Jedalensky-stol-z-manga

Masívny jedálenský stôl: Toto sú jeho výhody

Premýšľate nad masívnym stolom? Robíte dobre. Masívny jedálenský stôl vyzerá v kuchyni skvelo. Poskytuje taktiež ďalšie výhody, vďaka ktorým si ho zamilujete. Masívny nábytok je trendom už zopár rokov. Niet sa ani čomu čudovať. Nielenže dobre vyzerá, ale je aj kvalitný a vydrží roky.

Jedalensky-stol-z-manga
zdroj: iKuchyne.sk

Každá kuchyňa je iná, no všetky majú niečo spoločné. V každej sa nachádza jedálenský stôl. Pri ňom jeme, rozprávame sa alebo sa stretávame s rodinou. Je to teda pomerne intímne miesto. Každý stôl by mal vysielať príjemnú atmosféru. Je dominantou kuchyne a priťahuje pozornosť. Jedným z nich je stôl z masívu. Prečo je masívny jedálenský stôl tak obľúbený a aké sú jeho výhody? 

Vysoká odolnosť jedálenského stola 

Prvou, a snáď najväčšou výhodou je vysoká odolnosť masívu. Pre mnohých sú vstupné náklady na takýto kus nábytku príliš vysoké. Nechcú investovať do stola stovky eur. Radšej teda siahnu po lacnejšej alternatíve. 

Jedalensky-stol-z-masivu
zdroj: iKuchyne.sk

Pravdou však je, že lacnejšia alternatíva nebýva vždy omnoho lacnejšia. Má tiež ďalšiu nevýhodu a tou je, že takýto stôl po pár rokoch vymeníte. Materiály ako drevotrieska alebo laminát nie sú tak odolné. 

Naopak, ak zainvestujete do masívu, môžete si byť istí, že vám vydrží 15 – 20 rokov. Niekedy aj viac. Dôvodom sú kvalitné dreviny použité pri jeho tvorbe. Najčastejšie sa využívajú dreviny ako palisander, akácia alebo mango. To sú skôr exotické druhy. Z domácich sú to smrek, borovica, dub či buk.

jedalensky-stol-infinity-home
zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že … 

Nepríjemný škrabanec sa dá z dreva odstrániť? Stačí, ak stavíte na dužinu vlašského, pekanového alebo para orecha. Tým potrite škrabanec. Olej nachádzajúci sa v orechu vie škrabanec zamaskovať.

Príjemná atmosféra domova

Vždy, keď sa hovorí o zariaďovaní domácnosti,  spomína sa povestné teplo domova. To vyžarujú dobre zariadené domy. Pod slovným spojením “dobre zariadené” sa myslí správny výber materiálu. 

Jedalensky-stol-vo-vidieckom-style
zdroj: iKuchyne.sk

Masív je 100 % prírodný materiál. Ide teda o čisté drevo. Do domácnosti si prinášate prírodný kúsok. 

Netreba zabúdať ani na to, že drevo vyzerá skvelo v kombinácii s iným materiálom. Tými najlepšími sú drevo a kov alebo drevo a sklo. 

Jednoduchá starostlivosť

Mnohí ľudia si pred kúpou dreveného kúsku do domácnosti myslia, že sa oň ťažko stará. Nie je to však pravda. Starostlivosť o masívny jedálenský stôl je jednoduchá. Treba však vedieť, ako na to.

jedalensky-stol-300cm
zdroj: iKuchyne.sk

Základom je správna vlhkosť. Aj keď to často v kuchyni nejde ovplyvniť, pokúsiť sa o to môžete. Najlepšia vlhkosť pre masív je 40 – 60 %. Teplota vzduchu zas 20 °C. 

Následne prichádza utieranie a leštenie. Na utieranie masívneho jedálenského stola vám bude stačiť obyčajná mäkká handrička. Tú používajte buď suchú, alebo jemne navlhčenú. Vyhnite sa príliš mokrým materiálom. 

Raz za čas stôl leštite pomocou prostriedkov určených na leštenie dreva. Na trhu ich je dnes naozaj dostatok. Leštenie stačí opakovať párkrát za rok. Občas sa však stane, že stôl stratí lesk skôr. Leštenia sa nebojte. V tomto prípade ho opakujte častejšie. 

Jedalensky-stol-z-tmaveho-dreva
zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Masívny jedálenský stôl je odolný a vydrží roky. To, čo mu však škodí, je príliš mokrý predmet. Predtým, ako položíte pohár alebo tanier na stôl, skontrolujte, či nie je mokrý. Mohol by zanechať stopy.

Masívny jedálenský stôl je zaručený trend 

Trendy sa neustále menia. Jeden rok je populárna jedna vec, v ten ďalší už nie. Masív je v interiéri niečo, ako koža v obliekaní. Nikdy nevyjdú z módy. Vždy sú trendy a vyzerajú dobre. 

sivy-jedalensky-stol
zdroj: iKuchyne.sk

Tí, ktorí stavia na drevo, vedia, čo robia. Zariaďujú si totižto svoju domácnosť na dlhé roky. Je viac ako pravdepodobné, že po desiatich rokoch bude vaša kuchyňa stále trendy. A to len vďaka jedálenskému stolu z masívu. 

Unikátnosť každého jedálenského stola

Prirodzenosť je to, čo dnes letí. A masív je práve jedným z takýchto materiálov. Pri ňom rozhodne zabudnite na dokonalosť. Každý kúsok je iný a jedinečný. Má svoje nedokonalosti, no práve tie ho robia zaujímavým. 

jedalensky-stol-so-sklom
zdroj: iKuchyne.sk

Každý masívny stôl má unikátnu vnútornú štruktúru. To znamená, že doma máte jedinečný kúsok. Na svete nie je nikto, kto by mal rovnaký stôl.

Viaceré farebné prevedenia

Drevo síce neponúka ružové, zelené či žlté prevedenia. Rozhodne však ponúka rôzne prirodzené odtiene dreva. Vyberáte si tak z bledého, tmavšieho alebo úplne tmavého dreva. 

Jedálenský stôl z agátového dreva
zdroj: iKuchyne.sk

V bledších kuchyniach sa rozhodne umiestni skôr bledé drevo. V tmavších presne naopak. Vyberáte si tak z viacerých alternatív. 

Masív patrí medzi najkvalitnejšie materiály v interiéri. Je síce drahší, no vydrží roky. Vaša investícia sa vám tak vráti.

Sivý jedálenský stôl 160cm
zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Pri ošetrovaní myslite na povrchovú úpravu. Každé drevo ju má inú a od toho sa odvíja tiež samotné čistenie či leštenie. Pred kúpou produktov si zistite, aký typ máte vy. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu