mikrovlákno

Čo je to mikrovlákno a ako sa oň starať?

Mikrovlákno patrí medzi obľúbené materiály. V domácnosti sa využíva často, vďaka čomu ho nájdete takmer všade. Pod týmto pojmom však nenájdeme len jeden produkt. Z mikrovlákna môžu byť handričky, obliečky či dokonca sedačky. Aké postavenie má mikrovlákno v starostlivosti o nábytok? 

sivá barová stolička
Zdroj: iKuchyne.sk

Či už ide o zariaďovanie bytu alebo starostlivosť o nábytok, mikrovlákno sa hodí všade. Má široké využitie a veľa pozitívnych vlastností. V prípade kusov nábytku ako napríklad sedačka vyzerá veľmi dobre. Naopak, ak sa ním rozhodnete čistiť nábytok, zbaví vás veľmi rýchlo nečistôt. Čo to vlastne mikrovlákno je a ako sa oň starať?

Čo je mikrovlákno? 

Na začiatok by bolo dobré ozrejmiť, čo vlastne mikrovlákno je. Jednoducho povedané, mikrovlákno je umelá textília. Je vyrobená z polyesteru s veľmi tenkým vláknom. Práve preto sú handričky či iné výrobky tak jemné na dotyk. Pri jemnosti sa uvádza hodnota 1 dtex, čo je približne 3-krát menej ako pri bavlne.

bezovosiva-rohova rozkladacia sedacka
Zdroj: iKuchyne.sk

Ak by ste si chceli mikrovlákno predstaviť, na dotyk sa podobá semišu. Vhodné je ako materiál pre handričky na starostlivosť o nábytok. Taktiež sa dá použiť ako posteľná bielizeň alebo ako textil na nábytok. Často sa nachádza na sedačkách. V prípade sedačiek sa však k mikrovláknu pridáva vrstva pružných vlákien. Vtedy sa zamedzuje vyťahaniu poťahov.

Jeho výhodou je to, že je priedušný a jemný. Keďže je umelý, neláka roztoče. Taktiež je husto tkaný, vďaka čomu nie je zdrojom alergénov.

tmavosive Kreslo Mustang
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka:

Z mikrovlákna si rozhodne kúpte aspoň handričku na prach. Tento materiál má vysoký statický náboj, pomocou ktorého vie dobre zachytávať nečistoty. 

Výhody mikrovlákna 

Síce sme si už nejaké spomenuli, je potrebné dodať ešte ďalšie výhody tohto materiálu. Medzi tie hlavné sa radia: 

  • nežmolkuje sa, 
  • odolný voči oderu, 
  • priedušný, 
  • jemný, 
  • široká škála farieb, 
  • farbovo a tvarovo stály,
  • príjemný na dotyk,
  • vhodný pre alergikov. 
Sivý nočný stolík
Zdroj: iKuchyne.sk

Samozrejme, okrem všetkých spomenutých by sa dalo určite nájsť veľké množstvo ďalších výhod. Mikrovlákno je jednoducho jeden z veľmi dobrých materiálov a to aj vďaka širokému využitiu. 

V porovnaní s čalúnením vidíme pomerne veľké rozdiely. Mikrovlákno je v tomto prípade omnoho lepšie. Je totižto lacnejšou napodobeninou semišu. Vďaka tenkému vláknu je jemné a dobre sa udržiava. 

siva postel z mikrovlakna
Zdroj: iKuchyne.sk

Nesmieme zabudnúť ani na atraktívny vzhľad. Mikrovlákno nájdete v mnohých farebných a vzorových prevedeniach. Skvelou správou je tiež hypoalergénna vlastnosť. Tú čalúnenie nemá.

Starostlivosť o nábytok a mikrovlákno

Pri slove mikrovlákno si mnohí spomenú na starostlivosť o nábytok. Niet sa však ani čomu čudovať. Handričky z mikrovlákna sú veľmi často používané. Dôvodom je najmä fakt, že skvelo zachytávajú prach a nečistoty. 

antracitova stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Handričky z tohto materiálu vám zaručia čisté okná či zrkadlá bez šmúh. Taktiež sa môžete tešiť na čistú kúpeľňu bez zvyškov mydlového povlaku. Handrička ho vie celý stiahnuť. 

Keďže mikrovlákno je ako stvorené na čistenie, nemusíte sa báť ani veľkej námahy. Handričkou miesto utriete a s upratovaním ste skončili. 

Starostlivosť o nábytok pomocou mikrovlákna je taktiež lacná. Handričky nie sú drahé a vydržia mesiace používania. V kuchyni sa tento typ materiálu zíde taktiež. Dôvod je najmä to, že veľmi rýchlo schnú a nezapáchajú. Sú vhodné do úplne každej domácnosti, dokonca aj tam, kde sú alergici. 

mikrovlákno
Zdroj: iKuchyne.sk

Nejde len o starostlivosť o nábytok a utierky

Z tohto materiálu sa vytvárajú aj rôzne poťahy na sedačku. Vhodný je aj na vankúše či iné textílie v domácnosti.

Vedeli ste, že mikrovlákno je 20-krát tenšie než prírodné hodvábne vlákno a 100-krát tenšie než ľudský vlas? Práve preto je skvelým materiálom pre úplne každého.

Strieborná jedálenská zamatová stolička
Zdroj: iKuchyne.sk

Ako sa starať o mikrovlákno? 

V prípade, že ide o handričku alebo nejakú utierku, vám úplne postačí oprať ju. Ak sa chcete zbaviť nejakých škvŕn, pokojne ju operte v práčke. Snažte sa vyhnúť aviváži.

Ak ide o sedačku z mikrovlákna, postupovať môžete rovnako. Návleky zo sedačky dajte dole a operte. Ak máte na sedačke len omrvinky, pokojne ju povysávajte. 

hnedy taburet
Zdroj: iKuchyne.sk

Dokonca, mikrovlákno sa dá vyčistiť kefkou. S tou však opatrne, aby ste ho nejakým spôsobom nezničili. 

Mikrovlákno patrí medzi veľmi obľúbené materiály vďaka jeho výhodám. Vyzerá skvelo, je vhodný pre alergikov a má široké využitie. Vyskúšajte ho aj vy a uvidíte, že si ho zamilujete. 

sijvá jedálenská stolička
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Sedačka z mikrovlákna je skvelou kúpou pre úplne každého. Poskytuje tvarovú a farebnú stálosť a nežmolkuje sa. Dávajte si ale pozor na starostlivosť. Rozhodne sa vyhnite tvrdým kefkám. Tie by ho mohli zničiť.

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu