ako zútulniť obyvačku

7 tipov, ako si zútulniť obývačku počas zimných mesiacov

Rozmýšľate ako si počas zimných dní rýchlo a lacno zútulniť obývačku? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a trikov ako to hravo docieliť. Zvládne ich naozaj každý. A najlepšie na tom je to, že sa budete vo svojej obývačke cítiť nielen útulnejšie, ale ušetríte čo to aj na účtoch za vykurovanie.

Usporiadajte svoj nábytok strategicky

Niekedy stačí presunúť jednotlivé kusy nábytku v obývačke a vznikne tak útulnejší a teplejší priestor. Ak pracujete z domu, umiestnite stôl k oknu, aby ste si mohli užívať slnečné lúče. Presuňte sedačku, pohovku či kreslá čo najďalej od okna alebo zle zateplenej steny. Rovnako je dobré, keď posuniete pohovku a iný väčší kus nábytku mimo vykurovacích kanálov alebo radiátorov, aby mohlo teplo voľne prúdiť v miestnosti.

sedacka
Výber sedačky netreba podceňovať, pretože správnou farbou dodáte štýl celej obývačke. Zdroj: iKuchyne.sk

Používajte teplé farby

Správna farebná paleta môže miestnosť okamžite opticky zahriať a zútulniť obývačku, ale to samozrejme neznamená, že musíte mať všetky steny červené či žlté. Aj keď považujeme červenú za teplú farbu, existujú studené červené a teplé červené, takže výber správneho odtieňa je dôležitý. Bez ohľadu na to, či uprednostňujete monochromatickú paletu alebo skôr pestrejšie farebné možnosti, zameranie sa na teplejšie farby môže dodať teplo každej miestnosti.

siva sedacka
Zvoľte si farbu stien v obývačke tak, aby k nej ladil aj samotný nábytok. Zdroj: iKuchyne.sk

Aj doplnky vedia pomôcť

Tu je niekoľko nápadov, ako používať správne zimnú textíliu, aby sa táto zima stala v domácnosti príjemnejšou:

  • návleky na vankúše z flanelu či mikrovlákna sú na dotyk príjemnejšie a pôsobia teplejšie
  • ťažšie izolačné závesy nevpustia studený vzduch dovnútra a zároveň udržia teplý vzduch v miestnosti
vankus
Štýlový vankúš dokáže vytvoriť v obývačke jedinečnú atmosféru. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka:

Ak máte vysoké stropy, najteplejšie miesto vo vašej domácnosti je blízko stropu. Nastavte prepínač ventilátora do reverzného režimu, aby sa čepele otáčali v smere hodinových ručičiek namiesto proti smeru hodinových ručičiek a tlačili teplý vzduch späť tam, kde si ho môžete vychutnať.

Koberce nesmú chýbať

Pokrytie chladnej podlahy útulným kobercom je skvelý spôsob, ako dodať do obývacej izby teplo a pocit pohodlia. Prichádzajú v širokej škále veľkostí, štýlov a farieb, takže bez ohľadu na to, s akým priestorom pracujete, máte zaručené, že nájdete koberec, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám v obývacej izbe.

koberec
Netreba zabúdať ani na koberec, ktorý je jedným z kľúčových prvkov štýlovej obývačky. Zdroj: iKuchyne.sk

Preneste vonkajšie prvky dovnútra

Používanie prírodných materiálov s teplými farbami a rôznymi textúrami pomáha vytvárať pocit príjemného tepla. Ak vás náhodou sušené kvety dráždia, jednoducho pridajte do izby drevené sochy či iné prírodné materiály. Od sviatočných vencov po rôzne drevené akcenty, existuje mnoho spôsobov, ako do obytného priestoru pridať nejakú zimnú príchuť. Medzi obľúbené sezónne materiály patrí lisované lístie a šišky, ktoré sa môžu použiť na rôzne výtvory pre domácich majstrov a pomáhajú udržiavať aktualizáciu dekorácií v rámci rozpočtu.

ako zutulnit obyvacku
Aj obyčajné šišky sú skvelým tipom na zimnú dekoráciu. Zdroj: Pinterest.com

Naplňte miestnosť sentimentálnymi predmetmi

Položky, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie, ako sú obrázky rodiny a priateľov alebo obľúbené umelecké diela, by nemali vo vašej obývačke chýbať. Pridanie jednotlivých kúskov dekorácie môže zvýšiť vizuálnu príťažlivosť a vyťažiť šťastné spomienky. Upozornite na tieto predmety, umiestnite ich napríklad do stredu stola alebo na vrch krbového rámu, a prinesiete do miestnosti prirodzený útulný pocit.

komoda
Dôležité je vytvoriť si priestor, ktorý bude pre váš jedinečný a výnimočný. Zdroj: Pinterest.com

Čím viac sviečok, tým lepšie

Kratšie dni a dlhšie noci znamenajú, že denné svetlo je vzácnou komoditou. Prečo nepridať do svojho domova nejakú romantickú atmosféru? Okrem teplej žiary môžu byť sviečky skvelým spôsobom, ako do domáceho prostredia pridať príjemné vône v zimnom období. Svetlo sviečky a uvoľňujúce arómy pomôžu znížiť stres a úzkosť z práce a rovnako môžu aspoň o čosi znížiť poplatky za vykurovanie.

ako zútulniť obyvačku
Sviečky sú ideálnou voľbou do obývačky nielen v priebehu zimných mesiacov, ale aj počas zvyšku roka. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že

Mäkké osvetlenie vytvára pokojnú relaxačnú atmosféru v miestnosti a robí ho príjemnejším. Namiesto holých žiaroviek či tvrdého osvetlenia vyskúšajte mäkké osvetlenie skryté v strope či priamo v policiach.

Vytvorenie útulnej obývačky počas zimných mesiacov nevyžaduje až tak veľa času či práce. Veríme, že sa vám niektorý z našich tipov ako zútulniť obývačku páči a aplikujete ho aj u vás doma. Na našom blogu nájdete veľa zaujímavých článkov plných tipov a zaujímavostí, takže sa môžete inšpirovať aj pri zariaďovaní iných miestností.