biel spalna v prosvenskalskom style

Ako si zariadiť spálňu v provensálskom štýle?

Spálňa je jedným z najintímnejších domácich priestorov. Je miestom určeným na oddych a spánok, ktoré doplnia potrebnú energiu po každom dni. Preto je dôležité si zariadiť spálňu tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne. Čo poviete na provensálsky štýl?

Provence je región na juhu Francúzska, ktorý je známy svojimi nádhernými scenériami, potravinami s voňavým korením, neuveriteľne modrým morom a jasným slnkom. Provensálsky štýl je založený presne na týchto komponentoch. Vytvára útulnosť, pohodlie a príjemnú atmosféru. A presne to by nemalo chýbať ani v spálni. Vytvorte si spálňu v provensálskom štýle spolu s nami.

biel spalna v prosvenskalskom style
Zdroj: Pinterest

Dizajn v provensálskom štýle

Provensálsky štýl sa vyznačuje viacerými typickými charakteristikami. Okrem iného je vhodné steny dekorovať menej radikálne, umiestniť ich do neutrálnej reliéfnej tapety alebo s kvetinovým vzorom. Kamenné a keramické dlaždice sú tiež vhodné pre dizajn v tomto štýle. V spálni je možné ich zakomponovať do podlahy alebo jej časti či do stien. Pokiaľ ide o kov, aj ten má v tomto štýle svoje miesto, dá sa použiť ako prvok nábytku. 

Pastelové farby a nedostatok kontrastov

Interiér v provensálskom štýle je svetlý a pastelový, čo súvisí s morom, slnkom a prírodou vidieckeho domu. Neodporúča sa však používať príliš svetlé farby. V interiéri spálne by nemali byť žiadne kontrastné kombinácie, iba neutrálne harmonické odtiene a textúry. Hlavné farby tohto štýlu sú biela, smotanová, svetlo citrónová, svetlo modrá, svetlo zelená, levanduľová či svetloružová. Je dôležité uvedomiť si, že tento štýl je pomerne jednoduchý štýl, ktorý nemiluje kontrast, preto je potrebné vybrať maximum odtieňov čo najbližšie k sebe.

Rada odborníka: Charakteristickou črtou interiéru v provensálskom štýle je ľahkosť a vizuálna beztiaž. Čiastočne je to zásluha široko používaných neutrálnych farieb, ktoré mierne rozširujú priestor. Zároveň je ťažké predstaviť si ten istý predpoklad s hustými, tlmenými zavretými závesmi na oknách. Preto by mala byť spálňa v tomto štýle maximálne osvetlená a okná by mali mať ľahké, tenké záclony vyrobené z prírodných tkanín.

luxusna spalna v provensalskom style
Zdroj: Pinterest

Dôraz na posteľ

Provensálsky štýl venuje posteli, ako základnej časti spálne, osobitnú pozornosť. Tvar postele je jednoduchší, s drevenými nohami, často s vyrezávanými prvkami alebo s jemnými kovanými prvkami vo forme ozdobeného čelného rámu či nôh. Posteľ je často doplnená ozdobnými vankúšmi a baldachýnom, ktoré jej dodávajú jedinečný pôvab. Pre tento štýl sú typické predovšetkým prírodné látky ako bavlna, ľan či satén.

postel v provensalskom style
Provensálsky štýl si získa každého už na prvý pohľad. Zdroj: iKuchyne.sk

Nábytok

Nábytok by mal byť vyrobený z masívneho dreva so zachovaním prírodnej farby alebo natretý bielou farbou. Masívne a drsné rustikálne zariadenie nie je pre tento jemný elegantný štýl vhodný. Nemali by ste však zabúdať na to, že určitý provizórny a starý vzhľad odlišuje očarujúci francúzsky umelecký štýl od ostatných. Nočné stolíky na tenkých rovných alebo šikmých nohách či ľahké ratanové kreslo doplnia originálny vzhľad vedľa veľkej a pevnej postele. Ideálnym tipom je aj kreslo alebo hojdacie kreslo s prikrývkou, ktoré prinesie do miestnosti atmosféru teplého pohodlia.  

nocny-stolik-scandinavia
Pri výbere nočného stolíka vsaďte na jednoduchosť a praktickosť. Zdroj: iKuchyne.sk

Vhodné osvetlenie

Hlavný zdroj svetla v takejto neobvyklej spálni by mal byť tiež neobvyklý. Môže to byť kovaný luster so žiarovkami, sviečkami alebo látkovými tienidlami. Ako stolové lampy si vyberte modely so zjavným rustikálnym dizajnom alebo štylizované do provensálskeho štýlu – kovaný kov, tienidlo v tvare kužele z prírodnej tkaniny.

Luster dokáže vytvoriť jedinečnú atmosféru v každej spálni. Zdroj: iKuchyne.sk
biela-stolova-lampa
Stolová lampa môže byť nielen praktická, ale aj štýlová. Zdroj: iKuchyne.sk

Príjemné veci v podobe vhodných doplnkov

Ak máte radi bohatú výzdobu, tento štýl je presne niečo pre vás. Dajte si záležať na doplnkoch a drobnostiach ako sú starožitné skrinky či rámčeky na fotky. Prázdne steny je dobré vyplniť vkusnými maľbami, zrkadlami v rámoch či ozdobnými hodinami a taniermi. Nočné stolíky a iné miesta v spálni je možné ozdobiť elegantnými soškami, svietnikmi či vázami so skutočnými kvetmi.

Strieborne Zrkadlo
Štýlové zrkadlo by nemalo chýbať v žiadnej spálni. Zdroj: iKuchyne.sk

Provence alebo „francúzska krajina“ je veľmi obľúbená medzi ľuďmi, ktorí sa snažia priniesť dotyk vidieckeho kúzla do ich domu a zároveň zachovať eleganciu francúzskeho domu. Ak patríte k týmto ľuďom aj vy, neváhajte a zariaďte si vašu spálňu práve v provensálskom štýle.