spálňa v štýle jari

Malá spálňa? Takto bude z nej funkčná miestnosť!

Zo všetkých miestností, ktoré sa považujú za „príliš malé“ je spálňa jednoduchšia na zariadenie. Aj napriek očividnému nedostatku priestoru tu nepotrebujete príliš veľa vecí. Dôležitý je predovšetkým priestor na pohyb a pocit spokojnosti. Prinášame vám 5 spôsobov, ako môže byť malá spálňa funkčným priestorom

spálňa
Zdroj: Pinterest

Čoraz viac ľudí býva v novostavbách, ktoré sú menšie ako klasické byty, na ktoré sme boli doposiaľ zvyknutí. Mnoho ľudí taktiež býva v garsónkach, ktoré majú taktiež menšiu rozlohu. Ak patríte, alebo budete patriť do tejto skupiny, nevešajte hlavu. Práve naopak, berte to ako príležitosť byť kreatívny a dosiahnuť viac úžitku s menej vecami. Tu je 5 spôsobov, ako môžete šikovne zariadiť malú spálňu.

Symetria

Prvé rozloženie patrí k obľúbeným riešeniam, ktoré nájdete v mnohých domácnostiach. Posteľ je umiestnená pod veľkým oknom, s dvomi nočnými stolíkmi na každej strane postele s dostatočným priestorom na pohybovanie, zatiaľ čo na stene oproti je umiestnený šatník. Medzi posteľ a šatník sa zmestí aj menšia komoda, no jej zahrnutie už zostáva na vás.

Vo väčšine prípadov chceme mať symetrickú spálňu s jednoduchým prístupom na obe strany postele. To nám ľahko umožní výmenu posteľnej bielizne. Takto rozložená spálňa vytvára priestrannejší dojem. Aby sa vám to podarilo dosiahnuť, zvoľte užšie postranné nočné stolíky a všeobecne myslite pri ukladaní na výšku, nie na šírku.

Jeden nočný stolík postačí

Toto je ďalšia možnosť, ktorá má stále obojstranný prístup k posteli. Nie je však už taký symetrický. Ak zvolíte nočný stolík a komodu, ktoré sa zhodujú, na pohľad to vyvolá lepší dojem. Pridáva to taktiež dodatočný bonus v podobe dostatočného priestoru pre šatník s klasickými otočnými dverami.

Málo miesta? Stolíky vynechajte

V niektorých prípadoch je dostupná iba jedna stena, pri ktorej sa dá položiť iba posteľ. Priestor na nočné stolíky už jednoducho neostane. V tomto rozložení boli stolíky nahradené poličkami, pod ktorými sa nachádzajú nástenné svetlá, zatiaľ čo komoda a šatník sú umiestnené do rohu.

Vedeli ste, že: priemerný človek prespí až jednu tretinu života? Vychádza to na 24 rokov. Spánok je preto veľmi dôležitý a ovplyvňuje našu celkovú fyzickú a psychickú pohodu. Základom dobrého spánku je spálňa, v ktorej sa budeme cítiť dobre.

Priestor na šatník

Toto je možnosť pre spálne, ktoré majú určený priestor pre šatník, no nie na zvyšok priestoru. V tomto rozložení je posteľ zastrčená do rohu pod oknom. Okenná rímsa plní funkciu nočného stolíka. Stále tu je dostatok miesta pre komodu a nástenné svietniky, ktoré slúžia ako nočné lampičky.

Rozbaľte to naplno

V tých najmenších spálňach je posteľ obkolesená tromi stenami, zatiaľ čo nástenné skrine sa nachádzajú nad párom komôd. Jediný kompromis v tomto rozložení je priestor nad komodou, no myslíme si, že celkovo ide o dobré rozhodnutie.

+ 4 ďalšie praktické tipy pre malú spálňu

Myslite vertikálne

S minimálnym podlahovým priestorom musíte nad rozložením premýšľať kreatívne. Keď nemôžete ísť do šírky, predlžujte do výšky. Posteľ s plošinu, ktorá má pod sebou úložný priestor, je ideálna možnosť, ktorá v malej spálni vytvorí viac priestoru. 

Tip: Prečítajte si náš článok o tom, ako si správne vybrať posteľ. 

Využite priestor na stenách

Podobne ako s postelou zaobchádzajte aj so stenami. Nástenná televízia namiesto tradičnej televízie so stolíkom, malá polica namiesto nočného stolíka, alebo nástenné svietniky namiesto veľkých nočných lámp. Trochu kreativity a hneď získate viac miesta.

Zbavte sa časti posteľnej bielizne

Menšia izba častokrát znamená, že aspoň dve strany postele susedia so stenou, kvôli čomu máte k posteli obmedzený prístup. Toto môže byť nepohodlné obzvlášť pri menení posteľnej bielizne. Obzvlášť, keď patríte medzi ľudí, ktorí majú radi niekoľko vrstiev.

Buďte praktickejší a zvoľte jednoduchú posteľnú bielizeň s prikrývkou. Toto skráti čas potrebný na starostlivosť o bielizeň, ktorý by ste strávili zbytočným trápením sa. Nebojte sa, vaša spálňa bude stále pohodlná, no oveľa praktickejšia.

Spravte si v spálni pohodlie

Malá spálňa nemusí byť nudná. Pracujte s tým, čo máte, myslite pohodlne a útulne. Hoci nechcete mať neporiadok, trochu farby a textílie pomocou vankúšov, ako aj dobré osvetlenie, môžu byť ideálnym spôsobom, ako vytvoriť výnimočný priestor.

Rada odborníka: Ak vám v spálni ostane dostatočné miesto, vyplňte ho miestom na sedenie. Či už bude použité na čítanie knihy, popíjanie kávy alebo čaja, v spálni sa vždy zíde mať miesto na sedenie.

Malá spálňa, mnoho príležitostí

Potrebujete menšiu posteľ, iný šatník, alebo začať odznova? Namiesto rozširovania s účelom vyplniť masívny priestor, menšia spálňa vám umožní sústrediť sa iba na perfektné kúsky nábytku, ktoré v miestnosti vyniknú viac.

S trochou predstavivosti, alebo za pomoci interiérového dizajnéra, môže vaša malá spálňa pôsobiť ako butiková hotelová izba a nie ako komora. Každý štvorcový meter môže byť vyplnený charizmou, ktorá bude reflektovať váš charakter.