predsieň

Ako zariadiť predsieň, aby ohúrila každú návštevu

Predsieň je väčšinou najmenšia miestnosť v dome, ale zároveň je veľmi dôležitá. Je to prvý kontakt s vašou návštevou a určite chcete, aby bol prvý dojem najlepší a najkrajší. Ak si správne vyberiete farby, nábytok a skombinujete ich s dekoráciami, získate tak milý a útulný vchod do vášho „hradu“. Preto sa snažíme zariadiť predsieň hlavne prakticky, ale tiež aj estetický.  Keďže má väčšinou predsieň menšie rozmery, treba si poriadne rozmyslieť, ktorý nábytok tam umiestnite, aby ste boli s výsledkom spokojný vy aj vaša návšteva. 

1---Vysoké skrine do predsiene sú doplnené nízkym botníkom vo farbe dreva
Vysoké skrine do predsiene sú doplnené nízkym botníkom vo farbe dreva (zdroj: iKuchyne.sk)

Vstupná chodba alebo predsieň by nemala byť nudná a fádna. Týchto pár tipov Vám môže pomôcť predsieň oživiť, aby ste ohúrili každú návštevu. 

Predsieňový nábytok

Tu sa držte dokonalého trojuholníka: bez vešiaka, botníka a zrkadla proste predsieň nebude predsieňou. Toto všetko dokáže dostať do predsiene napríklad vstavanou skriňou. Tá vám poskytne viac úložného priestoru na oblečenie a topánky. Na kabáty a bundy si vyberte vešiakovú skriňu. Ak má vaša predsieň väčšie rozmery, určite oceníte, ak do skrine dokážete uložiť aj mimosezónne oblečenie.

Pri výbere botníka dbajte na to, aby sa vám tam vošli topánky menšie ako napríklad lodičky, ale aj väčšie ako napríklad zimné čižmy. Väčšina sektorových nábytkov má na botníku vyklápacie skrinky. Ale ak stavíte na vstavaný nábytok s policami, určite oceníte viac priestoru na odkladanie obuvi, ktorú práve nosíte, ale aj takú, ktoré vytiahnete až za pol roka.

zrkadlo je neodmysliteľný doplnok, ktorý opticky aj z malej miestnosti vytvorí väčšiu. Ak vám to priestor nedovoľuje mať veľké zrkadlo na stene, môžete zvoliť aj druhú variantu, a to zrkadlo mať na dvierkach vstavanej skrine. 

2---Vstavaná predsieňová skriňa môže byť aj súčasťou kuchynskej linky, ktorá bude z druhej strany
Vstavaná predsieňová skriňa môže byť akoby súčasťou kuchynskej linky, ktorá bude z druhej strany (zdroj: iKuchyne.sk)
3--- zrkadlo opticky zväčší predsieň
Veľké zrkadlo optický zväčší priestor (zdroj: iKuchyne.sk)

Ak vám to priestor umožní, oceníte v predsieni aj priestor, kde si môžete sadnúť pri obúvaní topánok. Ak túto plochu na sedenie ozdobíte farebnými vankúšikmi, prípadne nejakým teplým „podsedákom“, vytvoríte tak dokonalý „wau“ efekt. Pohodlie pri obývaní a vyzúvaní môže zabezpečiť tiež aj malé farebné kreslo, a určite oceníte aj malý konzolový stolík, kde si položíte kľúče a kabelku. 

predsieň so sedením
Farebné vankúšiky zvýraznia predsieňový nábytok (zdroj: iKuchyne.sk)

Osvetlenie

Dôležité je nezabudnúť na osvetlenie predsiene. Bodové svetlá alebo stropné lampy si plnia nie len svoju praktickú úlohu, ale tiež aj dekoratívnu. Svetlo poslúži pri vyberaní obuvi a oblečenia, ktoré si v ten deň chcete obliecť. Pre lepšiu viditeľnosť v skrini môžete zvoliť aj bodové svetlá zabudované v skrini, ktoré sa rozsvietia vtedy, keď otvoríte skriňu.  Je vhodné zvoliť aj svetlá na pohyb, ktoré sa rozsvietia vždy vtedy, keď prejdete popod. 

Maximálne využitá malá predsieň v byte
Maximálne využitá malá predsieň v byte (zdroj: iKuchyne.sk)

Dekorácie 

Útulnosť domu dokážu vytvoriť doplnky a dekorácie. Práve tie vytvoria tú správnu domácu atmosféru. Každé z ročných období jar, leto, jeseň a zima má rôzne dekorácie, ktorými môžeme predsieň spraviť útulnejšou. Medzi praktické dekorácie predsiene patrí koberec. Na údržbu sú výhodnejšie vzorované koberce a tiež kvalitnejšie materiály takýchto kobercov. 

koberec v predsieni
Koberec v predsieni (zdroj: Pinterest.com)

Na stenách je možné vytvoriť galériu fotografií. Fotky sú súčasťou výzdoby našich domovov. Zobrazujú ľudí, ktorých máme radi a pripomínajú nám krásne spoločné chvíle s nimi. Fotografie dokonale dotvoria interiér a vnesú do neho osobitosť a emócie. Alebo tiež aj umelecké obrazy, ktoré sú vášmu srdcu blízke. Zadovážte si také, ktoré potešia nie len oči, ale aj dušu. 

predsien s fotografiami
Obrazy v predsieni nášmu srdcu blízke (zdroj: Pinterest.com)

Na oživenie sú potrebné aj živé kvety, rastliny, pretože zelená zútulní priestor, je farbou pokoja a upokojuje nervový systém. Zelená tiež naplní priestor pozitívnou energiou, a to práve potrebuje naša návšteva.

rastliny v predsieni
Oživte vašu predsieň zeleňou a pocíťte tú zmenu! (zdroj: Pinterest.com)

Zariadiť najmenšiu miestnosť v dome – predsieň, dá síce troška zabrať, ale ak vám to finančné a priestorové možnosti dovolia, vsaďte na vstavanú skriňu, ktorou nikdy nič nepokazíte a v spojení s dokonalými doplnkami vašu návštevu určite ohúrite.