feng shui a zrkadlá

Zrkadlá a Feng Shui: Ako ich správne používať?

Zrkadlá slúžia nielen na kontrolu vášho vzhľadu, ale môžu byť pútavým prostriedkom v miestnosti. Vytvárajú ilúziu toho, že miestnosť vyzerá väčšia a priestrannejšia. Poradíme vám, ako zariadiť byt s pomocou zrkadiel v spojitosti s Feng Shui.

Feng Shui a zrkadlá

Podľa Feng Shui majú zrkadlá špeciálny význam – môžu zosilniť, zväčšiť alebo zdvojnásobiť energiu. Ak sú zrkadlá umiestnené v interiéri správne, môžu priniesť prosperitu a bohatstvo a umožniť tok čchi. Kam sa zrkadlá umiestniť môžu, a kam zas nie? Prečítajte si náš článok a dozviete sa odpovede. 

feng shui a zrkadlá
Zdroj: iKuchyne.sk

Jedáleň ako najvhodnejšia miestnosť pre zrkadlá

Zrkadlá v jedálni sú vhodným príkladom skvelého použitia v spojitosti s Feng Shui, pretože zdvojnásobujú (energeticky) množstvo jedla, čím vyvolávajú väčšie bohatstvo a hojnosť. Vytvárajú tiež viac svetla v priestore, takže zrkadlami v jedálni nikdy nič nepokazíte.

Rada odborníka: Kuchyňa má negatívny tok Feng Shui energie, a to je hlavný dôvod, prečo by v nej nemali mať zrkadlá miesto, pokiaľ nie sú len malé a ozdobné. Zrkadlá odrážajú energiu vody a kuchyňa je doménou ohňa, tieto dva prvky sa zrážajú a vytvárajú konfliktnú energiu v oblasti, kde je potrebná hlavne šťastná a harmonická energia.

Nastenne zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk
zlate Nastenne zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

Veľké zrkadlo na malom priestore

Zrkadlo v chodbe je zvyčajne dobré z viacerých dôvodov. Do často malého priestoru prináša viac svetla, funguje tiež na praktickej úrovni, aby ste skontrolovali svoj vzhľad pred odchodom z domu. Feng Shui verí, že umiestnenie zrkadla do úzkej dlhej chodby je skvelý spôsob, ako nenechať čchi odtiecť príliš rýchlo a urobiť miestnosť zaujímavejšou. Existujú však aj skutočne zlé umiestnenia zrkadla v chodbe, ktoré je dôležité si uvedomiť. A to zrkadlo obrátené k dverám a umiestnenie zrkadla otočeného k schodisku. Prečo? Umiestnenie zrkadla odrážajúceho schodisko iba zdvojnásobuje znepokojujúcu a neuvoľňujúcu energiu schodiska.

Strieborne Zrkadlo
Štýlové zrkadlo by nemalo chýbať v žiadnej spálni. Zdroj: iKuchyne.sk

Zrkadlá v spálni 

Zrkadlá sú v moderných izbách dnes už celkom bežné. Všeobecne platí, že mať zrkadlá v spálni nie je zlá vec. Avšak aj tu platí, že je dôležité, kde ich umiestníte. Zrkadlo by nemalo smerovať k posteli, pretože niektorí odborníci tvrdia, že zrkadlo smerujúce k posteli spôsobuje zlé sny a nepokojné noci. Iní zas hovoria, že to môže priniesť tretiu stranu do vášho vzťahu a dokonca tendencie kradnúť dušu. 

striebornosiva postel a zrkadlá
Zdroj: iKuchyne.sk

Obývačka bez zrkadiel

Na prvý pohľad sa to možno zdá zvláštne, pretože zrkadlá v obývačke nájdeme pomerne často, avšak s prihliadnutím na Feng Shui to nie je až tak správne. Niektorí hovoria, že zrkadlové umiestnenie v obývacej izbe robí oslavy a zhromaždenia sviatočnejšími, pretože to vyzerá, akoby sa počet ľudí zdvojnásobil. Iní sú však znepokojení zrkadlom, ktoré zosilňuje energiu privádzanú hosťami, najmä tými, ktorí majú v sebe negatívnu energiu.

medene zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že rovnako ako posteľ by aj zadná časť pohovky mala byť umiestnená oproti stene, aby bola zaistená bezpečnosť? Ak sa na stenu za sedačkou či pohovkou umiestni zrkadlo, stratí sa pocit bezpečia. To isté platí aj o zrkadle umiestnenom na stene za posteľou.

okruhle nastenne zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

Zrkadlá umiestnené oproti sebe

Zatiaľ čo veľké zrkadlo v akomkoľvek priestore vyzerá dobre a vkusne (najmä ak je zrkadlo krásne zarámované), pretože dodáva krásu, svetlo a pocit priestrannosti. Umiestnenie zrkadiel tak, aby sa navzájom odrážali, sa považuje s prizeraním na Feng Shui za nevhodné. Toto umiestnenie vytvára neustále odrážanie energie podobné veľmi aktívnemu a chaotickému pohybu, čo určite nie je dobré pre žiadny domov.

drevene zrkadlo hemingway
Zdroj: iKuchyne.sk

Zhrnutie dobrého a zlého použitia zrkadiel

Najhoršie spôsoby, ako umiestniť zrkadlo:

  • Na stenu smerujúcu k akýmkoľvek dverám, najmä k vchodovým dverám
  • Čelom k posteli alebo nad posteľ
  • Za chrbtom v kancelárii
  • Umiestnené takým spôsobom, ktorý odráža náročnú energiu (schodisko či elektrické vedenie)

Najlepšie spôsoby, ako umiestniť zrkadlo:

  • Odráža svetlo alebo inšpiratívny krásny výhľad
  • Umiestnené v najlepšej oblasti Feng Shui, ktorou je jedáleň
  • Umiestnené v oblasti peňazí alebo zdravia
zlate nastenne zrkadlo espejo
Zdroj: iKuchyne.sk

Neváhajte a pozrite si našu ponuku zrkadiel. V dome či v byte je nevyhnutné aspoň jedno zrkadlo v plnej dĺžke. Zrkadlo, ktoré umožňuje človeku úplne sa vidieť, je vždy dobrým tipom v rámci Feng Shui, pretože odráža späť váš vlastný imidž. Uistite sa, že váš domov má aspoň pár zrkadiel, pretože každý priestor potrebuje svoju pokojnú a osviežujúcu energiu, ktorú zrkadlá zväčšujú.