velkonocna vyzdoba ikuchyne hygge

Ako zariadiť byt s dôrazom na fenomén HYGGE?

Radi by ste si zariadili váš domov do štýlu, ktorý bude vyvolávať príjemné pocity a pohodu? Ideálnou voľbou je fenomén HYGGE. Poradíme vám ako zariadiť byt v tomto štýle.

Čo je Hygge?

Hygge je dánske slovo, niektorí tvrdia, že pojem pochádza zo stredovekého slova „objatia“, iní ho spájajú so škandinávskym podstatným menom „nálada“. Slovo primárne zahŕňa dánsky spôsob života, ale je spájaný aj s dizajnom. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť vyrovnaný priestor v duchu minimalizmu. Neporiadok môže spôsobiť stres, ktorý je opakom upokojujúceho a šťastného spôsobu dánskeho životného štýlu. Hygge je koncept, ktorý sa zvyčajne spája so zimou, no môže sa využívať počas celého roka.

velkonocna vyzdoba ikuchyne hygge
Hygge sa mnohým spája len so zimnou výzdobou. Nie je však tomu celkom tak. Hygge je tu s nami po celý rok - v každom ročnom období. Zdroj: iKuchyne.sk

Neutrálne farby sú kľúčové

Farebná schéma vášho domova by nikdy nemala byť príliš ohromujúca, pokiaľ ide o hygge štýl. Všetko, čo pridáte do interiéru, by malo prispieť k atmosfére harmónie a pokoja. Pri vytváraní relaxačného priestoru je dôležité držať sa neutrálnej farebnej palety. Použitie pastelových farieb – svetlo šedá, hnedá a krémová, vytvorí pre vás a vašich hostí príjemné a pohodlné prostredie.

VEDELI STE, ŽE: Dáni používajú zmes materiálov a vzorov, aby pridali charakter a záujem o to, čo by bolo inak relatívne minimalistickou schémou? Majú tendenciu používať veľa teplých prírodných materiálov, ako je drevo, koža a vlna. Celkový vzhľad sa musí držať v príbuznej farebnej palete, aby sa predišlo zbytočným kontrastom.

sivá pohodlná sedačka
Svetlé farby vyvolávajú nielen príjemné pocity, ale opticky tiež zväčšujú priestor. Zdroj: iKuchyne.sk

Po akom nábytku siahnuť?

Interiér, ktorý je zariadený v hygge štýle nemá veľa nábytku. Primeraná spotreba či recyklácia (opätovné použitie materiálov) sú kľúčovými. Dáni sú známi svojou skromnosťou, schopnosťou uspokojiť sa s malým počtom vecí, no nemá to nič spoločné s chamtivosťou či naopak s chudobou. Skôr je to dôsledok rešpektu voči vlastnej práci a práci iných ľudí či k prírode. Nábytok v hygge štýle je funkčný a cenovo prijateľný. Má jednoduchý tvar, ale veľmi elastický, nesmú chýbať malé konferenčné stolíky či police na svietniky.

set konferencnych stolikov v skandinavskom style
Konferenčný stolík môže byť praktický, ale zároveň aj štýlový a vkusný. Zdroj: iKuchyne.sk
Modra Stolicka
Pre Hygge sú priznačné jemné farby. V takýchto farbách by mal byť aj váš nábytok. Zdroj: iKuchyne.sk

Svetlo je v hygge štýle dôležité

Sviečky, žiarovky a krby patria medzi najvyužívanejšie možnosti osvetlenia, ktoré by sa určite mali nachádzať v domácnosti plnej hygge. Osvetlenie môže zmeniť vašu náladu, takže si vyberte niečo, čo máte radi. V škandinávskom štýle je bežné nájsť sviečky rozptýlené po celom priestore. Osvetlenie nad posteľou je tiež skvelý spôsob, ako začleniť hygge do vášho domova, vďaka čomu bude spálňa vašou oázou pokoja a oddychu.

biela zavesna lampa Scandinavia
Zdroj: iKuchyne.sk
sviečky hygge
Vďaka sviečkam sa vám podarí navodiť príjemnú atmosféru v ktorejkoľvek časti vášho domova. Zdroj: Pinterest.com

Rada odborníka: Stretnutia s rodinou a priateľmi pri ohni sú neodmysliteľnou súčasťou dánskej kultúry. Kachle na drevo sú skvelou energeticky úspornou možnosťou, ktorú by Dáni určite schválili.

Útulnosť a pohodlie v obývačke

Každý domov by mal mať útulný priestor, napríklad aj v obývačke. Siahnite po vhodnej pohovke, pridajte na ňu vrstvy vankúšov a prikrývok a vychutnávajte si čas, ktorý na nej strávite. Pamätajte, že pohostinnosť je jednou zo zložiek dánskeho životného štýlu. Preto pri plánovaní priestoru a zariaďovaní nábytku majte na pamäti nielen vaše požiadavky, ale myslite aj na hostí, ktorí vás budú navštevovať.

Pohovka s vankúšmi
Čím viac vankúšov, tým lepšie. Zdroj: iKuchyne.sk

Čo nesmie chýbať v kuchyni?

Kuchyňa je pre hygge štýl cenným, dokonca magickým miestom. Popri vkusnej a funkčnej kuchynskej linke by v nej nemali chýbať napríklad aj dobrá, multifunkčná rúra či polica so zbierkou receptov. A samozrejme nesmiete zabudnúť ani na pohodlný drevený stôl, pri ktorom sa môže stretnúť celá rodina i priatelia.

kuchynsky styl
Kuchyňa už dávno nie je určená len na varenie, a preto by ste si mali dať na jej zariadení poriadne záležať. Zdroj: iKuchyne
jedálenský stôl z masívu
Drevený jedálenský stôl sa hodí nielen do tohto štýlu, ale aj do iných Zdroj: iKuchyne.sk

Hygge je životný štýl

Hygge je škandinávsky spôsob života, ktorého hlavnými charakteristikami sú teplo a pokoj. Oslavuje zdravie a šťastie a dá sa dosiahnuť nielen vhodnou dekoráciou, ale aj inými spôsobmi. Ako začleniť hygge do svojho životného štýlu?

  • Obklopujte sa svojimi priateľmi a rodinou
  • Buďte vďační za všetko, čo máte
  • Zostaňte hodinu navyše v posteli
  • Nebojte sa opätovného použitia a recyklácie
  • Nestresujte sa
  • Pravidelne čítajte
veľký jedálenský stôl 420cm
Jedáleň zariadená jednoduchým nábytkom a svetlými farbami je tou správnou voľbou. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že Dáni sú známi ako tí najšťastnejší ľudia na svete? Byť šťastnými sa im darí aj začlenením hygge štýlu do svojich životov a domovov. Radi by ste si aj vy zariadili váš byt či dom v tomto štýle? Neváhajte a pozrite si náš eshop, v ktorom nájdete širokú ponuku nábytku a doplnkov, ktoré sa hodia aj do tohto štýlu.