kuchyňa

Ako si správne vybrať kuchynskú linku do vašej kuchyne?

Kuchyňa a jej štýl sa v minulosti zvykli prispôsobovať celkovému štýlu domu. V posledných rokoch sa od toho upúšťa a ľudia prihliadajú predovšetkým na to, aby bola kuchyňa nadčasová a zároveň praktická. Výber kuchynskej linky by mal byť pri zariaďovaní kuchyne kľúčovým, pretože hotová kuchyňa by sa vám mala páčiť aj neskôr. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, na ktoré je dobré myslieť pri výbere kuchynskej linky a zároveň sa v článku môžete inšpirovať kuchyňami rôznych štýlov.

Kuchynská linka by mala byť nielen praktická, ale mala by spĺňať aj estetickú funkciu. Pri jej výbere je pre to dobré zamerať sa na materiál či farby, ale netreba zabúdať ani na tvary a veľkosti jej jednotlivých súčastí. Každý priestor je svojím spôsobom jedinečný, a to platí aj o kuchyni. Často je dôležité inteligentne využívať priestor, aby ste dosiahli správny vzhľad, dostatok úložného miesta a zároveň dobrú funkčnosť.

biela-RAL-9010
Zdroj: iKuchyne.sk

Materiál kuchynskej linky

Naším prvým tipom, na čo je dobré pri výbere kuchynskej linky prihliadať, je materiál, z ktorého je vyrobená. Ideálne je, aby materiál ladil so vzhľadom kuchyne a aby celkový výsledok zbytočne nenarúšal atmosféru kuchyne. Masívne drevo bolo pre mnohých dizajnérov interiérov a majiteľov domov prvou voľbou materiálu. Jedným z problémov s masívnym drevom je však ten, že má tendenciu expandovať a sťahovať sa, rovnako po niekoľkých rokoch používania stráca svoj tvar. Táto skutočnosť viedla k alternatívnemu spracovaniu dreva. Najbežnejšie materiály, ktoré nájdete v kuchyniach sú drevovláknitá doska so strednou hustotou, preglejka, drevotrieska s melamínom a v niektorých prípadoch nerezová oceľ.

kuchyňa v tvare U
Zdroj: iKuchyne.sk

Farby kuchynskej linky

Popri materiáloch či rozmeroch kuchynskej linky, zohráva kľúčovú úlohu aj jej farba. Tá ovplyvní celkový dojem a vzhľad vašej kuchyne. V súčasnosti je možné vybrať si kuchynské linky rôznych farieb, či už máte radi lesklé skrinky, biele skrinky či skrinky tmavších farieb.

Rada odborníka: Pri výbere farby kuchynskej linky sa nebojte experimentovať. Použitím dvoch alebo viacerých farieb nič nepokazíte, samozrejme ak farby spolu ladia. Ideálnou kombináciou je použitie jednej výraznej farby, ktorú spárujete s neutrálnou farbou

Ak rozmýšľate nad lesklými skrinkami vašej kuchynskej linky, tak neváhajte. Lesklé skrinky totiž dodávajú kuchyni čistý vzhľad, sú veľmi elegantné a očarujúce. Jedinou ich malou nevýhodou sú odtlačky prstov, ktoré sú pomerne viditeľné. 

zariadujete kuchynu
Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchynská linka v bielych farbách

Veľa ľuďom biela farba evokuje sterilné nemocničné prostredie. Ide však skôr o akýsi stereotyp či rešpekt pred bielou farbou. Biela farba v rámci kuchyne či kuchynskej linky stelesňuje predovšetkým čistotu a minimalizmus. Súhlasíte? Ak siahnete po bielych farbách, nebojte sa na rozbitie tohto dizajnu zakomponovať do kuchyne niektorý jedálenský stôl a jedálenské stoličky z našej ponuky. 

osvetlenie kuchyne bielym svetlom
Zdroj: iKuchyne.sk

Tmavšie farby kuchynskej linky

V prípade, že je vaša kuchyňa menších rozmerov, tak je pravdepodobné, že vám v nej chýba dostatok svetla. Tmavšie farby kuchynskej linky môžu spôsobiť, že miestnosť sa bude zdať stiesnená a nenápadná. Preto sú vhodnou voľbou svetlejšie farby, ktoré dodajú kuchyni jas a priestrannosť. Avšak pri správnom použití tmavých farieb v kuchyni docielite krásny efekt. Tmavé skrinky kuchynskej linky v kontraste so svetlým dizajnom kuchyne totiž vyniknú a vytvoria spolu krásny a jedinečný vzhľad kuchyne.

kuchyňa
Zdroj: iKuchyne.sk

Nezabudnite ani na dosky a obklady

V neposlednom rade je pri výbere kuchynskej linky dôležité myslieť aj na pracovné dosky či obklady. Vyberte si dosky, ktoré dopĺňajú alebo kontrastujú s materiálom a farbou skriniek kuchynskej linky. Zamyslite sa aj nad materiálom a farbou pracovných dosiek. V súčasnosti existuje veľa možností, a tak by ste nemali mať pri výbere problém. Rovnako tak zvoľte aj farbu obkladov, aby ladili ku kuchynskej linke.

Drez Franke
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri zariaďovaní vašej kuchyne sa môžete inšpirovať jedinečnými kuchynskými štýlmi a vytvoriť si tak kuchyňu podľa vašich predstáv. Ak máte záujem o naše kuchynské linky s montážou v okolí Bratislavy, tak nás neváhajte kontaktovať. Naši architekti vám radi poskytnú odborné poradenstvo a profesionálne služby.