráva kľúčovú úlohu aj vhodný nábytok. Nebojte sa trošku “odviazať” a použiť napríklad niektoré kúsky nábytku od starých rodičov. Čo určite nesmie v takejto kuchyni chýbať sú stoličky v industriálnom štýle, ktorých hlavnými materiálmi sú koža, kov či drevo. Tie podčiarknú štýl a dotvoria celkovú atmosféru kuchyne.

jedálenská stolička
Zdroj: iKuchyne.sk
barová stolička
Zdroj: iKuchyne.sk

Vhodné osvetlenie  

Vyberte si vhodné svietidlá v industriálnom štýle na dotvorenie vašej kuchyne. Môžu byť vyrobené z ocele či zo železa. Siahnite po závesných svetlách alebo po svetlách, ktoré sú zavesené pomocou dlhých káblov, často sú tieto dlhé káble schválne „uzlované“. Svietidlá napodobňujú zlato-červené svetlo prvých žiaroviek a vytvára príjemnú atmosféru. Práve priemyselné závesné svietidlá s porcelánovými smaltovými odtieňmi, liate hliníkové klietky a oceľové alebo rebrované sklenené odtiene boli v prostredí tovární populárnymi typmi osvetlenia.

industriálne svietidlo
Zdroj: iKuchyne.sk
industriálne osvetlenie
Zdroj: iKuchyne.sk

Spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele

Pokiaľ ide o hlavné spotrebiče, ako je chladnička, rúra či umývačka riadu, tak je pre kuchyňu v industriálnom štýle najlepšou voľbou nehrdzavejúca oceľ. Netreba zabudnúť ani na vešiaky na hrnce z nehrdzavejúcej ocele či z liatiny. Vďaka tomu bude celkový vzhľad miestnosti ešte viac zaujímavejší a autentickejší.

Rada odborníka:

Najpoužívanejšie farby na vytvorenie priemyselného vzhľadu sú neutrálne farby ako biela, čierna, sivá či hnedá. Nebojte sa však použiť aj žltú či červenú, ideálne napríklad v textilných doplnkoch.

Recyklácia je  vítaná

Pri zariaďovaní kuchyne nezabúdajte, že industriálny štýl je ekologický prístup k dizajnu interiéru, pretože podporuje používanie recyklovaných alebo zachránených materiálov. „Použité“ predmety ako sú staré (farebné) plechovky premenené na svietniky, čiernobiele obrázky na stene, stará váha, staré závažia či starý budík ako ozdoba dokonale dotvárajú celkový štýl.

kuchyňa v industriálnom štýle
Zdroj: Pinterest

Pre industriálny štýl sú charakteristické tehlové steny, rustikálny nábytok, odkryté rúry a trámy v kuchyni či spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele. Hrubé textúry dokonale ladia s hladkými oceľovými povrchmi a vytvárajú harmóniu.

Nadchla vás kuchyňa v industriálnom štýle? Neváhajte a vyberte si pre ňu vhodný nábytok či doplnky v našom eshope.