retro

Priveďte do svojho príbytku teplo domova pomocou týchto trikov

Domov nie je len miesto, kde sme vyrastali. Je to taktiež pocit, na ktorý si pamätáme. Pri zariaďovaní je teda dôležité myslieť aj na samotnú atmosféru. Tá sa podieľa na príjemnom pocite z veľkej časti. Ako zariadiť byt tak, aby z neho sálalo teplo domova?

retro
Zdroj: Pinterest

Pri zariaďovaní bytu sa každý z nás snaží o to, aby vyzeral čo najlepšie. Mnohí však zabúdajú na jednu podstatnú vec. Tou je atmosféra a pocit. Bez nich sú miestnosti chladné a neosobné. Ako zariadiť byt a priniesť do neho tú správnu atmosféru? Stačí vedieť tieto triky. 

Zariaďte byt pomocou dreva

Drevo je tým najlepším materiálom. Prináša do domácnosti teplo a príjemnú atmosféru. Vyzerá štýlovo a jednoducho sa kombinuje s rôznymi štýlmi. Je aj symbolom zdravia a prosperity

moderny pribornik z masivu
Zdroj: iKuchyne.sk

Dá sa povedať, že drevo má samé výhody. Vydrží roky bez toho, aby ste ho museli opravovať. Starostlivosť oň je veľmi jednoduchá a nezaberie hodiny. Na trhu nájdete veľké množstvo druhov. Vybrať si môžete tmavé alebo bledé drevo, lakované alebo nelakované. A množstvo ďalších. 

Drevený nábytok je skvelým výberom. Netreba sa upriamiť len na ten. Skvelé sú aj drevené doplnky. 

svietnik
Zdroj: iKuchyne.sk

Podlaha je základ

Podlaha tvorí základ každej jednej miestnosti. Ak premýšľate, ako zariadiť byt a dostať do neho teplo domova, stavte na drevenú podlahu. Z tej sála teplo a hrejivý pocit. Naopak, vyhýbať by ste sa mali chladným kachličkám. Tie robia presný opak ako teplé drevo. Vhodné sú skôr do neosobného minimalizmu. 

Na začiatok by ste mali vedieť, že za drevenú podlahu zaplatíte vysoké čiastky. Na druhej strane, vydrží roky bez toho, aby ste ju menili. Chcete ušetriť? Stavte na imitáciu. Dnes nájdete na trhu celý rad možností. Imitácie sú omnoho lacnejšie a vyzerajú dôveryhodne.

drevena podlaha
Zdroj: Pinterest

Neutrálne tóny

Pri mnohých štýloch existujú desiatky pravidiel. Tie diktujú, čomu sa musíte vyhnúť, a čo naopak nezabudnúť. Na to, aby ste do miestností priniesli pokoj a teplo, takéto niečo neexistuje. 

Dôvod je ten, že každý chápe pod pojmom “teplo domova” niečo iné. Niekto si predstaví praskajúci kozub, niekto iný zas útulné miestnosti. Byt by ste preto mali zariaďovať s citom. Nebojte sa v ňom odraziť svoju osobnosť. 

A aké farby teda zvoliť? Je to čisto na vás. Vyberte si to, čo máte radi. Ak však chcete, aby vynikli doplnky alebo osobné veci, stavte na neutrálne tóny. Vďaka jemným farbám interiéru vyniknú doplnky. Tie často tvoria práve jadro domova. 

medena lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri zariaďovaní bytu stavte na fotografie 

Keď už hovoríme o doplnkoch, na aké ste stavili vy? Útulné miestnosti plné lásky a pokoja by mali mať zopár fotiek. Môžu to byť obrazy, ale taktiež menšie rámčeky na stole. Niektorí dokonca svoje fotografie radi lepia na stenu. 

obrazy na stene
Zdroj: Pinterest

Prečo práve fotografie? Fotografie sú osobné. Ste na nich vy so svojou rodinou či blízkymi ľuďmi. Pomocou nich dávate do miestnosti svoju osobnosť.

Hrejivé textílie

Premýšľate, ako zariadiť byt tak, aby ste sa v ňom cítili dobre? Je to jednoduchšie, ako sa to zdá. Aj napriek tomu, že minimalizmus je dnes obľúbený, mnohí stále preferujú útulnosť. Tá je osobná a hrejivá. Dosiahnuť ju môžete pomocou správnych textílií. 

Medzi najobľúbenejšie textílie sa radia koberce, deky, vankúše, závesy a mnoho iného. Koberce prinášajú teplo zo spodnej časti. Robia to teda veľmi podobne ako drevená podlaha. 

koberec
Zdroj: iKuchyne.sk

Závesy zmenia úplne celú atmosféru miestnosti. Vplývajú najmä na akustiku miestnosti. Najlepšie vyniknú na veľkých plochách. V menšom počte a v minimalistickom prevedení sú vhodné taktiež do menších priestorov. 

Vrstvenie je v bytovom dizajne veľmi obľúbené. Dosiahnete ho pomocou deky, vankúšov a rôznych poťahov. Nezabudnite ani na to, že vrstviť sa dá taktiež prostredníctvom rôznych veľkostí a vzorov. Skúšajte skombinovať rôzne farby, materiály a vzory. a

tmavozeleny-zamatovy-vankusik-so-zlatou-potlacou-paprad
Zdroj: iKuchyne.sk

Doplnkové osvetlenie

Pri otázke, ako zariadiť byt, nezabúdajte ani na doplnkové osvetlenie. Správne svetlo vie vytvoriť útulnú a príjemnú atmosféru. Stavte na samostatne stojace alebo stolné lampy. V menších izbách sú vhodné v počte 1 – 2. Vo veľkých pokojne 3 – 4. 

Pocit tepla je v domácnosti dôležitý. Tvorí tak domov, na ktorý radi spomíname. Vytvorte si pri zariaďovaní bytu to, čo ste mali, keď ste boli deti. V takto zariadenej domácnosti sa budete cítiť dobre nielen vy, ale aj vaši hostia. 

stolova lampa z dreva
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Ak chcete vytvoriť čo najlepší pocit domova, stavte na osobné veci. Sú to tie veci, ktoré máte radi. Nebojte sa experimentovať. V miestnostiach musí byť cítiť vaša osobnosť a váš štýl. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu