rastliny steny

Ako dodať správny šmrnc stenám

Je váš byt či dom zariadený? Ale vám v interiéri stále niečo chýba? Niečo, čo by celkovému vzhľadu dodalo ten správny šmrnc? ,,Zariaďte“ aj vaše steny, vyberte pre ne nápadité a originálne dekorácie. Môžu to byť zrkadlá, funkčné a výrazné police, ale aj machové realizácie či ,,zelené“ steny. Inšpirujte sa v nasledujúcich riadkoch, skrášlite svoj interiér, dodajte mu ten správny šmrnc. Vy aj vaše návštevy to oceníte.

Machové obrazy

Nie ste až takými horlivými pestovateľmi izbových rastlín? Ale aj napriek tomu chcete, aby váš interiér pôsobil živo a sviežo? Machové obrazy, steny budú pre vás tým správnym zeleným doplnkom, ktorý dodá interiéru výnimočnosť. Vyrábajú sa presne podľa rozmerov a požiadaviek, v rozmanitých tvaroch. Obsahujú buď iba jeden druh machu, alebo sú kombináciou rôznych druhov machov.

Tiež je možné doplniť ich iným prírodným materiálom – drevité časti, kamene… Na obrázku z našej realizácie vidíte, že machová stena, perfektne zapadne do kuchynskej linky. Svieže odtiene zelenej úplne zmenia charakter celej kuchyne, dodajú jej nevídanú šťavu a extravaganciu. Nebojte sa nevšedných kombinácií aj v priestoroch výhradne funkčných!

machova dekoracia
Zdroj: iKuchyne.sk

VEDELI STE, ŽE

machové obrazy a dekorácie sú vyrábané zo 100% prírodného materiálú (škandinávského lišajníku), upravovaného špeciálnym procesom stabilizovania? Jeho úpravou sa však zachovávajú prirodzené vlastnosti machu ako jeho mäkkosť, farebnosť a prirodzený vzhľad. Každý obraz je tak originálom.

RADA ODBORNÍKA

Machovú dekoráciu je najvhodnejšie umiestniť do prostredia s optimálnou vlhkosťou, čo je od 40% do 60%. Pri nižšej vlhkosti vzduchu bude lišajník suchý, a teda krehký na dotyk. Na jeho povrchu sa objavia soľné kryštáliky. Lišajníku to nijako neuškodí, ale odporúča sa zvýšiť vlhkosť v prostredí, vtedy nadobudne lišajník pôvodný vzhľad. Rosenie ani polievanie sa neodporúča!

Zrkadlá

Vstupné priestory našich domov, bytov zväčša nebývajú príliš zariadené. Častokrát sú navrhované iba ako stiesnené priestory, určené na rýchly prechod, odloženie obuvi a vrchného odevu. Ponúkame vám však inšpiráciu, ako vstupnej chodbe, zádveriu, vdýchnuť štýl. Využite práve steny! Umiestnite na ne závesné dekorácie v podobe obrázkov, fotografií a nezabudnite na zrkadlá.

Práve zrkadlo vám priestor zväčší, zosvetlí a nudná chodba zrazu nadobudne úplne iný rozmer. Dbajte na detaily na tomto mieste, váš príbytok už od dverí bude budiť dojem útulnosti a kompaktnosti so zvyšným interiérom. Použite zrkadlo okrúhleho tvaru s dereveným rámom alebo okrúhle s minimálnym rámom v kovovom prevedení. Kombinácia rámov rôznych geometrických tvarov na stene vašej chodby bude veľmi zaujímavá, rozhodne nie uniformná. Určite zaujme na prvý pohľad každého, kto vstúpi do vašich dverí!

ovalne zrkadlo
Zdroj: iKuchyne.sk

Nástenné regály

Časy celoplošných nábytkov sa už dávno skončili. Vzdušnosť, minimalizmus a zmysel pre detail sú teraz žiadanými pri zariaďovaní interiérov. Police sú však nesmrteľným doplnkom, stále kráčajú s trendmi. Ich veľkým bonusom je, že steny dekorujú nielen vizuálne, ale aj funkčne. Umiestnite na ne zopár obľúbených kníh, drobnosť, ku ktorej máte srdcový vzťah, resp. vystihuje vás. Na polici vyniknú aj prevísajúce, ťahavé druhy rastlín.

Nástenný regál
Zdroj: iKuchyne.sk

Stena plná rastlín

Na koniec si nechávame úplnú čerešničku. Niečo skutočne, pre tých odvážnych! Živý organizmus do vašho príbytku – vertikálnu záhradu alebo ,,zelenú stenu.“ Tieto inštalácie ďaleko prekračujú spôsoby umiestnenia rastlín v interiéri. Nie je podmienkou, že si ich môžu dovoliť iba veľké priestory. Dokážu priestor zväčšiť, zosvetliť, dokonca aj stmaviť. 

Ich funkcia v interiéri nie je iba dekoračná, zvyšujú vlhkosť a kvalitu vzduch, čo ocenia hlavne alergici.

Ak ste sa práve rozhodli pre vertikálne dekorovanie steny vo vašom interiéri, odporúčame vám obrátiť sa na odborníkov v tejto oblasti. Ak chcete, aby mala vaša zelená stena dlhú životnosť, musia ju navrhnúť a zostaviť skutoční profíci. V tom prípade bude aj je údržba jednoduchá a bude vám robiť radosť po dlhú dobu. Výber rastlín do konkretnej steny sa podriaďuje orientácii na svetovú stranu a svetelným podmienkam. 

Vertikálna zelená stena dodá správny šmrnc aj tomu najfádnejšiemu priestoru. So správne zvoleným osvetlením, vás bude pútať nielen za svetla, ale aj po zotmení. 

Výjdite zo svojej komfortnej zóny a droprajte stene svojho interiéru mimoriadne originálnu a reprezentatívnu úpravu. 

rastliny steny
Zdroj: Pinterest
stena s rastlinami
Zdroj: Pinterest

I keď sa to možno nezdá, práve steny určujú náš celkový dojem z interiéru a pocit v ňom. Môžeme ich ponechať čisté a nedotknuté alebo ich môžeme využiť. Nielen esteticky pozdvihnú náš priestor, ale aj funkčne a kvalitatívne doplnia vybavenie našej domácnosti.

Naša malá rada znie, dekorovanie stien necentralizujte iba do obývacieho priestoru! Originálne zrkadlá vo vstupnej chodbe. Machové plochy v rámci kuchynskej linky. Kontrastné drevené police v modernej obývačke, či vertikálna zelená stena v jedálni. Čokoľvek si vyberiete, váš interiér to určite pozdvihne na inú úroveň.