minimalizmus

Ktorý štýl spálne je pre vás ten ideálny?

Spálňa je pre veľa ľudí jednou z najdôležitejších a najobľúbenejších miestností bytu či domu. Jej základné prevedenie by malo byť podobné osobnosti, ktorá ju obýva a zároveň by malo byť funkčné a pohodlné. Spojením týchto aspektov vytvoríte miestnosť, v ktorej si budete môcť oddýchnuť po náročnom dni a nabrať novú energiu. Prinášame vám niekoľko tipov a nápadov, ako dať spálni jedinečný vzhľad či už preferujete klasický alebo skôr modernejší štýl spálne.  

Vyberte si štýl spálne, ktorý sa vám páči

Existujú tri základné typy spální, a to hlavná spálňa, detská izba a hosťovská spálňa. Vybrať si štýl spálne nemusí byť ľahkou úlohou, preto je dobré, keď si už na začiatku stanovíte, čo bude vo vašej spálni dominovať. Pomôže vám to rozhodnúť sa, aký nábytok kúpiť, aké druhy farieb a vzorov použiť. Inšpirujte sa jedinečnými štýlmi, v ktorých si môžete zariadiť aj vašu spálňu.

Rada odborníka:

Pri výbere štýlu, v ktorom si budete chcieť zariadiť vašu spálňu, je dôležité brať do úvahy aj to, či sa vám bude daný štýl páčiť aj o niekoľko rokov neskôr. Preto je dobré zvoliť neutrálnejšie farby stien či nábytku a prípadne oživovať spálňu výmenou doplnkov v podobe iných vankúšov či posteľnej bielizne.

Súčasný štýl

Súčasný štýl je veľmi geometrický. V spálni tohto štýlu sa nachádza nízka manželská posteľ v jednoduchom, nezdobenom dizajne. Ďalší nábytok je tiež väčšinou vodorovný a pomerne nízko nad podlahou. Čierna, biela a šedá sú veľmi bežné farby v súčasných schémach dizajnu, často v kombinácii s výraznejšou farbou stien. Tento dizajnový štýl používa väčšinou plné farby a ľahké, kovové prvky.

Moderný štýl

Moderný štýl je rovnako geometrickým štýlom, ale je viac minimalistickejší ako ten súčasný. Na rozdiel od väčšiny spální, v súčasnom štýle majú moderne zariadené spálne tendenciu obsahovať prekvapivé, výrazné a symetrické prvky. V tomto štýle dominujú neutrálne farby a bežné sú monochromatické vzory.

Art Deco

Art Deco je elegantný vintage štýl založený na 20. a 30. rokoch minulého storočia. Aj tento štýl je charakteristický geometrickými tvarmi, no v tomto prípade sa väčšinou používajú ako vzory, nie tvary nábytku. Art Deco je tiež známy tým, že jeho súčasťou je drevo a drevené vložky, chróm, sklo a zrkadlá.  

Tradičný štýl 

Tradičný štýl spálne je zvyčajne založený na anglických a francúzskych štýloch 18. a 19. storočia. Často obsahuje prvky, ako sú pozlátené zrkadlá, tmavé drevo, svieže látky a zložité vzory. Ak máte radi klasické postele a orientálne koberce, tak tento štýl je pre vás ako stvorený.  

Eklektický štýl

Eklektický štýl znamená čokoľvek a všetko. Eklektické návrhy vtiahnu prvky z iných štýlov a pomocou rozmanitosti vytvoria priestor, ktorý pôsobí stále súdržne. Paleta farieb je podľa osobného vkusu. Eklektický však rozhodne nie je minimalistický štýl. Eklektika miluje kontrast, spája nesúlad nábytku a rôzne druhy farieb, vzorov a textúr.

Minimalistický štýl

Ideálnym kompromisom v rámci štýlov spální je minimalistický štýl. Minimalizmus pridáva miestnosti iskru jedinečnosti. Vytvorenie štýlovej spálne nie je len o peniazoch, je to aj o vašej kreativite. Zariadiť si spálňu v tomto štýle môže byť náročnejšie, ako by ste si možno mysleli. Stačí si však vybrať správne kusy nábytku ako napríklad nočný stolík v minimalistickom štýle a výsledok bude stáť určite za to.  

minimalizmus
Zdroj: Pinterest

Vedeli ste, že:

Umiestnenie hlavy postele oproti hlavnej stene sa odporúča v každej spálni? Rovnako platí aj to, že by ste mali mať dobrý výhľad na dvere spálne z postele.

Veríme, že ste sa inšpirovali a spoločne s nami ste zistili, ktorý štýl spálne je vám najbližší. Môžete sa tak pustiť do tvorenia spálne vašich snov. Ak hľadáte nábytok nielen do spálne, tak vám v našom eshope ponúkame široký výber, z ktorého si vyberie naozaj každý.