jedáleň

Ako si zariadiť jedáleň tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne?

Jedáleň je miestom, kde sa stretáva rodina či priatelia a trávia tam spoločne čas. Prehodnotením farieb, tvarov nábytku, doplnkov a dokonca aj rozloženia miestnosti môžete dať svojej jedálni nový dych a vytvoriť tak priestor, ktorý vyzerá hrejivo a príjemne. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako si zariadiť jedáleň. Inšpirujte sa!

Jedáleň patrí k jednej z najdôležitejších miestností v domácnosti. Aj keď ju mnohí z nás nemusia používať každý deň, stretávajú sa v nej pri príležitosti rôznych udalostí s rodinou či s blízkymi priateľmi. Nie je ľahké navrhnúť priestor, ktorý sa hodí na oslavu, ale napriek tomu je stále funkčný pre každodenný život. Kľúčom je nájsť rovnováhu medzi pohodlím a eleganciou.

jedáleň
Zdroj: iKuchyne

Jedálenský stôl ako hlavný prvok jedálne

Jedálenský stôl je bezpochyby najdôležitejším kusom nábytku v miestnosti, preto sa nebojte siahnuť po štýlovom kúsku. Stôl môže mať zaujímavý tvar, môže byť vyrobený z pútavých materiálov alebo môže mať ozdobený a neobvyklý podstavec. Pri výbere jedálenského stola je rovnako dôležité zamerať sa na kvalitu konštrukcie. Zvážte použitie prírodných materiálov ako je drevo, sklo alebo dokonca kameň, ktoré vám v budúcnosti umožnia zmeniť vzhľad zvyšku miestnosti.

Jedálenský stôl z Manga »
Jedálenský stôl by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Zdroj: iKuchyne.sk Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Okrúhly jedálenský stôl stimuluje konverzáciu a umožňuje ľuďom ľahšiu vzájomnú interakciu. Vytvára tiež pohodlnejšiu a príjemnejšiu atmosféru. Vedeli ste o tom?

Sivý okrúhly jedálenský stôl
Dajte šancu okrúhlemu jedálenskému stolu a nebudete ľutovať. Zdroj: iKuchyne.sk

Vytvorte jedinečnú jedáleň aj vďaka stoličkám

Jedálenské stoličky sú samozrejme tiež dôležité. Ideálnou cestou je voľba súboru rovnakých stoličiek. V poslednom období je však čoraz viac obľúbená aj ich rôznorodosť. Každá stolička môže byť jedinečná a týmto spôsobom môžete kombinovať rôzne štýly a vzory. Existujú rôzne druhy štýlov stoličiek pre jedálne, vyrobené z prírodných materiálov a súčasných plastov. Miešanie farieb a štýlov a pridávanie drevených jedálenských stoličiek k plastovým stoličkám je veľmi trendy.

Horčicovo žltá stolička
Tieto jedálenské stoličky z našej ponuky určite dodajú vašej jedálni tú správnu atmosféru. Zdroj: iKuchyne.sk

Dajte šancu aj menším kreslám či pohovke

Je vaša jedáleň dostatočne veľká a priestranná? Nebojte sa k jedálenskému stolu doladiť menšie kreslá či pohovku. Ak túžite po skutočne príjemnom vzhľade, tou správnou cestou sú práve čalúnené kúsky. Použite kreslá na konci dlhého stola či dolaďte k stolu menšiu pohovku. Pred nákupom sa však uistite, že výška sedadla pohovky bude fungovať s vaším stolom. 

Antracitová rozkladacia pohovka
Príjemné a pohodlné prostredie jedálne môžete dotvoriť aj správne zvolenou pohovkou k stolu. Zdroj: iKuchyne.sk

Vhodné osvetlenie dotvorí príjemnú atmosféru miestnosti

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť jedinečnú atmosféru miestnosti, je výber pútavého svietidla. Napríklad, použite veľký luster, ak chcete, aby bola atmosféra elegantná a vkusná, alebo závesné svetlo, ak uprednostňujete neformálny a uvoľnený vzhľad. Použitie dvoch alebo viacerých osvetlení vo vašej jedálni vytvorí nielen krásny vizuálny efekt nad stolom, ale tiež zabezpečí rovnomerné šírenie svetla v miestnosti, na rozdiel od odlievania svetla z jedného zdroja.

Závesná lampa z naplaveného dreva
Siahnite po funkčnej a zároveň štýlovej lampe a dodajte vašej jedálni ten správny šmrnc. Zdroj: iKuchyne.sk

Zjemnite moderný jedálenský set príjemným kobercom

Elegantné moderné priestory vyzerajú oveľa útulnejšie, keď sú vyvážené ručne vyrobenými prvkami, ako napríklad štýlovým kobercom. Ten dokáže bezpochyby prispieť k príjemnej atmosfére jedálne.

jedalensky stol v industrialnom style
Koberec dokáže urobiť zázraky aj v jedálni. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že: pri zdobení jedálne sú dôležité textúry a farby? Chcete sa cítiť príjemne? Mali by ste sa vyhnúť studeným farbám, ako je modrá. Namiesto toho zvoľte zemité odtiene alebo veselé tóny, ako je oranžová alebo žltá. Zelená je tiež príjemnou voľbou, vďaka ktorej miestnosť pôsobí uvoľnene a upokojujúco.

Vytvoriť jedálenský priestor, ktorý je vhodný na využívanie pri formálnych príležitostiach a zároveň je dostatočne funkčný na to, aby bol súčasťou každodenného života, nemusí byť celkom ľahké. S trochou premýšľania a plánovania to však dokážete vyskladať aj vy. Využite tieto nápady v jedálni ako inšpiráciu, rovnako si pozrite našu ponuku jedálenských stolov, a vytvorte si u vás doma ideálnu kombináciu pohodlia a elegancie.