rastliny

Ako použiť rastliny na zariadenie domova

Pravdepodobne každý z nás má rád prírodu. Prechádzka na čerstvom vzduchu je vždy dobrý spôsob, ako si usporiadať myšlienky a stráviť voľný čas. Prečo teda nemať kúsok prírody doma? V tomto článku si popíšeme, ako môžete použiť rastliny na zariadenie domova.

rastliny
Zdroj: Pinterest.com

Keď čítate tento článok, pravdepodobne ste hrdým majiteľom rastlín, alebo sa ním chystáte byť. Gratulujeme. Otázkou ostáva, ako rastliny použijete. Mohli by ste ich samozrejme vložiť do črepníka ako v iných domácnostiach. To však v rámci dizajnu nie je žiadny zázrak. Sú totiž aj zaujímavejšie spôsoby. Dúfame teda, že tieto tipy vám pomôžu inšpirovať sa a premeniť váš domov na pôvabnú oázu.

Prečo vôbec mať rastliny v domácnosti? Nie je to len o estetike

Výhody rastlín v domácnosti by vám mohli pomôcť nielen uvažovať nad rastlinami, ale brať ich za nevyhnutnosť, ako než len objekt dekorácie. Úprimne, zdravý životný štýl by nikdy nemal vyjsť z trendu. Pokiaľ potrebujete presvedčiť, tu je niekoľko benefitov rastlín v domácnosti.

   1. Čistia vzduch

NASA strávila množstvo času študovaním kvality vzduchu v uzavretých priestoroch. Nie je teda prekvapením, že sa zaoberala študovaním výhod rastlín. Rozsiahly výskum spoločnosti potvrdil, že rastliny hrajú kľúčovú rolu pri zlepšovaníkvality ovzdušia v interiéri. Či už ide o listy, alebo korene rastlín, odstraňujú stopové množstvá toxických výparov v uzavretých miestnostiach a zlepšujú tak kvalitu ovzdušia, ktoré dýchame v domácnosti.

   2. Zlepšujú našu produktivitu

Okrasné rastliny v domácnosti a na pracovisku zlepšujú koncentráciu, pamäť a produktivitu. Práce vykonávané v prostredí s okrasnými rastlinami sú zvyčajne kvalitnejšie a dokončené s oveľa väčšou mierou presnosti ako práca vykonávaná v prostrediach bez prírody.

   3. Pomáhajú v prevencii voči chorobám

Nórsky výskum preukázal, že rastliny vo vnútorných priestoroch znižujú výskyt suchej pokožky, prechladnutia, bolesti v krku a suchého kašľa. Výskum taktiež zistil, že to vedie k zníženému prežívaniu a prenosu vírusu chrípky. Ak chcete teda zvýšiť svoju imunitu pri blížiacom sa chrípkovom období, môžete pouvažovať o obstaraní nejakej tej kvetinky.

13 spôsobov, ako použiť  rastliny v domácnosti

Teraz sa pozrime na konkrétne spôsoby, ako môžete použiť rastliny v domácnosti.

Nájdite farebnú zhodu

Rastliny sú skvelý spôsob, ako priniesť život do akéhokoľvek priestoru. Kľúčom k zariaďovaniu pomocou rastlín je mať viac ako len jednu rastlinu. Môžete ich použiť ako pár vo vchode, alebo v rohu, alebo usporiadajte viacero rastlín v rôznych veľkostiach.

Rada odborníka: farba listov by sa mala navzájom doplňovať. Napr. môžete zvoliť svetlozelené lístie pre dosiahnutie tropického vzhľadu. Poprípade tmavšie zelené pre modernejší a sofistikovanejší štýl.

malé sukulenty
Zdroj: unsplash.com

Zasaďte si doma jedlé rastliny

Jednu vec, ktorú sa naučíte pri pestovaní rastlín v kuchyni, je myslieť ponad klasické záhrady. Jedlé rastliny nielenže vyzerajú v kuchyni dobre, ich pestovanie taktiež znamená, že máte doma kedykoľvek k dispozícii šalát. Vyskúšajte si zasadiť doma niečo jedlé, ako vanilku, bazalku, alebo petržlen a porovnajte chuť s tým, čo kúpite v obchode. Sami budete prekvapení.

bazalka
Zdroj: Unsplash.com

Sledujte, ako sa rastliny menia

Rastliny sú perfektným živým prídavkom do domova. Dokážu vyplniť roh, pridať život do miestnosti, priniesť do priestoru trochu farby. Môžete ich použiť na knižnici, čím jej dodáte textúru. Dobré je taktiež zavesiť rastliny do rohu. Vytvoríte tak vizuálnu zaujímavosť, ktorá priťahuje oči.

Vedeli ste, že: Je zaujímavé, že spolu s plynutím času a ročných období sa mení ich farba. Rastliny sú skrátka umeleckým dielom prírody.

ružový kvet
Zdroj: unsplash.com

Použite ich na zjemnenie miestnosti

Pokiaľ ide o pridávanie kvetináčov a lístia do miestnosti, nejde iba o ich množstvo. Stačí, ak použijete jeden stromček, alebo palmu vo veľkom kvetináči. Je to o veľkosti, farbe, textúre, a to najdôležitejšie, definovaní priestoru v interiéri. Stromčeky a palmy prinášajú jemnosť do tých miestností, ktoré majú tvrdé hrany.

spalna s kvetmi
Zdroj: moderaneedham.com

Využite ich na usporiadanie stola

Ak máte starší, alebo obitý stôl, rastliny môžete použiť na skrášlenie. Jednoduchý spôsob je použiť úzku a dlhšiu nádobu, do ktorej môžete zasadiť napr. 3 rôzne druhy kaktusov. Podlhovasté druhy sú perfektné pre jedálenský stôl. Stanú sa tak stredobodom pozornosti a budú zakrývať nedostatky.

jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk

Skúste atypické kvetináče

Príroda v domácnosti predstavuje finančne nenáročný spôsob, ako dodať priestoru teplo a pohodlnosť. Umiestnenie živých rastlín do košíkov, kvetináčov, ozdobných košov a ich usporiadanie s rôznymi výškami rozjasňuje roh a vnáša do priestoru život. Na stenu môžete namiesto nástennej dokorácie použiť ozdobenie pomocou rastlín.

kvety
Zdroj: unsplash.com

Pridajte do kúpeľni zopár zelených spoločníkov

Kúpeľňa je prirodzene vlhkým prostredím. Pokiaľ má dostatočné osvetlenie, môže byť fantastickým domovom pre bytové rastliny. Pridanie rastliny na poličky, širokú parapetu, alebo posadenie na záhradnú stoličku pridá do rannej rutiny osviežujúci nádych zelenej.

Zdroj: unsplash.com

Umiestnite ich na stolík, alebo lavičku

Také jednoduché a tak dobre vyzerajúce. Pokiaľ máte doma extra povrch, na ktorom sa toho príliš veľa nedeje, skúste pridať nejakú tú rastlinu a urobiť z povrchu nádherný svätostánok pre rastliny.

zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

Skúste rôznorodé biele kvetináče

Zvoľte niekoľko variácií kvetináčov a vytvorte tak vizuálny koncert s pomocou rastlín. Skúste zmiešať kvetináče a umiestniť ich spolu do jednej oblasti. Zahŕňa to niekoľko tipov, ako sú malé kvetináče na podlahe, veľké črepníkové rastliny, dlhé závesné rastliny a rastliny na poličke. Kreativite sa medze nekladú.

sukulenty
Zdroj: designlovefest.com

Alebo skúste mini kvetináče

Mini geometrické kvetináče sú úplne milé. Sú perfektné na doplnenie kávových stolíkov, alebo ottomanov. Poprípade ich môžete použiť ako hlavný bod rovno na jedálenskom, alebo pracovnom stole. Na prvý pohľad si ich všimne každý a nezaberajú príliš veľa priestoru.

minikvetináče
Zdroj: concretegeometric.com

Poprípade rastliny na háčikoch

Rastliny, ktoré sú zavesené na háčikoch sú náramne zvýraznené. Je to neočakávané a pridáva to ďalšiu vrstvu do zariadenia miestnosti. Zaveste ich napr. niekam do rohu. Tam totižto vyplnia prázdny priestor, no zároveň nebudú nikomu zavadzať.

rastliny na kvetináčoch
Zdroj: iKuchyne.sk

Veľkou rastlinou v rohu nič nepokazíte

Toto nikdy nesklame. Ide o pravdepodobne najklasickejší spôsob, kam umiestniť rastlinu v domácnosti. Zaobstarajte si veľkú rastlinu a umiestnite ju vedľa sedačky, alebo obľúbeného kresla. Okamžite to prináša miestnosti trochu okorenenia a vnáša život do predtým prádzdneho priestoru.

svietnik
Zdroj: iKuchyne.sk

Rastliny skrátka nikdy nevyjdú z módy

Rastliny sú súčasťou nášho života, o tom niet žiadnych pochýb. Preto by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Ako ste si mohli prečítať, existuje veľa spôsobov, ako nielen použiť, ale skrášliť pomocou rastlín každý domov. Berte to tak, že pekná kvetinka doma nič nepokazí, ale naopak, skrášli.

Tip: Zaujal vás tento článok? Prečítajte si náš ďalší na podobnú tému: 7 tipov ako si navrhnúť kuchyňu rešpektujúcu životné prostredie.