Interier vo farbe roka 2020

Interiér vo farbe roka 2020

Farba roka 2020 je tzv. classic blue, čiže klasická modrá. Tento farebný odtieň je známy tým, že sa skvelo hodí do každej jednej miestnosti. Je štýlový a svieži. Ľahko sa kombinuje a je vhodný ako do menších, tak aj väčších priestorov. Ak premýšľate, ako zariadiť byt vo farbe roka, čítajte ďalej.

modrý interiér
Interiér vo farbe roka - Classic Blue. Zdroj: Pinteterest

Klasická modrá je dnes veľmi obľúbená v móde. Modré tričká, nohavice alebo bundy patria medzi trendy už niekoľko rokov. Niet sa ani čomu čudovať. Modrá je základnou farbou. Vyskytuje sa takmer všade. Dobre vyzerá s bledšími odtieňmi. Nič však nepokazíte ani tými tmavšími. Ako zariadiť byt do tejto farby správne? 

Upokojujúca modrá

Každý rok spoločnosť Pantone vyberie farbu. Tá následne kraľuje celý rok. Z veľkej časti ovplyvňuje módu, no nielen tú. Prejavuje sa taktiež pri zariaďovaní interiéru. Minulý rok bola farbou roka teplá koralová. Tá sa hodila najmä na letné obdobie. 

Na rok 2020 vybrala Pantone upokojujúci modrý odtieň. Ide o klasickú modrú, čím spoločnosť vyhovela mnohým. Je to totižto veľmi obľúbený odtieň nachádzajúci sa takmer všade. Zariadiť byt je tak omnoho jednoduchšie. 

realizácia kuchyne ikuchyne
Zdroj: iKuchyne.sk

Stavte na veľké kusy doplnkov 

Interiéroví odborníci a špecialisti radia, aby ste na modrú stavili pri veľkých doplnkoch. To znamená modré obrazy, záclony alebo koberce. Netreba sa však báť ani veľkých kusov nábytku, ako napríklad sedačky. S tou však opatrne. 

Ostaňme ešte pri doplnkoch. Tie vedia miestnosť od základov zmeniť. Modrá má výhodu v tom, že sa hodí do každého štýlu. Minimalizmus preferuje bielu farbu, ku ktorej sa modrá perfektne hodí.

Rovnako sú na tom iné štýly. Rustikálny poskytuje kombináciu viacerých farieb, kde modrá zapadne. V industriálnom sa hodí skôr tmavší odtieň klasickej modrej. 

obývačka s modrým dekorom
Obrazy sú skvelým doplnkom na stenu. Zdroj: Pinterest

Modré steny 

Ak premýšľate, ako zariadiť byt, vyskúšajte vziať do úvahy modré steny. Je jedno či ide o kúpeľňu, obývačku alebo kuchyňu. Jeden modrý pás alebo jedna celá modrá stena pritiahnu pozornosť. Skvelo vyniknú a zmenia úplne celú atmosféru priestoru. 

Pre mnohých je modrá farbou luxusu a elegancie. Ak ju skombinujete so zlatými doplnkami, vyhrali ste. Obývačke, kuchyni alebo hociktorej izbe v domácnosti dodáte drahý vzhľad. 

Interier vo farbe roka 2020
Modrá farba na aspoň jednej strane sa stane doplnkom interiéru sama o sebe. Zdroj: Pinterest

Ako zariadiť byt vo farbe roka? Stavte na jeden výrazný kúsok

Na začiatok je dobré vedieť, ktorý kúsok je v danej miestnosti ten výrazný. V obývačke ide o sedačku, v kuchyni zas o kuchynskú linku či ostrovček. V spálni je to posteľ a v kúpeľni ide často o skrinky a komody. 

Následne už len kombinujte hlavné kúsky s doplnkami a celým interiérom. To znamená, modrá sedačka vyzerá veľmi dobre v bielom interiéri. K celému takémuto výsledku vyberte zlaté doplnky. 

jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri kuchyni máte naozaj široký výber. Najjednoduchšie spravíte, ak stavíte na doplnky. Zlým krokom nie sú ani modré skrinky, linka alebo stoličky. Rovnako ako pri obývačke, tak aj v tomto prípade, ju kombinujte s bielou

Kúpeľňa je celkom jednoduchá na zariadenie. Vo veľkej obľube sú tu práve tmavé odtiene ako napríklad fialová alebo tmavomodrá. Klasická modrá je len o zopár stupňov bledšia. V kúpeľni nezabúdajte na lesk. Vďaka nemu farba vynikne. 

V spálni nemusíte meniť úplne celú posteľ. Stačí zvoliť modré návliečky a vankúše. Po prípade ich doplňte modrými doplnkami. 

modrý taburet
(zdroj: ikuchyne.sk)
taburetka
(zdroj: ikuchyne.sk)

Rada odborníka 

Dôležité je myslieť na to, že v interiéri je niekedy menej viac. Kombinujte maximálne 2 – 3 farby. Miestnosti budú vyzerať dobre a bude z nich vyžarovať príjemná atmosféra. 

Obľúbený textil 

Textil sa nachádza v každej jednej miestnosti. Záclony, vankúše, deky, koberce a mnoho iného. Tie prinášajú teplo a intimitu. Robia interiér domovom. Ak teda premýšľate, ako zariadiť byt vo farbe roka, sú vhodné doplnky v tejto farbe. Dokonca je to aj finančne menej náročné ako celé kusy nábytku.

modrozlatý vankúš
Vyskúšajte modré vankúše. Zdroj: iKuchyne.sk
kralovsky-modry-zamatovy-vankusik-so-zlatou-potlacou
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri tmavších modrých záclonách si dávajte pozor, aby ste z miestnosti nevzali svetlo. To je, najmä pri modrom zariadení, dôležité. Klasická modrá je tmavým odtieňom. Ten dokáže opticky miestnosť zmenšiť. 

Premýšľate, ako zariadiť byt vo farbe roka? Čo tak modré svietidlá?

A keď sme už načrtli tému nedostatku svetla, je dôležité spomenúť lampy. V tomto prípade máte veľkú výhodu. Svietidiel nájdete na trhu veľké množstvo. Od menších k väčším. Od samostatne stojacich k stolným a podobne. 

keramicka-stolova-lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Jedinou podmienkou pri ich výbere je, aby ste sa zamerali na modré odtiene. Do už modrého interiéru sa hodia jednoduché typy v bielom alebo zlatom prevedení. Za vyskúšanie stoja tiež bledšie odtieňov iných farieb. Vhodné sú napríklad pastelové chladné odtiene. 

Každá farba je výnimočná svojím spôsobom. Klasická modrá pôsobí upokojujúco. V interiéri vyzerá luxusne a štýlovo. Aj keď ide o pomerne tmavý odtieň, netreba sa ho báť. Pri správnej kombinácii s inými farbami vie pekne vyniknúť. 

tmavomodro-zlaty-konferencny-stolik
Na začiatok môžete pidávať modrú farbu do interiéru v podobe menších doplnkov. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver 

Klasická modrá sa hodí najmä do väčších miestností. Keďže je tmavšia, vie opticky interiér zmenšiť. Preto sa jej v malých bytoch vyhýbajte alebo ju voľte vo forme menších doplnkov. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu