rustikálny štýl

Ako na rustikálny štýl do obývačky?

Ľudia sa dnes čoraz častejšie utiekajú k teplým prírodným materiálom, ako je napríklad drevo. Utekajú z neosobných priestorov a snažia sa nájsť ten najlepší štýl. Okrem jednoduchého minimalizmu sa tu objavuje ešte jeden. Ide o rustikálny štýl vhodný do každej miestnosti. Ako zariadiť obývačku do tohto štýlu? 

rustikálny štýl
zdroj: iKuchyne.sk

Minimalistický štýl je síce stále veľmi obľúbený, no nie každému vyhovuje. Čisté línie a prázdne priestory pre mnohých pôsobia neosobne. Jedným zo štýlov ponúkajúcich teplo domova a príjemnú atmosféru, je rustikálny štýl. Vhodný je ako do domov, tak aj do bytov. A vďaka prevládajúcim prírodným prvkom z neho sála tá pravá domáca atmosféra. Premýšľate, ako zariadiť obývačku do tohto štýlu? Máme pre vás zopár tipov. 

Rustikálny štýl

Ešte predtým, ako si tento štýl zvolíte, je dobré o ňom niečo vedieť. Presnejšie to, ako vyzerá a s akými farbami či materiálmi pracuje. 

Základom rustikálneho štýlu sú prírodné farby a materiál. Stavia na prirodzenosti a vyhýba sa prázdnym priestorom. V rustikálne ladených obývačkách nájdete napríklad drevené masívne skrine či police. Nechýba ani pravá drevená podlaha. 

Pri prirodzenosti však ešte zostaneme. Dôležitým detailom v rustikálnom štýle sú najmä nedokonalosti. To znamená rôzne pukliny, ošúchaný vzhľad alebo olúpaná farba. 

Poďme sa pozrieť, ako zariadiť obývačku správne s využitím základných poznatkov o štýle. 

Komoda-z-akacie
zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že rustikálny štýl je u nás známy pod názvom vidiecky? Kombinuje v sebe kúsky charakteristické pre štýl na vidieku. Netreba sa však báť. Ide o moderný a veľmi pekný štýl. Hodí sa aj do bytu v centre mesta. 

Zariaďte obývačku masívnym nábytkom

Zariaďovanie obývačky väčšinou začína veľkými kusmi nábytku. Ide o nábytok zaberajúci najväčšiu časť celej miestnosti. V rámci rustikálneho štýlu vyberajte drevené skrine, police či komody.

V malej obývačke stavte na minimalistické kúsky z dreva. Vyberajte skôr imitácie tohto materiálu. Vhodné sú laminát či drevotrieska. Nezaberú toľko miesta a poskytnú veľmi podobný vzhľad. 

Výhodou veľkej obývačky je to, že sa do nej masív skvelo hodí. Netreba sa báť nedostatku miesta. Masív nielenže skvelo vyzerá. Vydrží tiež dlhé roky a sála z neho pravá atmosféra domova. 

Pribornik-z-masivu
zdroj: iKuchyne.sk

Prírodné farby a materiály 

Ako sme už vyššie spomenuli, rustikálny štýl sa zameriava na prirodzenosť. Preto, ak premýšľate, ako zariadiť obývačku, zvoľte prirodzené farby. Ide najmä o bielu. Vhodné sú taktiež farby ako zelená, hnedá alebo karamelová. Snažte sa zostať v jemných odtieňoch. Tmavé farby sa do takto zariadenej obývačky príliš nehodia. 

Pri materiáloch sa zamerajte na spomínané drevo. Dobré je vedieť, že namiesto lesklého, voľte skôr matný vzhľad. Vyzerá prirodzenejšie a farby na ňom lepšie vyniknú. 

Drevený pilier
zdroj: iKuchyne.sk

Textílie by mali byť z prírodných materiálov tiež. V obývačke ide najmä o záclony, deky alebo iné textilné doplnky. Snažte sa ich nájsť v prírodných prevedeniach ako ľan, bavlna alebo hodváb.

Ako zariadiť obývačku pomocou doplnkov? Jednoducho 

Dekorácie a doplnky majú v rustikálnom štýle otvorené dvere. Na rozdiel od toho minimalistického sa sem perfektne hodia. Do obývačky voľte najmä textílie. Tie miestnosť zútulnia a pridajú jej teplo. To budete potrebovať najmä počas chladných mesiacov.

svietnik z naplaveneho dreva
zdroj: iKuchyne.sk

Čo sa týka ďalších doplnkov, vhodné sú živé rastliny a kvety. Tých v rustikálnej obývačke nie je nikdy dosť. Pokojne zvoľte 3 – 4 kusy. Vhodné sú tiež drevené rámiky, vankúše s kvetinovým alebo kockovaným vzorom a koberce. 

hnedy-koberec
zdroj: iKuchyne.sk

Nezabudnite na dostatok osvetlenia 

Rustikálny štýl je o kombinácii prirodzeného svetla a bielej farby. Preto je dôležité, aby mala vaša obývačka dostatok okien. Taktiež sa snažte, aby záclony alebo závesy príliš nebránili priechodu svetla. 

Prirodzené svetlo však nestačí. To vie snáď každý. A práve preto prichádza na rad umelé osvetlenie. V rustikálnom štýle máte naozaj široký výber. Od drevených väčších lustrov až k jednoduchším kovovým. Vyhýbajte sa bodovému osvetleniu. To sa do tohto štýlu nehodí. 

Bezova-Stolova-lampa
zdroj: iKuchyne.sk

Okrem hlavného centrálneho, je dôležité aj to doplnkové. Na výber máte zo samostatne stojacich alebo stolných lámp. Výber je na vás. Snažte sa, aby doplnkové osvetlenie nejako ladilo. Môže mať drevený detail alebo kvetinový vzor. 

keramicka-stolova-lampa
zdroj: iKuchyne.sk

Ľudia sú už z neosobného minimalizmu unavení a túžia po príbytku s pravou rodinnou atmosférou. A práve toto všetko poskytuje dnes veľmi obľúbený rustikálny štýl. Ten v sebe kombinuje praktickosť, štýlový dizajn a komfort. A to je kombinácia, ktorú dnes hľadá takmer každý. 

Rada na záver 

Rustikálny štýl v sebe kombinuje viacero štýlov ako napríklad toskánsky, provensálsky či španielsky. Snažte sa vybrať si len jeden z nich. Interiér by inak vyzeral chaoticky a neladil by.

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu