minimalistický pracovný kútik

Vytvorte si pracovný kútik v byte

Pokiaľ je pre vás v interiéri podstatný osobný priestor, pracovný kútik je skvelým riešením, ako si dopriať miesto výhradne pre seba. Ideálne prostredie na riešenie vašich povinností a zároveň miesto osobnej sebareflexie. Vytvorte si pracovný kútik, v ktorom budete radi tráviť čas a práca v ňom bude naplňujúca.

pracovňa ikuchyne
Pracovňa vyskladaná z kúskov, ktoré nájdete na našom e-shope. Zdroj: iKuchyne.sk

V priestoroch vášho bývania je dôležité mať vyčlenené miesto na prácu a odpočinok. V rámci oddelenia jednotlivých zón sa dokážete lepšie sústrediť na jednotlivé činnosti a zároveň menej spadať do prokrastinácie.

biela pracovňa
Minimalistický pracovný kútik v bielych farbách vytvára pocit pokoja. Zdroj: Pinterest

Ako si zariadiť pracovný kútik? 

Je vhodné zariadiť si priestor podľa vašich osobných preferencií, aby ste sa v ňom cítili čo najpríjemnejšie. Nezabudnite na dôležité zariadenie, ktoré nemôžete v prípade pracovného kútiku vynechať. Patrí sem písací stôl, sedenie, stolová lampa na osvetlenie pracovného priestoru, potreby na písanie a ostatné kancelárske nevyhnutnosti. Môžeme sem zaradiť aj technické vybavenie. Užitočný vie byť i regál na odkladanie nevyhnutností. Patria sem aj poličky na odkladanie kníh, papierov, zápisníkov a podobne. Nezabudnite na jednoduchý prístup k elektrine.

pisaci stol
Zdroj: iKuchyne.sk

Minimalistický pracovný kútik 

Pokiaľ ste typ človeka, ktorý preferuje poriadok a chcete mať vo svojich veciach jasno, nezahlcujte svoj písací stôl príliš veľkým množstvom detailov. Tie by vás znervózňovali a miesto inšpirácie by ste v nich videli nepotrebnú zbytočnosť. V prípade minimalistického prevedenia vám postačí stôl, stolička a počítač. Čím menej vecí, tým lepšie. Pravda je i v tom, že pracovný kútik, ktorý je plne upravený, vás môže naviesť aj k poriadku v pracovných záležitostiach. Vyhnite sa detailom, ktoré by príliš strhávali vašu pozornosť a odvádzali vás od vašej práce. Jednoduché farby vám pomôžu k minimalizmu. 

pisaci stôl s čiernou podnožou
Zdroj: iKuchyne.sk

Pracovný kútik pre idealistov 

Pri oveľa nápaditejších priestoroch pre kreatívne založených ľudí, je dôležité mať po ruke pár nevyhnutností a detailov, ktoré pracovný kútik pozdvihnú po estetickej stránke. V podstate ide o kreatívne duše, ktoré hľadajú inšpiráciu a pri práci ich bavia nápadité idey. Na stole majú pár osobných vecí, ktoré im buď priamo slúžia k práci alebo sú druhoradé v zmysle doplnkovosti. Pracovný kútik je odrazom ich charakteru a zvyčajne majú po ruke niekoľko osobných predmetov, ktoré vkusne dopĺňajú miesto.

jednoduchý pracovný kútik
Zdroj: Pinterest
kancelarska stolicka v skandinavskom style
Zdroj: iKuchyne.sk

Dôležité detaily 

Dajte si záležať na výbere kvalitnej kancelárskej stoličky, ktorá je pre pracovný kútik podstatná. Budete tu tráviť dlhé hodiny, preto je nevyhnutné na to myslieť. Pokiaľ máte radi spestrenie pracovného miesta, skúste si preniesť do priestoru malé detaily, ktoré ho ozvláštnia. Zaveste si nad písací stôl obľúbený obraz, maľby, možno i fotografie. Získate tým osobnejší vzhľad prostredia. Pridajte kvety, ktoré prostredie oživia. Užitočným doplnkom môže byť i nástenka, prípadne hodiny, a tiež úložné boxy na doklady.

hneda kancelarska stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk
bezova kancelarska stolicka
Zdroj: iKuchyne.sk

Samostatná pracovňa alebo nie?

Pracovný kútik si môžete vytvoriť v samostatne vyčlenenej izbe, pokiaľ máte na to podmienky. Ak to nie je možné, na zriadenie použite kľudnejšiu časť domu alebo časť obývacej izby. Neodporúča sa práve často zvolená spálňa, keďže je vhodnejšie, ak sú tieto dve zóny oddelené. V prípade, že chcete pracovný kútik zriadiť v spálni, použite na predelenie týchto dvoch zón napr. francúzsku stenu. Za iných okolností sa radšej pokúste svoj pracovný kútik vytvoriť v inej časti bytu. Ak vykonávate vašu prácu manuálne, môžete si vybrať na zriadenie pracovne i iný priestor, ktorý je napríklad situovaná v zadnej časti domu, samostatnom altánku alebo garáži. Pokiaľ ste typ, ktorý má radšej uzavreté priestory na prácu, môže byť pre vás vhodná práve samostatne vyčlenená miestnosť.  Bude sa vám tu skvelo pracovať.

Náš tip:

Orientujte pracovný stôl tak, aby ste mali dostatok svetla na vašom pracovnom stole, ale napriek tomu vám slnko nebránilo v práci. Vyhnite sa umiestneniu stola priamo oproti oknu. 

Veľkosť pracovného kútiku závisí od vašej práce a preferencií. Niekedy plne stačí priestor na stôl, sedenie a celá práca sa odohráva viac-menej v počítači. Pokiaľ však maľujete alebo vyrábate kreatívne produkty, malá plocha písacieho stola vám nebude stačiť. V tomto prípade je lepšie zvoliť samostatnú miestnosť, kde si odložíte všetky potrebné veci. 

dámsky pracovný kútik
Zdroj: Pinterest

V bytových priestoroch je náročnejšie vyčleniť si samostatnú izbu na prácu. V niektorých prípadoch je to možné, inokedy nie. Pokiaľ to vo vašom prípade nie je možné, určite nezúfajte. Krásny pracovný kútik si vytvoríte i v nevyužitom rohu obývacej izby alebo v kuchyni. Závisí to len od vašej kreativity. 

Pracovné prostredie ako z kancelárie 

Pokiaľ preferujete prácu z kancelárskych priestorov, môžete si doma vytvoriť imitáciu práve tohto prostredia. Zamerajte sa na jednotlivé detaily, ktoré vám evokujú daný priestor. Väčšinou ide o jednoduchý dizajn prostredia. Je preň príznačný klasický písací stôl so šuflíkmi, kancelárske sedenie, rôzne šanóny a regále, možno i malý kútik so sedačkou na oddych. Do tesnej blízkosti si môžete dať i kávovar, aby ste si vytvorili čo najautentickejšie prostredie. 

minimalistický pracovný kútik
Kreatívny a zároveň minimalistický pracovný priestor. Zdroj: Pinterest

Dôležité je, aby pracovný kútik obsahoval všetko potrebné ku práci. Prispôsobte ho vášmu vkusu a investujte do nového zariadenia, ktoré vám prácu spríjemní. Výber prostredia je individuálny. Vyhradené miesto na prácu vám určite prospeje. Pokiaľ pracujte z domu, je to vskutku nevyhnutnosť, ktorá je len otázkou času.