závesné kreslo

Sedenie v obývačke nie je len sedačka. Vyskúšajte iné typy sedenia

Keď sa povie slovo obývačka, mnohým napadne ako prvá sedačka. Niet sa čomu čudovať. Sedačka je dominantným a často najväčším kúskom v tejto miestnosti.  Využívame ju na sedenie či ležanie. Okrem nej sú však do obývačky vhodné aj iné typy sedenia. Aké to sú? 

hnede-kreslo-chesterfield
Masívne a veľké kreslá sú stále obľúbené. Zdroj: iKuchyne.sk

Zariaďovanie obývačky väčšinou začína hlavnými kusmi nábytku. Nimi nie sú len skrine a komody, ale taktiež sedačka. Tá je hlavným sedením teoreticky v celom príbytku. Netreba sa ale zameriavať len na ňu. Do obývačky sa hodia aj iné typy sedenia. Tie poskytujú komfort a štýlový dizajn. Aké typy sedenia to sú? 

Klasika do obývačky vo forme kresla

Okrem sedačky sa v obývačkách nachádzajú kreslá. Sú príjemné na sedenie a veľmi praktické. Vo väčšine prípadov sa nachádzajú v počte 1 – 2. Dajú sa postaviť k sedačke alebo pri stolík. 

Kreslá skvelo doplnia celú miestnosť a neurazia. Treba však vedieť, že často nie sú ničím zaujímavé. Preto, ak hľadáte iné a zaujímavé sedenie, mali by ste sa zamerať na iný typ. 

Smaragdovozelené kreslo
Kreslo pokojne zvoľte v zaujímavej farbe. Zdroj: iKuchyne.sk

Lavice doplnia najmä okná

Keď sa povie lavica, mnohí si predstavia klasické lavice nachádzajúce sa v kuchyniach.  V rámci obývačky máme na mysli trochu inú lavicu. Tento typ sa najčastejšie montuje na parapety okien. Jednoducho doplní okno a poskytne príjemné posedenie. 

Kožená lavica
Lavice sú zaujímavým kúskom. Zdroj: iKuchyne.sk

Samostatné lavice sú ďalším skvelým kusom. Tie sa kombinujú trochu ťažšie. Ak však viete, ako na to, nie je to žiaden problém.

Vaky ako nevšedné sedenie do obývačky

Vaky sú ideálnym doplnkom nielen do detskej izby, ale taktiež do obývačky. Sú síce nižšie, čo môže niektorým ľuďom prekážať, no sú veľmi komfortné. Dobre sa na nich sedí a oddychuje. 

plateny-sedaci-vak-mustang
Zdroj: iKuchyne.sk

Výhodou vaku je, že sa presne prispôsobuje tomu, ako sedíte. Nenájdete tak polohu, ktorá by vám nevyhovovala. Okrem toho, vak je ľahký a dá sa prenášať z jedného miesta na druhé. 

Na trhu nájdete rôzne dostupné modely. Menšie sa hodia na sedenie, tie väčšie sú vhodné na ležanie. Nesmieme zabudnúť ani na veľké množstvo materiálov a farieb. Vyberiete si presne taký model, aký sa vám hodí. 

Taburetka je štýlová, ale … 

Taburetka predstavuje malý a praktický kus nábytku. Je vhodná do všetkých miestností. Poskytuje priestor na odloženie vecí, na vyloženie nôh alebo na sedenie. 

Biely Chesterfield Taburet
Zdroj: iKuchyne.sk

Kupujete si taburetku práve na sedenie? Okrem nej si vyberte ešte kreslo či vak. Je to z toho dôvodu, že taburetka nie je najpohodlnejšia. Je vhodná skôr na kratšie sedenie. 

Keď si budete chcieť sadnúť a prečítať knihu, určite potrebujete minimálne operadlo. Taktiež je dobré, ak máte dostatok miesta na sedenie. Taburetka je viac-menej dizajnový kúsok. Ponúka možnosť sedenia, no nie na príliš dlhý čas.

Veľkou výhodou taburetky je jednoduché prenášanie. Nemusíte ju tak mať len v obývačke. Pokojne ju preneste do spálne alebo detskej izby. 

taburetka
Zdroj: iKuchyne.sk

Pohodlné hojdacie kreslo do každej obývačky 

V obývačkách býva hojdacie kreslo najčastejšie len jedno. Je to preto, lebo je veľké a často zaberá veľa miesta. Nie každá obývačka si môže dovoliť dve masívne kreslá. 

Na hojdacom kresle sa dá oddychovať a spať. Je priestranné, veľké a pohodlné. Mnohí ľudia ho majú radi, keď čítajú knihy alebo pozerajú televíziu. Príjemný kolísavý pocit človeka upokojuje, až uspáva.

relaxačné kreslo

Skúste niečo iné 

Do obývačky vyskúšajte zvoliť niečo iné a zaujímavé. Týmto máme na mysli napríklad stoličku zavesenú zo stropu. Tento typ sedenia je zvláštny a hodí sa najmä do domov s vysokým stropom. 

Ak chcete zavesenú stoličku, no nemáte na to podmienky, netreba sa báť. Existujú aj iné, veľmi populárne typy závesných stoličiek  – s vlastným rámom, na ktorých visia.

V prípade, že chcete niečo úplne iné, skúste napríklad hojdaciu sieť. Myslite na to, že takýto kúsok sa nehodí do elegantných alebo minimalistických obývačiek. 

závesné kreslo
Zdroj: Pinterest

Sedenie do obývačky nepredstavuje len sedačku. Existujú desiatky rôznych druhov, vďaka ktorým ju premeníte na zaujímavé miesto. Vyskúšajte kreslo, taburetku či lavicu a uvidíte ten rozdiel. 

Rada na záver

Sedenie do obývačky vyberajte podľa sedačky. Všetko by malo spolu ladiť farebne a materiálovo. Nebojte sa však zaujímavých kombinácií. 

Hľadáte viac inšpirácie?
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu