ako zariadit maly byt

9 spôsobov ako zariadiť malý byt

Žijete aj vy v malom byte, alebo sa plánujete do nejakého presťahovať? Určite ste si vedomí toho, že každý kúsok miesta sa v tomto prípade počíta. Našťastie s troškou dávky kreatívneho myslenia a organizovania môžete dosiahnuť zázraky. Ako zariadiť malý byt tak, aby nepôsobil zapratane, sa dozviete v tomto článku. 

1. Jednoduchosť nadovšetko

Nie je nič horšie, ako priveľa vecí natlačených na malom priestore. Preto základným pravidlom pri zariaďovaní malých bytov je držať sa jednoduchosti. Spoľahnite sa radšej na jednoduché kombinácie farieb, kúskov nábytku či dekorácií. Príliš veľa prvkov v malom priestore pôsobí priam rušivo a chaoticky. 

Rada odborníka: 

Odporúčame vyhýbať sa extrémnym farebným kombináciám. Určite si farebnú škálu, ktorej sa chcete držať, spoľahnite sa skôr na svetlejšie farby ako biela, sivá či svetlo modrá. Opticky vám pomôžu zväčšiť priestor a pritiahnu oveľa viac prirodzeného svetla z vonkajšieho prostredia.

2. Čo v skutočnosti potrebujete?

V malých obydliach je to priam jednoznačná odpoveď. Priestor. Takže v prvom prípade musíte myslieť najmä na to, čo v skutočnosti potrebujete. Budete bývať sami, alebo s niekým? Veľkým trendom, ktorý vám vie ušetriť veľký kus miesta, je multifunkčný nábytok. Tento typ nábytku je vhodný hlavne kvôli úspore priestoru, po ktorom v malých bytoch veľmi túžime. Dokážete s ním efektívne zväčšiť váš priestor a v prípade potrieb viete čarovať zázraky. 

Rada odborníka: 

Vhodnou alternatívou obrovských jedálenských stolov môže byť práve multifunkčný, rozkladací stôl, ktorý si viete korigovať podľa vlastných potrieb. Rovnako je to aj s posteľami, ktoré môžete zaklopiť do steny, čo vám ušetrí mnoho priestoru!

3. Nenápadné prerozdelenie izieb

Inou, vhodnou alternatívou pri zariaďovaní malých bytov môže byť pre vás otvorený priestor. Je to spôsob, pri ktorom ako tak odstránite stiesnenosť malého bytu. Pokiaľ sa chcete do niečoho takéhoto púšťať, poriadne si to naplánujte. Zlé rozvrhnutie môže pôsobiť chaoticky. Vymedzte si konkrétne oblasti na konkrétny účel. 

4. Vytvorte si svoj vlastný organizačný systém

Správna organizácia malého bytu je kľúčová. Či už ide o správne položenie nábytku, alebo skladovania vecí. Nebojte sa investovať do organizérov, pomôžu vám udržiavať byt v čistote nie len z vnútra, ale aj z vonku. Každá vec bude mať svoje vlastné miesto.

Vedeli ste, že:

Ak budete využívať rôzne druhy organizérov, či už na spodnú bielizeň, riad, alebo jedlo, vaša malá domácnosť bude dlhodobejšie udržateľná z hľadiska poriadku a čistoty.Doslova vás nútia, aby ste veci odkladali tam, kam máte. ☺

5. Nábytok s veľkým úložným priestorom

Keď rozmýšľate nad tým, ako zariadiť malý byt, vyhľadávajte nábytok, ktorý má čo najviac úložného priestoru. Viete sem umiestniť mnoho, nie až tak potrebných vecí a upracete ich tak z dohľadu očí.  Malý priestor zaprataný mnohými nepotrebnými produktmi pôsobí oveľa viac stiesnene.

Tip od nás: 

Pri zariaďovaní malého bytu určite budete hľadať posteľ. Nájdite takú, ktorá má v sebe zabudovaný priestor na ukladanie vecí. Môžete sem založiť nepotrebné, sezónne oblečenie alebo obliečky.

6. Nebojte sa kreatívne myslieť 

Váš malý byt nemusí byť len jednoliaty a nezaujímavý. Určite si ohniskové body, teda tie, ktoré budú priťahovať všetku pozornosť a využite ich naplno. Máte radi extravagantné sedačky? Smelo do toho!

7. Využite aj rohový priestor

Aj v malých bytoch sú mŕtve miesta, ktoré môžete efektívne využiť, napríklad rohy, či miesta v okolí dverí. Môže to byť skvelý priestor na dekorovanie vášho bytu. Či už ste milovník knižiek, sviečok, alebo luxusného alkoholu. V rohu bude nenápadne, ale svojrázne vyčnievať.

Do rohu môžete umiestniť napríklad trojuholníkové poličky, alebo celú poličkovú zostavu a môžete smelo dekorovať podľa svojich predstáv.

8. Očný klam

Pri zariaďovaní malého bytu nezabúdajte na takzvané optické zväčšovanie priestoru. To znamená, že váš byt bude v pôsobiť priestrannejšie, ako v skutočnosti je. S týmto vám efektívne pomôžu zrkadlá. Tie odrážajú prirodzené aj umelé svetlo, takže váš byt nebude tmavý ani počas noci, teda pokiaľ nezastriete žalúzie. 

Zrkadlá umiestňujte oproti oknám. Je to najlepší spôsob ako dokážete opticky zväčšiť priestor pri zariaďovaní malého bytu. 

9. Nenápadný  priestor pod stropom

Ak chcete zariaďovanie malého bytu zvládnuť na jednotku, bez toho, aby bol zbytočne zaprataný, máme pre vás tip na záver. Skvelá variácia úložného priestoru je pozdĺžna skrinka pod stropom, sem môžete uložiť všetky veci, ktoré počas roka využívate minimálne. A to veríme, že ich nie je málo. 

Rada od nás: 

Držte túto skrinku vo farbách vášho bytu. Najlepšie rovnakej farby, ako je vaša stena, bude tak splývať a málokto si ju skutočne všimne. Svoju pozornosť totižto každý bude smerovať na ohniskový bod, ktorým máte príležitosť zaujať. 

Veríme, že zariaďovanie malého bytu sa pre vás stane po prečítaní našich tipov hračkou. Mnoho zaujímavých druhov nábytku do vášho nového domova, ako konferenčné, ale aj jedálenské stoly, sedačky či dizajnové svietidlá, nájdete aj na našom eshope iKuchyne.sk