Aké parametre by mala spĺňať ideálna sedačka?

Dominantným prvkom v obývačke je sedačka. Sedačka by mala ladiť s celou miestnosťou a poskytovať príjemné miesto na sedenie. Okrem toho musí spĺňať ešte zopár parametrov. Vďaka nim bude nielen pohodlná, ale taktiež veľmi štýlová. Aké parametre by teda mala sedačka spĺňať?

sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri výbere sedačky je dôležité dbať na určité detaily. Dizajn totižto nie je všetko. Sedačka musí byť dostatočne veľká. Musí byť z príjemného materiálu a v správnom farebnom odtieni. To však stále nie je úplne všetko. 

Správna veľkosť sedačky 

Veľkosť sedačky sa najčastejšie odvíja od veľkosti rodiny. V menšej rodine stačí menšia sedačka, vo väčšej zas väčšia. Rozmery sú však niekedy dané samotnou miestnosťou. Do veľkej obývačky treba umiestniť veľkú sedačku, ktorá dokáže vyplniť priestor a nestratí sa. Naopak, do menších miestností by ste mali zvoliť menší kúsok, ktorý nezaberie veľa miesta.

sedacka 2
Zdroj: iKuchyne.sk

Rozmery sedačky sa udávajú ako v centimetroch, tak v počte usadených ľudí. Mnohým takéto rozmery vyhovujú omnoho viac. Sedačku si tak vedia lepšie predstaviť. Väčšie typy poskytujú 3 – 4 miesta na sedenie. Menšie typy 2 – 3 miesta. 

Veľká sedačka poskytuje len zopár miest na sedenie. Práve preto sa v rodinách nachádzajú sedacie súpravy, ktoré sú zložené z niekoľkých kusov. Najčastejšie ide o jednu väčšiu sedačku, jednu menšiu a kreslo. Sady sa však od seba líšia. 

sedacka 3
Zdroj: iKuchyne.sk

Praktická možnosť roztiahnutia

Na trhu nájdeme praktické sedačky s možnosťou roztiahnutia, ktoré sú vhodné do úplne každej domácnosti. Najčastejšie ich využívajú obyvatelia menších bytov v prípade návštevy. Takýto typ poskytne veľmi príjemné miesto pre spánok. 

Existuje niekoľko typov rozťahovania. Niektoré sedačky sa dajú otvárať jedným “kliknutím”, iné zas pomocou koliesok. Výber je na vás.

sedacka 4
Zdroj: iKuchyne.sk

Správny farebný odtieň 

Výber správneho farebného odtieňa môže byť niekedy náročný. Dôvod je ten, že sedačka by mala s celkom ladiť. Nemala by v ňom ale zaniknúť. Preto nie je zlým krokom, ak do obývačky vyberiete výrazné sedenie. 

Do tmavšie zariadenej obývačky vyberajte skôr tmavšie pohovky. Nemusíte sa báť zelenej, modrej či čiernej farby. Do miestnosti zariadenej v bledých farbách je dobré zvoliť bledšie sedačky – biele či pastelové. 

sedacka 5
Zdroj: iKuchyne.sk

Ak máte radi kontrast, spojte dve rôzne farby a vytvorte niečo zaujímavé. Do tmavej miestnosti skúste kúpiť bledú sedačku a naopak. Takáto kombinácia vytvorí veľmi príjemnú atmosféru. 

sedacka 6
Zdroj: iKuchyne.sk

Tvar sedačky

Správny tvar je veľmi dôležitý. Na trhu najčastejšie nájdeme tvary písmen I, U alebo L. Sedačky tvaru U sú spravidla veľké a masívne. V obývačke zaberajú pomerne veľké miesto, preto sa hodia do väčších miestností. 

Naopak, tvar I alebo L je vhodný do menších obývačiek. Ide o jednoduchšie sedačky, ktoré nezaberajú toľko miesta. Tvar L je rohový typ, čo je veľkou výhodou. Ušetrí miesto tým, že využije roh. 

sedacka 7
Zdroj: iKuchyne.sk

Správny materiál

Úplne správny a ten najlepší materiál asi neexistuje. Vy sami si musíte nájsť ten najlepší pre vás. V dnešnej dobe sú najčastejšie zastúpené sedačky v koženom alebo čalúnenom prevedení. 

Kožené sedačky sú elegantné a minimalistické. Vhodné sú do štýlových a trendových obývačiek. Jednoducho sa kombinujú. Na druhej strane sú však drahšie. Nesmiete taktiež zabudnúť na správnu starostlivosť. 

sedacka 8
Zdroj: iKuchyne.sk

Čalúnené sedačky sú naopak lacnejšie. Vyzerajú veľmi dobre a hodia sa takmer do každej miestnosti. Na rozdiel od koženého typu sú veľmi pohodlné. Vhodné sú na ležanie a oddychovanie. Môžete na nich pokojne aj spať.

sedacka 9
Zdroj: iKuchyne.sk

S nožičkami alebo bez? 

Pri sedačkách sa môže naskytnúť ešte jedna otázka a to ohľadom nožičiek. Aký variant je lepší, s nimi alebo bez nich? V tomto prípade všetko závisí od vás a vašich preferencií. 

Sedačky s nožičkami vyzerajú zaujímavo a elegantne. Najčastejšie sa spájajú práve s koženým typom. Hodia sa najmä do minimalistických a trendových obývačiek.

sedacka 10
Zdroj: iKuchyne.sk

Výber sedačky je niekedy namáhavý a ťažký. Ak však máte určitú predstavu, pôjde to ľahšie. Sedačka je dominantným prvkom. Najlepšie urobíte, ak ju budete vyberať medzi prvými kusmi nábytku. 

Rada na záver

Pri vyberaní zvažujte okrem spomínaných parametrov aj to, na čo budete sedenie využívať. Ak chcete na sedačke okrem sedenia ležať, lepší je čalúnený typ. Ak chcete len sedieť, stavte na kožený typ. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu