osvetlenie nad kuchynský ostrovček

Aké svietidlá voliť nad kuchynský ostrovček?

Kuchynský ostrovček je praktické miesto v kuchyni. Dá sa na ňom nielen pripravovať pokrm, ale taktiež konzumovať ho. Často v bytoch oddeľuje kuchyňu od obývačky. Vyzerá štýlovo a kuchyni dodáva istú eleganciu. Na to, aby vynikol, je potrebné zvoliť správne osvetlenie, ktoré bude umiestnené nad ním. Ako zariadiť kuchyňu a vybrať správne svietidlá nad kuchynský ostrovček?

Zavesna-lampa-zlata
Zdroj: iKuchyne.sk

Nie každá kuchyňa má dostatok miesta na kuchynský ostrovček. Ten sa hodí najmä do otvorených a veľkých miestností. Praktický je aj pri oddeľovaní kuchyne od obývačky v bytoch. Vtedy robí pomyslenú čiaru. Ostrovček je sám o sebe dostatočne výrazný. Je potrebné správne ho osvetliť. Neviete, ako zariadiť kuchyňu a vybrať osvetlenie nad toto miesto? Máme pre vás tipy.

Keď centrálne svetlo nestačí

Možno sa pýtate, načo vyberať ďalšie osvetlenie nad kuchynský ostrovček. Dôvod je jednoduchý. Centrálne svetlo je síce silné, no nestačí. Pri ostrovčeku si môžete tieniť. Taktiež nemusí byť dostatočne silné, aby ste videli aj na drobnosti. 

zlata-zavesna-lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Minimalizmus

Množstvo svetiel je na vás a na veľkosti kuchyne. Zvoliť by ste mali toľko, aby ste na ostrovček dobre videli. Netreba to však s osvetlením preháňať. Kuchyňa musí mať príjemnú domácu atmosféru a nemala by byť osvetlená ako nákupné centrum. V menšej kuchyni stačia 2 – 3, vo väčšej 4 – 6.

Zavesna-lampa-cierna
Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchynský ostrovček s minimalistickým lustrom 

Pri minimalizme ešte zostaneme. Do tohto štýlu patria aj lustre. Tie nemusia byť len honosné a masívne. Nájsť sa dajú menšie a jednoduchšie tvary. 

Lustre sa perfektne hodia nad každý ostrovček v jednoduchej kuchyni. Vhodné sú tiež vtedy, keď neviete, ako zariadiť kuchyňu. Hodia sa ku všetkému. Najobľúbenejší materiál tohto typu lustrov je kov. Vhodné je aj drevo. To býva už masívnejšie.

moderna-zlata-zavesna-lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Nesmieme zabudnúť dodať, že minimalistické lustre sú vhodné do malej kuchyne. Nezaberú veľa miesta a opticky kuchyňu nezmenšia. 

Výrazný luster

Okrem minimalistického a jednoduchého lustra je tu ešte jeden typ. Tým je výrazný a masívny luster. Ten sa hodí najmä do veľkých kuchýň. Taktiež je dobrý do kuchýň, kde luster ešte nie je. 

strieborna-zavesna-lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

S výrazným osvetlením opatrne. Musí sa do miestnosti hodiť a spĺňať určité požiadavky. Farbu a materiál kombinujte správne. Najlepšie urobíte, ak bude luster v neutrálnej farbe. Čierna, biela alebo béžová sú najlepšie.

Rada odborníka: V žiadnej miestnosti by ste nemali kombinovať dva lustre. Luster je kúsok, ktorý by mal byť v miestnosti len jeden. Je sám o sebe dostatočne výrazný. 

Dajte nad kuchynský ostrovček samostatne visiacu lampu

Zariaďujete kuchyňu a chcete niečo zaujímavé? Vyskúšajte samostatne visiace lampy. Nad väčší ostrovček sa hodia 3 – 4. Pritiahnu pozornosť a poskytnú kuchyni úplne inú atmosféru.

Čierno-strieborná závesná lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Lustre sú pre mnohých preceňované. Predsa len, nachádzajú sa v skoro každej kuchyni. Zvoliť preto skúste niečo iné, čo tak rozšírené ešte stále nie je.

Osvetlenie nad kuchynský ostrovček je veľmi dôležité. Je to z toho dôvodu, že ostrovček je pracovné miesto. Človek na ňom však nielen pripravuje pokrmy. Taktiež ich konzumuje. Je preto potrebné, aby na toto miesto padalo dostatočné osvetlenie. 

osvetlenie nad kuchynský ostrovček
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Premýšľate, ako vybrať správne osvetlenie nad kuchynský ostrovček? Na výber máte veľa možností. Pred kúpou sa skúste inšpirovať inými kuchyňami. Možno v nich nájdete to, čo vám chýbalo. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu