drevený stôl

Takto predĺžite životnosť vášho dreveného stola!

Drevený stôl je jediný svojho druhu. Je to originál, ktorý vlastníte len vy. Ak však chcete zachovať jeho krásu, treba sa oň vedieť správne starať. Vďaka správnej starostlivosti predĺžite nielen jeho krásu a novosť, ale aj životnosť. 

Správna starostlivosť o drevený nábytok nie je náročná, no je dôležitá. Vďaka nej si drevo zachová svoju farbu, krásu a dokonca aj charakteristickú vôňu. Drevené stoly sa v našich domácnostiach vyskytujú nielen ako doplnok, ale aj ako praktický kúsok. Za takýmto stolom pravidelne sedíme, jeme na ňom či dokonca pracujeme. 

Ako sa teda starať o drevený stôl? Máme pre vás niekoľko rád. Vďaka nim bude váš drevený stôl vyzerať dobre aj po rokoch. 

Správna vlhkosť vzduchu

Kým pri iných druhoch nábytku väčšinou vlhkosť vzduchu neriešime, pri dreve je to potrebné. Tento materiál má jednu zaujímavú vlastnosť. Rád nasáva vlhkosť zo vzduchu naokolo. Preto je dôležité dávať si pozor na to, či v miestnosti nie je príliš vlhko. 

Naopak, ani príliš veľké sucho nie je pre drevené stoly dobré. Vo vlhku drevo napučí, v suchu sa scvrkáva a suší. Ideálna vlhkosť pre drevený stôl je približne 40 – 60 %

To, čo drevu nerobí dobre sú aj rýchle zmeny teploty. Tie majú zlý vplyv na jeho štruktúru. Preto je dôležité narábať so stolom správne. 

RADA ODBORNÍKA: 

Do dreveného stola budete musieť na začiatku investovať o desiatky, možno stovky eur viac. Z dlhodobého hľadiska sa to však vyplatí. Drevo je kvalitný materiál s dlhou životnosťou. Tá je v priemere od 20 až do 35 rokov

Správne umiestnenie dreveného stola

Pri umiestňovaní nového stola často rozmýšľame nad správnym miestom. Do úvahy berieme veľkosť miestnosti, správny rozostup alebo aj to, kde si myslíme, že by sa nám mohol hodiť. Okrem tohto všetkého je pri drevenom stole potrebné myslieť na priame slnko. To mu nerobí dobre. Vyvarujte sa teda umiestneniu hneď pod oknom alebo blízko neho.

Spolu so Slnkom ide ruka v ruke aj teplo. Nemáme na mysli iba teplo zo slnečných lúčov, ale aj teplo z vykurovacích zariadení. To by mohlo jeho štruktúru pomaly ničiť. Drevené stoly by tak mali byť umiestnené ďalej od kozubu či radiátorov. 

Drevený stôl – čistenie 

Prach sa usádza aj na dreve, a preto je potrebné dané povrchy utierať. Inak na tom nie je ani stôl. Drevený jedálenský stôl môže byť často zašpinený od jedla alebo nápojov. Na bežnú starostlivosť vám bude stačiť mäkká, jemne vlhká handrička, ktorou stačí stôl jemne pretrieť. Raz za čas môžete použiť aj prípravok určený na drevené povrchy. Ten zaistí lesk. 

Rôzne povrchové úpravy

Drevené stoly môžete nájsť v rôznych povrchových úpravách. Najčastejšie prevedenia sú: 

  • Lakované drevo
  • Voskované drevo
  • Olejované drevo

Starostlivosť sa tak delí aj podľa toho, akú povrchovú úpravu ste zvolili a aký stôl máte. 

Lakované drevo by ste mali čistiť suchou alebo len jemne navlhčenou handričkou z bavlny. Ak chcete siahnuť po nejakom čistiacom prostriedku, vyberajte tie, ktoré sú určené práve na tento typ dreva. Dopredu ho však na malom mieste vyskúšajte.

Pri čistení na drevo príliš netlačte. Vyhnete sa tak nepríjemným škrabancom alebo iným poškodeniam. 

Voskované drevo je asi to najcitlivejšie. Veľmi zle znáša príliš horúce predmety a vodu. To je aj dôvod, prečo by ste na utieranie mali používať len suchú bavlnenú handričku. Samozrejme, existujú aj určité prostriedky na čistenie voskovaného dreva. Nezabudnite dopredu vyskúšať, aká bude reakcia na daný prostriedok. 

Olejované drevo je veľmi obľúbené aj vďaka jednoduchej starostlivosti. Na tú vám bude stačiť suchá bavlnená handrička.

VEDELI STE ŽE …

Úprava lakom je najbežnejšou a najobľúbenejšou úpravou? Je to najmä vďaka jej jednoduchému čisteniu. Mnohí si ju však obľúbili aj pre moderný vzhľad.

Udržte charakteristickú vôňu dreva

Pri starších drevených stoloch sa môže stať, že napáchnu. Väčšinou sa to deje vtedy, keď sú dlhšie skladované niekde v pivnici. Pre osvieženie a získanie charakteristickej vône stačí nasypať na stôl jedlú sódu a následne jemne utrieť.

Okrem sódy má skvelé účinky aj aktívne uhlie, ktoré dokáže absorbovať pachy. Najčastejšie sa však používa pri iných drevených kusoch nábytku, ako napríklad skrine. 

Boj so škvrnami

Aj napriek všetkému úsiliu sa občas stane, že váš krásny drevený stôl sa zafarbí. Nezáleží na tom, čo škvrnu spôsobilo. Je potrebné konať takmer okamžite a snažiť sa daný fľak vyčistiť. Ak ide o tmavšiu škvrnu od vody alebo nejakého nápoja, vyskúšajte ju vysať pomocou handry namočenej v octe. Handra by mala vodu vysať a ocot by mal pomôcť k odstráneniu škvrny.

Najlepšie však spravíte, ak budete mať po ruke nejaký profesionálny čistič vhodný pre váš typ dreveného stola. 

Škrabanec, čo teraz? 

Asi najväčším strašiakom každého, kto má doma drevený stôl sú škrabance. Aj pri tej najlepšej ochrane a starostlivosti sa však môže stať, že sa nejaký objaví. Ako proti nemu bojovať? 

Ide to jednoducho a dokonca aj prírodnou cestou. Dužina z vlašského, para alebo pekanového orecha by mala pomôcť. Potrite ňou škrabanec a olej nachádzajúci sa v orechu ho dokáže zamaskovať

Rada na záver

Pri výbere dreveného jedálenského stola je najdôležitejšie myslieť na správnu povrchovú úpravu. Tá by nemala byť príliš náchylná na teplo či škrabance. Mala by sa dať taktiež jednoducho čistiť. 

Drevený stôl je investícia, ktorá sa oplatí. V mnohých prípadoch dokáže takýto stôl vydržať dlhých 20 rokov, ak nie viac. Treba sa však oň správne starať. Starostlivosť nie je ťažká, no musí byť precízna a pravidelná. Postarajte sa o svoj stôl a uvidíte, že on vám to sám vráti.

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu