Potrebujete nový jedálenský stôl? Poradíme Vám ako vybrať ten správny.

Kuchyňa je miesto, ktoré môžeme nazvať aj srdcom domova. Pri jedálenskom stole sa stretáva rodina, aby si pochutila na nedeľnom obede. Tiež stôl môže slúžiť na prijímanie návštev alebo rôzne rodinné hry. Jedálenský stôl niekedy býva súčasťou kuchyne, niektorí ľudia majú jedáleň ako osobitnú miestnosť. Najlepší jedálenský stôl bude ten, ktorý bude spolupracovať s vaším rozpočtom, bude pevne skonštruovaný, vojde sa do vášho priestoru a bude mať štýl, ktorý budete milovať roky. 

Pri výbere dobrého jedálenského stola by ste mali zvážiť niekoľko základných faktorov. Poradíme vám, ako vybrať ten správny jedálenský stôl.

1-- jedálenský stôl ako srdce miestnosti
Jedálenský stôl ako srdce miestnosti (zdroj: iKuchyne.sk)

Rada odborníka

Ako povedal Christophe Pourny, reštaurátor nábytku a autor knihy The Furniture Bible, dobrý stôl by mal byť trendy najmenej päť až desať rokov. Ak vymyslíte niečo príliš zábavné alebo bude mať jedálenský stôl veľa čudných detailov, jedného dňa sa môžete čudovať, prečo ste si toto „čudo“ zaobstarali. Jedálenský stôl by mal byť jednoduchý a robustný. 

Čo zohľadniť pri výbere jedálenského stola?

Okrem veľkosti a tvaru miestnosti a tiež aj stola, by ste mali zohľadniť aj počet členov domácnosti. Nutné je sledovať aj výšku stola a priestor pod stolom, aby bolo dostatok miesta pre nohy všetkých členov domácnosti. Tiež zvážte, či mávate často oslavy s viacerými hosťami, alebo sa ako rodina pri stole celý týždeň nestretnete.  

Tvar a rozmer stola

Obľúbené sú okrúhle jedálenské stoly, ktoré rodinu spájajú a všetci sa cítia pri stole rovnocenní. Nikto nesedí za vrchom stola. Okrúhly stôl je ale náročný na priestor, ale vynikne vo štvorcovej miestnosti. Priemer stola pre štyri osoby by mal byť 100 cm. Okrúhle stoly stoja väčšinou na jednej nohe. Nutné je, aby bol podstavec pevný a stabilný. 

2--okrúhly stôl v škandinávskom štýle
Biely okrúhly jedálenský stôl v škandinávskom štýle (zdroj: iKuchyne.sk)

Oveľa jednoduchšie je do miestnosti vybrať obdĺžnikový stôl. Môžete nájsť rôzne veľkosti a farby jedálenských stolov. Ak žijete v domácnosti sám, určite stačí aj menší stôl, v prípade štvorčlennej rodiny sa odporúča dĺžka stola minimálne 120 cm. Ale ak ste spoločenský typ a často doma organizujete oslavy, odporúčame rozkladací stôl. 

jedalensky-stol-prometheus-rozkladaci
Obdĺžnikový jedálenský stôl, ktorý môžete v prípade potreby rozložiť (zdroj: iKuchyne.sk)

Materiál

Jedálenský stôl by mal byť hlavne stabilný a pohodlný, pri deťoch sú praktické oblé hrany a doska by mala byť odolná a ľahko udržiavateľná. Štýl stola si väčšinou vyberáme podľa štýlu miestnosti. 

Škandinávsky štýl

Škandinávsky štýl prináša do miestnosti jednoduchosť a pôvabnosť. Stoly v škandinávskom štýle sú svetlé a vzdušné. Základná je biela farba, ktorá je doplnená sivou alebo krémovou farbou, prípadne kontrastnou čiernou. Škandinávsky štýl má blízko k prírode, prírodné materiály hlavne drevo vo svetlejších odtieňoch. Prináša do domova skromný dizajn, ktorý je funkčný a estetický. Presne také sú naše jedálenské stoly.

4-- jedálenský stôl v škandinávskom štýle
Jednoduchý jedálenský stôl v škandinávskom štýle (zdroj: iKuchyne.sk)

Industriálny štýl

Širokú ponuku v našom eshope tvoria jedálenské stoly industriálneho štýlu. Robustný a surový jedálenský stôl je perfektným kusom nábytku v interiéroch, ktoré sú inšpirované priemyslom. Industriálny štýl odvážne vstupoval do komerčných interiérov. Moderné spoločnosti tiež radi investujú do takého priemyselného, masívneho dreveného jedálenského stola – vyrobeného zo silného dreva. Jedinečná je kombinácia prírodného dreva a priemyselnej kovovej konštrukcie. Jedálenské stoly z masívu sú typické svojou doskou príjemnou n a dotyk, úžasnou vôňou a kresbou dreva a sú ľahko udržiavateľné.  Spojenie dreva a ocele na jedálenskom stole tvorí základný prvom industriálneho štýlu v modernom interiéri.

5-- jedálenský stôl z masívu v industriálnom štýle
Jedálenský stôl z masívu s kovovými nohami v industriálnom štýle (zdroj: iKuchyne.sk)

Vidiecky štýl

Vidiecky štýl určite nie je nemoderný a nudný. Vidiecky štýl sa stará o to, aby interiér nebol iba pekný, ale tiež aby nábytok bol využiteľný a prakticky rozmiestnený. Základnou prioritou je funkčnosť. Jedálenský stôl v tomto štýle je správne riešenie pre všetkých ľudí, ktorí majú radi útulné interiéry. Stôl pôsobí veľmi uvoľnene a prakticky. Na stoloch sa uchováva prírodná štruktúra dreva. A využíva sa tu väčšinou masívne drevo. Vidiecky štýl si vyžaduje aj opotrebovaný vzhľad nábytku. Ručné opracovanie stolov len zdokonalí  ich vzhľad a celkový dojem a tak pôsobia príjemným dojmom.

6-- jedálenský stôl vo vidieckom štýle
Jedálenský stôl vo vidieckom štýle, ktorý môžete nájsť na našom eshope (zdroj: iKuchyne.sk)

Moderný štýl 

Moderný interiér s príťažlivým výzorom ponúka nadčasový dizajn pomocou materiálov a farieb. Využívajú sa v tomto štýle nadčasové kusy nábytku. Určite medzi nich patria aj jedálenské stoly, ktoré sú vyrobené z moderných materiálov ako sú sklo a plast a dôležité sú aj čisté línie. Väčšinou sa vyskytujú jedálenské stoly v bielej farbe s vysokým leskom. Moderný interiér v jedálni unesie aj netradičné kusy stolov a stoličiek, ktoré majú originálny dizajn. Ak chcete moderné bývanie, uberte na farebných stenách a nábytku a pastelové farby doprajte radšej doplnkom.

7 -- jedálenský stôl v modernom štýle
Jedálenský stôl s netypickou podnožou v modernom štýle (zdroj: iKuchyne.sk)

Oplatí sa kúpiť jedálenský stôl zároveň so stoličkami?

Pri kúpe jedálenského setu sa riadime jeho výhodami, ale tiež to má aj nevýhody. Ľudia vždy kupovali stoly a stoličky ako set, ale už sa to nerobí tak často. Hlavnou nevýhodou je, že pri sete ste obmedzovaní počtom stoličiek, ktoré sú ku stolu ponúkané. Ale zároveň viete, že jedálenský set je hneď aj zladený farebne aj materiálovo. Ak viete tvoriť, zaobstarajte si najskôr samostatný stôl a potom skúste doladiť stoličky do svojho interiéru. Veď kreativite sa medze nekladú. Ľudia by sa mali cítiť slobodne a kombinovať .

Vedeli ste, že: 

  • Za stolom si zabezpečte aspoň 1 meter od steny alebo od nábytku pre jednoduchšie vstávanie.
  • Doska jedálenského stola má byť 25-35 cm nad sedadlom stoličky.
  • Luster umiestnite do stredu stola, ale minimálne 75 cm nad stôl.
  • Optimálna výška jedálenského stola je 75 cm.
  • Dĺžka funkčnej plochy pre jednu osobu je minimálne 60 cm.

Uviedli sme pár štýlov, vďaka ktorým si môžete vybrať ten správny jedálenský stôl. Či už dáte prednosť jedálenskému stolu v škandinávskom štýle či modernom, určite ten váš výber bude ten správny.