sedačky

Vyhnite sa najväčším chybám pri výbere sedačky

Prvkom priťahujúcim pozornosť každej obývačky je jednoznačne sedačka. Zvyčajne je to prvé, čo si všimnete, keď do obývačky vstúpite. Sedačka je prvá vec, ktorá vám príde na um, keď myslíte na oddych. Je potom úplne jednoznačné, že sedačka je významný pojem v každej domácnosti. Pri zariaďovaní bytu by ste jej mali venovať obzvlášť pozornosť. Vyhnite sa najväčším chybám pri výbere sedačky.

siva-zamatova-rohova-sedacka_
Zdroj: iKuchyne.sk

Esteticky pôsobivá, no nepraktická sedačka

Ľadovcom, ktorý potopí mnohé vízie, je práve užitočnosť verzus dizajn. Pri výbere sedačky do obývačky by ste sa mali riadiť viacerými pravidlami. V prvom rade nezabúdajte, že sedačka je predovšetkým úžitkový predmet. Jej funkčná stránka by mala prevažovať estetickú, hoci to tak nemusí vždy byť. 

Rada odborníka:

Krásou sa môžete kochať, no len s ťažkosťami si na nej vystriete boľavý chrbát po celom dni v práci. Nepúšťajte z mysle, že sedačka je dlhodobá záležitosť. Akú si kúpite, takú budete mať. Vždy najprv navštívte predajňu a sedačku si pred kúpou otestujte na vlastnom tele. 

pohovka-Divani-strieborna
Zdroj: iKuchyne.sk

Dizajn nad kvalitou sa nie vždy vyplatí

Je pochopiteľné, že chcete svoj domov zariadiť čo najštýlovejšie, a zároveň doň vniesť svoju predstavu o pohodlí. Skĺbiť dizajn a efektívnosť používania nie je vždy najjednoduchšie. Niekedy je to zhola nemožné. Krásna sedačka skrátka občas nedokáže spĺňať svoju funkciu na sto percent. Vo výnimočných prípadoch sa pošťastí, že narazíte na kúsok, ktorý vás ohromí rovnako svojím dizajnom aj pohodlím.

zelena sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Čalúnená sedačka nie je priateľkou detí

Mnoho mladých rodičov nad tým v obchode s nábytkom mávne rukou. Čalúnená sedačka je výborný spoločník do domácnosti. Sedenie na nej je príjemné, dlhé roky udrží tvar, pevnosť a pružnosť a dostať ju v rôznych farebných či tvarových prevedeniach. Jej nevýhodou je, že sa pomerne komplikovane čistí. V prípade, že sa vo vašom byte pohybuje malé dieťa, radšej sa takejto sedačky vyvarujte. Zvoľte radšej koženú. Z tej ide dolu každá špina. Časom sa však koža zvykne opotrebovať a odpadávať. Všetko má svoje výhody i nevýhody.

trojmiestna-tmavosiva-sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Nedostatok priestoru

Obývacia miestnosť síce býva jednou z najväčších v domácnosti, zďaleka to však nemusí stačiť. Niektoré sedačky sú totiž nesmierne priestranné. Problémom môže byť  tvar sedačky. Pred kúpou sa uistite, že máte na sedačku v byte dostatok priestoru. Sedačka v tvare L je síce pohodlná a vyzerá dobre, ale raz darmo, keď sa do obývačky nezmestí. 

Rozkladacia-pohovka-ruzova
Zdroj: iKuchyne.sk

Domáci miláčikovia a sedačka

Nie každá sedačka je uspôsobená na to, aby po nej skákalo dieťa, nie to ešte mačka alebo pes. Materiál, z ktorého je sedačka vyrobená, jednoducho nemusí byť dostatočne odolný. Vyzerá úchvatne, je príjemný na dotyk a ľahko sa čistí, no nezvláda silné nárazy či zvieracie pazúry. To je bežná situácia. Pokiaľ vlastníte nejakého domáceho miláčika, mali by ste tomu prispôsobiť aj výber sedačky. 

Rozkladacia-pohovka-siva
Zdroj: iKuchyne.sk

Sedačka väčšia než samotná obývačka

V prípade malometrážnych bytov, ktoré sú čoraz populárnejšie, človek potrebuje istú dávku humoru aj flexibility. Dostať sedačku do malého priestoru môže pre človeka nižšieho vzrastu predstavovať problém. So štipkou vtipu to však môže byť povedzme zábavná skúsenosť. Sedačka v tak malom priestore by jednoznačne nemala pôsobiť masívnym dojmom. Čím jednoduchší tvar, tým lepšie. Pre vás menšia záťaž a obývačka bude pôsobiť priestrannejším dojmom. 

vyber sedacky
Zdroj: iKuchyne.sk

Sedačka a jej farba: Je medzi nimi vzťah? 

Farba má v ľudskom ponímaní široké spektrum dopadu. Z psychologického hľadiska dokáže presvedčiť rozum, že to, na čo sa díva, nie je celkom také, ako sa to javí. Tento fenomén možno využiť aj pri navrhovaní interiéru obývačky. Sedačka je jej hlavným objektom, mala by sa na ňu preto sústreďovať väčšina pozornosti.

Rozkladacia-pohovka-Divani-modra
Zdroj: iKuchyne.sk

Tmavou sedačkou v malom priestore docielite, že bude pôsobiť ešte menší a stiesnenejší. Naopak, svetlá sedačka priestor prejasní a pomôže vám hľadieť na veci z novej perspektívy. Všeobecne svetlé farby sú ideálne do malých priestorov. Tmavé zas pridajú veľkým miestnostiam vážnosť. 

strieborna-zamatova-sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Napriek tomu, že v ponuke predajní nábytku nájdeme rôzne pohovky, kreslá, taburetky a leňošky, klasickým sedačkám ešte neodzvonilo. Stále sú považované za neodmysliteľnú súčasť domácnosti. Žiaden hosť pri vstupe do bytu priateľa nepochybuje, že bude na jednej o chvíľu popíjať kávu.

Pri zariaďovaní bytu by ste jej mali venovať obzvlášť pozornosť. Vyhnite sa najväčším chybám pri výbere sedačky.
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Orientujte sa podľa svojho rozpočtu a rozmerov obývačky. Sedačka v katalógu síce môže byť očarujúca, rovnako taká však môže byť aj jej cena a veľkosť. Zostali by ste prekvapení, keby ste s ňou museli zostať predo dvermi. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu