svietidlá

Praktické miesta, kde by ste mali počítať s osvetlením

Svietidlá sú v domácnosti veľmi potrebné. Poskytujú umelé svetlo, ktoré je dôležité pri nedostatku svetla prirodzeného. Na niektorých miestach je osvetlenie potrebné viac ako inde. Sú to často praktické miesta ako stôl či kuchynská linka. Práve tu vykonávame viaceré činnosti a potrebujeme vidieť lepšie. 

osvetlenie
Zdroj: Pinterest

Prirodzené svetlo je najdôležitejšie. Ak ho však nie je dostatok, musí pomôcť umelé svetlo. V niektorých miestnostiach stačí jedno svetlo. V iných je potrebné doplnkové osvetlenie. Pomocou neho si osvetlíte pracovnú plochu v kuchyni či pracovni. Aké praktické miesta ešte existujú, kde by ste mali počítať so svietidlami?

Osvetlenie nad pracovný stôl

Pri pracovnom stole píšeme, čítame alebo pracujeme. Práve preto je dôležité, aby bola táto plocha správne osvetlená. V pracovni alebo v izbe s pracovným stolom by sme mali zvoliť 1 – 2 doplnkové svetidlá. Centrálne svetlo totižto nestačí. 

svietidlá
Zdroj: Pinterest

Doplnkové osvetlenie zvoľte pokojne v podobe stolnej lampy. Bez obáv si môžete zvoliť nejakú dekoračnú lampu. Treba však myslieť na silu žiarovky, ktorá by mala byť dostatočne silná, aby ste dobre videli na písaný či čítaný text. 

Dôležité sú svietidlá nad kuchynskú linku

Kuchynská linka je taktiež pracovným miestom, pretože na nej pripravujeme jedlo. Pre niektorých je to dokonca miesto konzumovania pokrmov. Na jednotlivé potraviny je potrebné dobre vidieť. Preto je vhodné, ak doplnkové svetlo zvolíte aj nad kuchynskú linku.

cire lampy osvetlenie
Zdroj: Pinterest

Keďže sa v kuchyni ako centrálne svetlo často nachádza luster, nad linku zvoľte niečo menšie. Bodové svetlá sú dnes veľmi obľúbené. Poskytujú dostatok osvetlenia, sú minimalistické a štýlové. 

Ak máte kuchynský ostrovček 

Nie každá kuchyňa má ostrovček. Ak ho však máte, určite potrebujete správne osvetlenie nad toto miesto. Mnohí často zvolia visiace štýlové lampy, ktoré pritiahnu pozornosť a spravia z ostrovčeka zaujímavé miesto. 

Ak v kuchyni nie je luster, svetlo nad ostrovčekom môže byť vo forme lustra. Nemusíte sa báť ani bodových svietidiel. Vyzerajú veľmi dobre a dokážu miestnosť zväčšiť. Ostrovček by mal byť osvetlený, pretože ľudia na ňom často konzumujú jedlo. Niekedy sa na ňom dokonca samotné jedlo pripravuje. 

biela kuchyna s ostrovom
Zdroj: Pinterest

Nezabudnite na jedálenský stôl

Či už sa jedálenský stôl nachádza v jedálni alebo v kuchyni, vždy by mal byť osvetlený. Tak ako pri ostrovčeku, aj pri stole konzumujete jedlo. Pri stole však nemusíte zvoliť príliš silný typ. Mohol by vám vadiť. 

osvetlenie jedalenskeho stola
Zdroj: Pinterest

Dôležité svietidlá pri čítaní

Radi čítate v obývačke? V tom prípade by ste mali zvoliť doplnkové svetlo. Jeho umiestnenie prispôsobte podľa toho, kde čítate. Ak máte špeciálne kreslo, umiestnite ho tam. Ak radi čítate na sedačke, svietidlo by malo byť pri nej. 

V obývačke sú veľmi obľúbené stojace lampy, ktoré sú štýlové a pôsobia ako doplnok. Celú obývačku doplnia a ucelia. Ich výhodou je taktiež to, že si ich prispôsobíte.

Zaujímavé môže byť aj alternatívne riešenie – napríklad uchytenie na stene, kde čítate.

svietidla
Zdroj: Pinterest

V spálni na nočných stolíkoch

Spálňa je tiež miestom, kde mnohí ľudia čítajú. Ak patríte do tejto skupiny ľudí, začnite premýšľať nad doplnkovým svetlom. Na čítanie vám nebude stačiť len centrálne svetlo. Je síce vhodné na osvetlenie spálne, no nie je dostatočne silné na čítanie či písanie. 

Na nočné stolíky si vyberajte menšie lampy. Nemali by byť príliš vysoké. Pri spánku by vám mohli vadiť. Myslite taktiež na intenzitu svetla. Nemusí byť príliš silná. Okrem toho existujú svietidlá nad posteľou. Ak náhodou nemáte nočný stolík alebo na ňom nemáte miesto, je to skvelé riešenie.

svietidla v spalni
Zdroj: Pinterest

Svietidlá v kúpeľni nad zrkadlom

Veľmi dôležitým miestom, kde by vám nemalo chýbať osvetlenie, je kúpeľňa. Pri zrkadle sa chystáte do práce, do školy alebo len tak na ďalší deň. Potrebujete na seba dobre vidieť. Svetlo, ktoré vyžaruje z centrálneho osvetlenia, si zatienite vlastným telom. 

Z toho dôvodu je preto dobré, ak si vyberiete dodatočné svietidlá nad zrkadlo. V tomto prípade máte niekoľko možností. Môžete staviť na bodové svetlá nad zrkadlom. Veľmi obľúbené sú však aj dekoračné svietidlá po bokoch zrkadla, ktoré sú tiež dostatočne silné. Poskytujú vám svetlo z každej strany. 

Správne osvetlenie je dôležité najmä pre zdravý zrak. Na praktických miestach vám preto nesmie chýbať. Pri vyberaní svietidiel myslite nielen na to, ako vyzerajú, ale aj na silu ich žiarenia. 

svietidla kupelne
Zdroj: Pinterest
Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu