zrkadlá v spálni

Zrkadlá v spálni: Aké sú ich výhody a prípadné nevýhody?

Zrkadlá sú pre mnohých ľudí neodmysliteľnou súčasťou ich každodenného života. Uvažujete nad tým ako zariaďovať spálňu, tak aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne aj vďaka zrkadlám? Pripravili sme si pre vás tentokrát článok, v ktorom vám priblížime aké výhody a nevýhody prinášajú zrkadlá v spálni.

Aké výhody majú zrkadlá v spálni?

Zrkadlá v byte či v dome sú nielen krásne, ale aj praktické. Ak je miestnosť dotvorená zrkadlami správne, prináša to hneď viacero výhod:

  • veľký príliv svetla a jasu v miestnosti
  • zrkadlá ľahko skryjú nerovnomerné časti stien
  • pomocou zrkadiel môžete vizuálne zväčšiť alebo zúžiť priestor v miestnosti
  • miestnosť získa efekt ilúzie

VEDELI STE, ŽE: prvé zrkadlá dnešného typu, sklo a odrazná kovová vrstva, boli tzv. benátske zrkadlá vytvorené okolo roku 1500? Podľa tvaru odrazovej plochy rozlišujeme: rovinné zrkadlo, duté (konkávne) zrkadlo, vypuklé (konvexné) zrkadlo a krivé zrkadlo.

zrkadlo
Zrkadlo môže byť nielen praktickým, ale aj štýlovým doplnkom každej miestnosti. Zdroj: iKuchyne.sk

Zrkadlo vytvára ilúziu priestoru

Zariaďujete si vašu spálňu, no máte pocit, že vám popri manželskej posteli či vstavaných skriniach ešte stále niečo chýba? Zamyslite sa, či to nie je nejaké štýlové a vkusné zrkadlo. Správne umiestnené zrkadlo môže pomôcť v spálni vytvoriť vzhľad väčšieho priestoru. Môže niečo vylepšiť alebo odvrátiť pozornosť od niečoho nedokonalého.  

Manželská posteľ so zrkadlom
Zrkadlom dodáte vašej spálni jedinečný šmrnc. Zdroj: iKuchyne.sk

Zrkadlo zvýši príliv svetla

Umiestnite zrkadlo naproti alebo vedľa okna, aby ste zvýšili prirodzené svetlo dopadajúce do miestnosti. Zrkadlo využije denné svetlo a poskytne svetlejší priestor. Účinne zdvojnásobí váš zdroj svetla. Prirodzenejšie svetlo, ktoré vstupuje do vášho priestoru, vám zároveň ušetrí náklady na elektrinu. Ak je váš priestor útulný a chýba mu svetlo aj večer, umiestnite zrkadlo vedľa žiarovky.

strieborné zrkadlo
Nebojte sa siahnuť po zrkadle, ktoré je zaujímavé svojím netypickým dizajnom. Zdroj: iKuchyne.sk

Zrkadlo ako ideálny doplnok

Zrkadlo so zdobeným rámom funguje pri dotváraní atmosféry vašej spálne rovnako dobre ako maľba. Nebojte sa vyskúšať aj zrkadlo s neobvyklým tvarom, ktoré môže niekedy poskytnúť miestnosti veľký “wow” efekt.

Rada odborníka: Pred zavesením zrkadla sa uistite, že viete, čo sa v ňom odrazí. Napríklad, nezasahujte priamo do cesty slnka, pretože pri vstupe do miestnosti môžete byť oslepení. Alebo sa uistite, že sa v ňom nebude odrážať niečo neatraktívne.

drevene zrkadlo
Vyberte si štýlové zrkadlo z našej ponuky a rozžiarte vašu spálňu. Zdroj: iKuchyne.sk

Vyčerpáva osobnú energiu a môže spôsobiť nespavosť

Popri viacerých výhodách, ktoré prinášajú zrkadlá v spálni, sú známe aj viaceré jeho nevýhody. Niektorí ľudia napríklad tvrdia, že zrkadlo vyčerpáva osobnú energiu a môže spôsobiť nespavosť. Je to preto, že zrkadlo zdvojnásobuje a odráža všetky druhy energie. Naruší sa tým pokoj, ktorý je potrebný na spanie v spálni. 

zrkadlo v spalni
Zrkadlo nemusí byť zbytočné veľké, niekedy postačia aj jeho menšie rozmery a jednoduché prevedenie. Zdroj: iKuchyne.sk

Môže spôsobiť aj nočné mory

Keď spíme, naša duša (astrálne telo) opúšťa (fyzické) telo. Keď duša vidí svoj vlastný odraz, je vyľakaná, a to prináša zlé sny a nočné mory… Keď sa duša vráti do tela, môže si pomýliť obraz v zrkadle od skutočného tela. Aj to je jedným z názorov, prečo by zrkadlo nemalo byť v spálni. Či je to pravda, už necháme na vašu fantáziu.

Odrazy v zrkadle vás môžu znepokojovať

Oči detekujú pohyb nervovým obvodom v sietnici v ich zadnej časti. Naša pozornosť je prirodzene priťahovaná akýmkoľvek pohybom, či už je pred očami alebo v kútiku očí. Takže, ak máte zrkadlá v spálni, všimnete si akýkoľvek pohyb zo zrkadlového odrazu. To samozrejme platí iba v prípade, že je v miestnosti dostatok svetla, a vaše oči sú pri spaní mierne pootvorené.

zrkadlá v spálni
To či do vašej spálne zrkadlo umiestnite je samozrejme len a len na vašom rozhodnutí. Zdroj: iKuchyne.sk

Tip na záver: Prečítaje si náš článok o tom, ako zariadiť spálňu a vybrať tú správnu posteľ.

V súčasnosti existujú zrkadlá, ktoré majú rôzne tvary a štýly, môžete tak využívať ich výhody a stále vyjadrovať svoj individuálny štýl a vkus. Rovnako by sme radi poznamenali, že nie všetci reagujú rovnako na zrkadlá v spálni. Preto sa vás spomenuté nevýhody zrkadla nemusia vôbec týkať.