taburetka

Taburetka a jej miesto v našich domovoch

Nízka čalúnená sedačka bez operadla. Taburetka. Rýchlo ju presuniete tam, kde potrebujete. Tajná skrýša, ale len dovtedy, kým nikomu neprezradíte, že má aj úložný pristor. Zmena bez veľkých investícií, ktorou oživíte svoju domácnosť. Malá súčasť nábytku, ktorá dokáže veľké veci. Prezradíme vám, čím všetkým dokáže obyčajná taburetka prekvapiť.

taburetka
(zdroj: ikuchyne.sk)

Taburetka včera a dnes

V minulosti sme sa s taburetkami stretávali skoro v každej domácnosti. Väčšinou boli súčasťou sedacej súpravy, vyrobené z rovnakých materiálov. Aby spolu pekne ladili. Neskôr sa z ponuky stiahli, aby sa dnes mohli ukázať v plnej kráse. Už nie sú len súčasťou sedačky, ktorú ste si vybrali. Tvoria samostatný a často veľmi výrazný a originálny prvok, ktorý vám v izbe padne do oka ako prvý. 

Módny výstrelok? Ale kdeže

Nie, nehovoríme len o moderných domácnostiach, ktoré potrebujú niečím upútať. Taburetka nájde uplatnenie v každej domácnosti. Prispôsobte ju štýlu, v ktorom ju máte zariadenú a rýchlo sa stane vašim každodenným pomocníkom. Farba, materiál, tvar a dizajn rozhoduje. Ponuka je pestrá. 

Aké taburetky sa najviac páčia vám? Viete, z čoho sú vyrobené? Taburetka je dlhodobou investíciou. Nemeníte ju každý deň. Budete na nej sedieť, vykladať nohy, občas poslúži ako stolík na kávu. Tak nech niečo vydrží. 

RADA ODBORNÍKA

Na ich čistenie používajte prípravky na čalúnenie, ekokožu, kožu, či drevo. Vysedené a vyšúchané miesta sa na nej tak skoro neukážu.

Taburetka a jej multifunkčné využitie

Ujasnite si, kde ju chcete umiestniť a na čo všetko ju v priebehu dňa využijete. Dizajnový kúsok, ktorý má izbu v prvom rade ozvláštniť, pri každodenných činnostiach nevyužijete. Keď hľadáte taburetku, ktorú môžete ľahko a rýchlo presunúť tam, kde ju práve potrebujete, siahnite po niečom ľahšom. Taburetka ako súčasť zariadenia konkrétnej izby môže byť aj mohutnejšia.

Do obývacej izby s ňou

V obývačke sa s taburetkou stretávame najčastejšie asi aj preto, že v nej trávime najviac času a máme ju spojenú s oddychom. Nohy si vyložíte len pri sledovaní televízie a čítaní dobrej knihy a podnožka je na to priam stvorená.

Prišla návšteva a nemáte ich všetkých kde posadiť? Prisuňte taburetku. Celý deň sa na nej sedieť nedá, ale kým vypijete kávu, poslúži. Taburetky s úložným priestorom nepreťažujte. Odložte do nich deky a vankúše, aby ste ich mali večer po ruke. Obľúbená kniha, či časopis si v nej tiež nájde miesto. Zaplňte ju tak, aby sa s ňou dalo ľahko hýbať. Taburetka nebola stvorená preto, aby stála na jednom mieste.

Nepodarilo sa vám nájsť ten správny konferenčný stolík? Taburetka ho ochotne zastúpi. Zvoľte materiál, z ktorého ľahko zotriete prípadné nečistoty a originálny konferenčný stolík je na svete. 

V spálni ju využijete tiež

Nahradí vám nočný stolík, nemého sluhu, aj stoličku na sedenie. Zlaďte ju s doplnkami, alebo ju využite ako výrazný prvok, ktorý pošepká niečo o vašom štýle. Manželovi sa páči iná? Nech si vyberie tú svoju. Vy predsa tiež nie ste rovnakí. 

modrý taburet
(zdroj: ikuchyne.sk)

RADA ODBORNÍKA

Škvrny na zamate prečistíte tak, že po škvrne rozsypete soľ a povrch prekefujete kefou s jemnými vlasmi.

Taburetka a jej uplatnenie v detskej izbe

Funkčnejší úložný priestor na hračky nenájdete. Taburetka skryje plyšáky, bábiky, lego, aj autíčka. Rozlúčte sa s polámanými boxami z umelej hmoty, ktoré musíte každú chvíľu meniť, aby si na ich ostrých hranách dieťa neublížilo. Taburetka všetko skryje a keď dieťa uprace, ešte si na nej aj pekne posedí. Čo viac môžete v detskej od taburetky chcieť? Pekný rozprávkový motív? Taburetku v podobe obľúbeného zvieratka? Deti vám s výberom ochotne pomôžu. Sú im sympatické aj preto, lebo z nábytku okolo najviac vyhovujú ich výške a dobre sa im s nimi manipuluje.

ruzovy-zamatovy-taburet
V princeznovskej ružovej farbe sa takáto taburetka zapáči nejdnej dievčine. Bábiky si hneď nájdu miesto na uloženie. (zdroj: ikuchyne.sk

NÁŠ TIP

Chcete taburetku, ktorú nikde inde nenájdete? Vyrobte si ju. Pletená, či háčkovaná? Máte veľa zbytkov látky? Čo tak patchwork? Alebo máte lepší nápad?

V predsieni si taburetka miesto nájde

Pri obúvaní si na niečo sadnúť potrebujete. Okrem toho, keď si vyberiete taburetku s uložným priestorom, skryjete v nej dáždniky, či čiapky, šály, rukavice

Vo veľkej predsieni sa s taburetkami môžete vyhrať. Fantázii sa medze nekladú. Kombinujte tak, ako sa vám páči.

modro-biela-taburetka-pouf
Taburetka do predsiene môže mať len dekoratívny charakter. (zdroj: ikuchyne.sk)

V kuchyni poslúžia taburetky drevené

Drevené taburetky sú ľahké, skladné a nevyužijete ich len na sedenie. Potrebujete niečo z hornej poličky? Stačí prisunúť taburetku, vystúpiť na ňu a horná polička zrazu nie je nedosiahnuteľná. Potrebujete malý príručný stolík, lebo vám na stôl nevojde všetko, čo ku obedu potrebujete? Taburetka rada poslúži. Návšteva sa presunula z obývačky do kuchyne? Stavte sa, že taburetka bude obsadená ako prvá.

Pekná taburetka obohatí váš domov o zaujímavý kúsok a keď využite všetky možnosti, ktoré ponúka, život bez nej si už nebudete vedieť predstaviť.