biela lavica

Pohodlné sedenie v kuchyni? Stavte na lavicu

V kuchyni trávime veľkú časť svojho života. Okrem prípravy jedla v nej často aj konzumujeme. Z tohto dôvodu by mala mať príjemnú atmosféru a dobré sedenie. Príjemná atmosféra sa dá dosiahnuť správnym zariadením a doplnkami. Dobré sedenie zas stoličkami či dokonca lavicami. Lavice, na prekvapenie mnohých, z módy nevyšli a sú stále štýlovým kúskom.

biela lavica
Zdroj: Pinterest

Lavice na sedenie boli veľmi obľúbené niekoľko desiatok rokov dozadu. Mnohí si pamätajú lavicu či menší box u babky v kuchyni. Ich výhodou bolo veľa miesta na sedenie a pomerne malé rozmery. Vďaka tomu boli súčasťou mnohých kuchýň. Napriek tomu, že dnes už nie sú také populárne, v kuchyni dokážu vyniknúť. 

Moderné a štýlové

Pod pojmom lavica si mnohí ľudia predstavia nepekné a staré zariadenie do kuchyne. Takýmto laviciam však odzvonilo už veľmi dávno. Dnešné typy lavíc sú štýlové a skvelo doplnia každú modernú kuchyňu. 

Lavica v industrialnom style
Zdroj: iKuchyne.sk

Môžete ich dať k stolu a skombinovať so stoličkami. Pri tejto kombinácií dbajte na podobný štýl alebo aspoň materiál. 

Najlepšie kombinácie sú, keď stôl, stoličky a lavica spolu ladia. Vtedy vyzerajú ako jeden celok, ktorý bol kúpený spolu. Takýto celok dokáže kuchyňu zjednotiť. 

drevená lavica
Zdroj: Pinterest

Rada odborníka

V prípade, že hľadáte zaujímavú lavicu, vyskúšajte kombináciu dvoch materiálov. Veľmi dobre vyzerá napríklad drevo s kovom. 

Je vhodná do malých kuchýň

Masívne a veľké lavice sú perfektné do veľkých kuchýň. Skvelo zapadnú, poskytnú veľa miesta a vyplnia prázdny roh. Naopak, menšie lavice sú vhodné do malých kuchýň. Je to preto, lebo poskytujú veľa miesta na sedenie a v kuchyni nezaberú veľa miesta.

strieborna-lavica-modern-barock
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri malých kuchyniach je dôležitý výber správneho materiálu. Masív je veľký a zaberie veľa miesta. Iné typy dreva alebo dokonca iné materiály sú v tomto prípade lepšie. Lavica nemusí byť tiež len rovná. Pokojne môže byť aj do tvaru L, vďaka čomu využije priestor v rohu, ktorý býva často prázdny. 

Desiatky tvarov a materiálov

Každá kuchyňa je iná a každá potrebuje iné zariadenie. Lavice sú v tomto prípade ideálne riešenie. Vedia sa prispôsobiť každej jednej kuchyni. Najčastejšie sú v tvare I, L alebo U. Kúpite ich veľké alebo malé, masívne či minimalistické. 

drevena-lavica-makassar
Zdroj: iKuchyne.sk

Niektoré lavice poskytujú opierku, iné nie. To, na akú lavicu stavíte, je na vás. Ak uložíte lavicu k stene, opierka nemusí byť dôležitá. Naopak, ak ju uložíte do priestoru, opierka sa zíde. Na lavici sa vďaka nej omnoho príjemnejšie sedí. 

Okrem tvarov si vyberajte z materiálov. Veľmi obľúbený je masív. Vydrží dlho, je veľmi odolný a prináša do kuchyne príjemnú rodinnú atmosféru. Jeho nevýhodou je vyššia cena a fakt, že do malých kuchýň sa rozmerovo nehodí. Ak však chcete do väčšej kuchyne kvalitný kúsok, do masívu sa rozhodne oplatí investovať. 

lavica s opierkou
Zdroj: iKuchyne.sk

Iné lavice sú napríklad z kovu, ktoré však nie sú také príjemné na sedenie. V kuchyni vyznievajú chladne. Dávajte si pozor na ich kombinovanie. Niektorí si zvolia dokonca čalúnené lavice, ktoré sú mäkké a pohodlné. V kuchyni sa však rýchlo ušpinia, preto je potrebné dávať na ne pozor. 

Praktickosť je v kuchyni dôležitá

Mnohé lavice poskytujú 1 – 2 úložné priestory. Nájdete ich po stranách lavice. Iné majú zas možnosť vyklopenia sedacej časti. Takéto lavice sú síce masívnejšie a väčšie, no majú veľmi praktickú úlohu. Každá kuchyňa predsa ocení viac miesta na uloženie vecí.

Úložné priestory v lavici
Zdroj: Pinterest

Úložný priestor môžete využiť nielen na kuchynské potreby. Pokojne si do neho uložte aj veci z obývačky či kúpeľne. Základom je, že máte ďalší odkladací a veľmi praktický priestor. 

Lavice v kuchyniach sú populárne už roky

Ako sme vyššie spomínali, mnohí si z detstva pamätajú lavice v kuchyni. Niektorí ich mali doma, iní si ich pamätajú z kuchyne starej mamy. Lavice boli populárne už pred desiatkami rokov. Vždy boli veľmi praktické a dobre sa na nich sedelo. Ak boli príliš tvrdé, stačilo si dať pod zadok mäkkú deku.

Na určitý čas sa lavice z nášho zraku vytratili. Pred pár rokmi sa však vrátili v plnej sile a omnoho modernejšie. Poskytujú minimalistické a jednoduché, no za to štýlové sedenie. V kuchyni sa považujú za raritu. Nie je to kúsok, ktorý by ste našli v každom príbytku. 

Čiernobiela lavica Retro
Zdroj: iKuchyne.sk

Prispôsobte si lavicu podľa seba

Jednou veľkou výhodou lavíc je minimalistický a pomerne neutrálny štýl. Vďaka nemu sa dá lavica upraviť presne podľa toho, ako chcete. Pokojne si na ňu preveste deky či uložte zopár vankúšov. Pomocou týchto kúskov ju nielen ozdobíte, ale kuchyňu tiež zútulníte. 

Lavica-vintage-styl
Zdroj: iKuchyne.sk

Lavice sú obľúbeným kúskom mnohých domácností. Ak hľadáte praktické a štýlové sedenie do kuchyne, rozhodne sa poobzerajte po laviciach. Majú veľké množstvo výhod a každú kuchyňu vedia príjemne doplniť. 

Rada na záver

Výhodou lavíc je ich neutrálny a minimalistický štýl. Hodia sa snáď do každého štýlu. Pri ich vyberaní myslite najmä na materiál. Do minimalistického štýlu sa hodí skôr kov. Do rustikálneho štýlu naopak skôr drevo. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu