Manželská posteľ so zrkadlom

7 vecí, ktoré potrebuje každá spálňa

Spálňa je priestor, ktorý slúži primárne na odpočinok. Teda by mala byť bez zbytočných rušivých elementov a vecí, ktoré nás rozptyľujú. Sú však nevyhnutnosti, ktoré potrebuje každá spálňa. Tieto inšpirácie sme vybrali pre vás.

Zariadenie spálne nemusí nutne znamenať drahú záležitosť, avšak tu by sme viac ako inde stavili na kvalitu. Predsa len je to miestnosť, kde budete po celom dni odpočívať a naberať sily do toho ďalšieho. Našťastie, dnešný trh ponúka veľa možností, vďaka ktorým môžete mať cenovo dostupnú spálňu, v dobrej kvalite a vami požadovanom dizajne.

Pri výbere nábytku sa každý človek riadi svojimi preferenciami, či už je to použitý materiál, zovňajšok alebo cena. Sú však vlastnosti, na ktoré by ste nemali zabudnúť, aby táto miestnosť plnila svoj účel.

Prinášame Vám 7 vecí, ktoré potrebuje každá spálňa.

Posteľ

Dominantou každej jednej spálne je jednoznačne posteľ. Tento kus nábytku by mal byť v prvom rade kvalitný a odzrkadľovať osobný štýl majiteľa. V posteli si doprajeme odpočinok potrebný pre naše fungovanie a strávime v nej až tretinu životaPri kúpe postele preto odporúčame investovať do kvalitnejších materiálov, luxusnejších textílií, kože alebo pevného masívu. Samotná ležiaca časť by mala poskytovať pocit bezpečia a zároveň byť pohodlná.  Ukladací priestor ako súčasť postele je vždy vítaný. 

Kvalitný matrac

Čím je človek starší, tým viac vie oceniť dobrý matrac. Najmä chrbát a kĺby si vyžadujú matrac vysokej kvality, ktorý sa v strede nepreleží a poskytuje podporu celému telu. Jeho výberu by sme mali venovať naozaj dostatok pozornosti, nakoľko výrazne ovplyvňuje spánok a tým aj naše fungovanie počas nasledujúceho dňa. Navyše, je to investícia na niekoľko rokov, preto by nemalo ísť o prvoplánové rozhodnutie. Matrac je potrebné vyberať vzhľadom na telesnú hmotnosť, výšku, vek a prípadné zdravotné obmedzenia majiteľa.

Nočný stolík

Hoci  je spálňa určená na odpočinok, aj sem si nosíme drobné nevyhnutnosti, ktoré potrebujeme niekam položiť. Či už ide o knihu, šálku čaju alebo vreckovky.  Na odloženie týchto vecí je ideálny nočný stolík. Ten tiež predstavuje dokonalé stanovište nočnej lampy a mal by byť súčasťou každého lôžka na spanie. Tento odkladací priestor nemusí byť nevyhnutne stolíkom, svoj účel splnia aj netradičné kusy nábytku.

Nočná lampa

Rovnako ako každá spálňa potrebuje nočný stolík, každý nočný stolík potrebuje nočnú lampu alebo svietnik pripevnený k stene nad nočným stolíkom. V ideálnom prípade by mala mať spálňa menších rozmerov aspoň dva zdroje svetla, napríklad spomínané nočné lampy a závesné svetlo. Väčšia spálňa by mala mať najmenej tri rôzne svetlá, pričom jedno z nich by sa malo nachádzať hneď vedľa postele.

Umelecké diela a iné doplnky na stenách

Tento doplnok odporúčame pre zútulnenie priestoru. Ak sú steny spálne prázdne, vyzerá sterilne a nedokončene. Vaša spálňa je váš domov, preto mu dodajte svoju osobnú pečiatku pomocou nadčasovej maľby či moderného obrazu. Zaujímavou ozdobou bývajú aj personalizované fototapety, zarámované mapy alebo iné textilné umelecké diela.

Veľké nástenné zrkadlo

Okrem oddychu má spálňa druhú veľmi dôležitú funkciu a to funkciu šatníka. A každý šatník potrebuje veľké zrkadlo, ktoré vám umožní vidieť kompletne celú postavu pri výbere outfitu. Či už je zrkadlo na zadnej strane vchodových dverí do spálne, z vnútornej strany skrinky, voľne stojace alebo na stene, malo by ladiť so štýlom spálne a pomôcť pri kombinovaní oblečenia na nastávajúci deň.

Rada odborníka: Tradičné čínske učenie Feng Shui hovorí, že pokiaľ  máte v spálni zrkadlo, dajte si záležať, aby nebolo otočené priamo k posteli. Ak to nie je možné, na noc by sa malo prekrývať plachtou. Inak sa podľa tejto filozofie nezbavíme starých emócií, budeme mať nepokojný spánok či dokonca problémy vo vzťahoch.

Úložný priestor

Komody, klasické skrine alebo roldory na mieru… Výber nábytku závisí od rozlohy spálne a vášho vkusu, určite si však vyberte praktické kúsky s bohatým úložným priestorom. Mať všetko oblečenie pohromade Vám ušetrí kopec času a starostí. Komody oceníte najmä na drobnosti a takisto môžu slúžiť ako odkladací pult pre dekorácie.  Nábytok nemusí byť nevyhnutne z tej istej kolekcie, ale v prípade kombinovania nábytku odporúčame čo najmenej doplnkov. Zároveň dodržte pravidlo, aby aspoň tretina celkového obvodu stien izby zostala prázdna, bez nábytku. Spálňa tak bude pôsobiť veľkoryso a vzdušne.

Biela komoda v modernom štýle. (Zdroj: ikuchyne.sk)

Tip na záver: Okrem nábytkového vybavenia spálne je dôležitá aj orientácia izby s ohľadom na svetovú stranu a hlučnosť prostredia. Najideálnejšia je severná strana kvôli príjemnému chládku v lete a strana od ulice kvôli čo najmenšiemu hluku.

Toto boli základné kusy nábytku, ktoré by mali byť v každej spálni najmä z hľadiska funkčnosti a praktickosti. Predovšetkým však ide o oázu vášho pokoja. Ten si vytvoríte zariadením vo vlastnom štýle a hlavne kvalitnou posteľou, ktorú si môžete vybrať aj v našom eshope.